Sposoby na marznące stopy
Zimą bardzo często marzną nam stopy. Jest to uczucie mało komfortowe. Są jednak proste sposoby, które pomogą wyeliminować ten problem.
Na marznące stopy skarży się wielu z nas. Problem ten może dotknąć osoby długo przebywające na mroźnym powietrzu. Zdarza się jednak, że i w domu nasze stopy są bardzo chłodne.
Stopy zdecydowanie częściej marzną osobom szczupłym i wysokim. Dolegliwość ta nie jest również obca tym, którzy na co dzień są nadwrażliwi emocjonalnie. Odczuwane zimno w ich przypadku jest związane z wydzielaniem w nadmiarze katecholamin wywołujących kurczenie się naczyń krwionośnych.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Na zimne stopy częściej narzekają również osoby pracujące przed komputerem lub prowadzą siedzący tryb życia. Intensywniej chłód odczuwają również palacze tytoniu.
Zdarza się, że za to mało przyjemne uczucie odpowiada źle dobrana garderoba. Swobodny transport krwi i tlenu do kończyn utrudniają uciskające skarpetki lub podkolanówki.
Najprostszym sposobem na zmarznięte stopy jest sięgnięcie po grube skarpety i dodatkowo rozgrzanie stóp pod kocem. Ulgę przyniosą również specjalne ocieplacze i termofor.
1. Jak uchronić stopy przed zimnem?
Zimą niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniego obuwia. Powinno być ono nie tylko wygodne, ale również mieć grubą podeszwę.
Jeśli jednak nasze stopy przemarzną, bo na przykład zbyt długo czekaliśmy na autobus, konieczne jest ich rozgrzanie.
Przed nałożeniem grubych skarpet, dobrze jest wymasować stopy, by pobudzić krążenie krwi. Warto w tym celu wykorzystać specjalne akcesoria, które dostępne są w aptekach i drogeriach. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystać jednak można zwykłą szczotkę z włókna naturalnego lub sizalową rękawicę. Wcześniej dobrze jest włożyć stopy do miski z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą z dodatkiem kilku kropel olejku rozgrzewającego, np. z igliwia sosnowego, szałwii, pomarańczy czy rozmarynu.
Po kąpieli można również sięgnąć po maść rozgrzewającą lub natrzeć stopy delikatnie podgrzaną oliwą, olejem sezamowym lub olejem kokosowym.
Jeśli stopy marzną nam niezależnie od pory roku, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem objaw chorób krążenia, cukrzycy lub niedoczynności tarczycy.