Środki na insekty, które faktycznie działają
Obecność insektów w domu czy podczas wypoczynku na świeżym powietrzu może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych doznań. O ile ich istnienie w przyrodzie jest uzasadnione z biologicznego punktu widzenia, aktywność w stosunku do ludzi może być niekorzystna, a niekiedy wywoływać choroby.
By dobrze chronić się przed takim „atakiem”, warto wiedzieć, jakie są ich potrzeby i co oznacza w tym wypadku „atrakcyjny cel”. Należą do nich woń kwiatów i owoców, wilgoć, kwas mlekowy i dwutlenek węgla. Przyciągają je również produkty żywnościowe znajdujące się w spiżarkach oraz szafkach kuchennych, którymi się żywią, a w przypadku konkretnych rodzin owadów – gdzie zostawiają swoje odchody. Możemy więc spodziewać się ich właśnie w tych miejscach bądź jeśli stosujemy określone środki zapachowe, np. perfumy. Częściej będziemy narzekać na ich obecność również w gorące, parne dni oraz podczas wysiłku fizycznego, kiedy ma miejsce intensywne pocenie się organizmu. Pewną barierę stanowi ubranie osłaniające wrażliwe miejsca oraz kończyny, a także moskitiera w oknach. Taka fizyczna ochrona utrudni dostęp do naszego ciała czy domostw.
1. Domowy sposób na skuteczny olejek na insekty
Dodatkową ochronę stanowi stosowanie olejków eterycznych, które naturalnie występują w różnych częściach roślin. Te, które cieszą się dobrą opinią jako „broń skuteczna” to olejki: trawy cytrynowej, goździkowy, eukaliptusowy, paczulowy, mięty pieprzowej i cedrowy. Podczas ich stosowania należy brać pod uwagę siłę działania każdej z tych substancji i uważać, by nie nakładać ich bezpośrednio na skórę, jeśli nie są rozcieńczone. W przypadku domowej produkcji jako olej bazowy można zastosować olej słonecznikowy, sojowy, jojoba, olej ze słodkich migdałów, z pestek winogron czy olej Moringa.
2. Kupione w sklepie środki na insekty
Do kupienia w sklepach są również kadzidełka oraz specjalne spiralki, które po zapaleniu wydzielają intensywny, drażniący owady dym. Można nabyć także lampy owadobójcze. Ich działanie polega na rażeniu prądem owadów, przyciągniętych emitowanymi przez ten sam przedmiot promieniami UV. Skuteczność konkretnych modeli zdeterminowana jest rodzajem produkowanego światła.
3. Insekty w kuchni
By pozbyć się prusaków czy mrówek faraona, można zmieszać boraks z ich ulubionym pożywieniem – z cukrem, gotowanym żółtkiem lub suszoną wołowiną. Boraks jest solą sodową słabego kwasu borowego o działaniu antyseptycznym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym.
Intensywność pracy, jaką będziemy musieli włożyć zależy również od warunków atmosferycznych danego sezonu oraz regionu, w jakim akurat się znajdujemy czy mieszkamy. Z tego względu zwalczanie owadów nie zawsze będzie wyglądać podobnie. Zastosowanie kilku rozwiązań zwiększy siłę oddziaływania. Należy jednak zaznaczyć, że za każdym razem należy zachować ostrożność, zwłaszcza w obecności dzieci i kobiet w ciąży.