Suplementy na paznokcie
Brak cennych składników mineralnych i witaminowych w odżywianiu powoduje niekorzystne zmiany w wyglądzie paznokci. Stają się matowe, łamliwe, rozwarstwiają się i są podatne na różne choroby, dodatkowo pojawiają się prążki i białe plamki na płytce paznokcia. Sposób, aby były piękne, jest zatem jeden – dostarczyć organizmowi wystarczającą dawkę odpowiednich witamin, czy to w postaci zmian w diecie, czy suplementów witaminowych. Preparaty ziołowe i inne suplementy na paznokcie pozwolą zniwelować niedobory składników, które wywołują problemy z paznokciami.
1. Wpływ witamin na paznokcie
Aby mieć zdrowe paznokcie, należy regularnie stosować kurację witaminową co najmniej przez 3 miesiące, natomiast efekty będą zdecydowanie bardziej długofalowe. Do podstawowych witamin i składników mineralnych, wzmacniających i odżywiających paznokcie, zalicza się: wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A, biotynę, kwas foliowy oraz krzem, cynk i magnez, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.
Wapń – niedostateczna jego ilość powoduje kruchość paznokci i tendencję do łamania się, zadzierania, rozwarstwiania. Wprowadzenie dodatkowych produktów zawierających wapń do diety nie jest skomplikowane. Duże pokłady wapnia znajdują się w produktach mlecznych, ze szczególnym uwzględnieniem mleka i serów żółtych. Rekomendowane jest częstsze sięganie po maślankę, która dodatkowo zawiera duże ilości naturalnych żywych bakterii.
Żelazo – jest niezbędne dla mocnych paznokci. Utwardza strukturę paznokcia, przeciwdziałając nadmiernemu łamaniu się i rozwarstwianiu. Żelazo występuje w mięsie czerwonym (głównie w wołowinie) oraz w zielonych warzywach: szpinak, szparagi, brokuły i zielony groszek.
Witaminy z grupy B to rozwiązanie na zdrowe paznokcie. W szczególności należy wymienić tu: witaminę B1, B2 i B6. Aby zaspokoić niedobór tych witamin, spożywaj ciemnozielone warzywa, np. cukinię, ogórki zielone, fasolę szparagową oraz inne produkty, takie jak: ziemniaki, banany, mleko, sery, wątrobę i drożdże.
Magnez, cynk i krzem – niezbędne pierwiastki dla rozdwajających się paznokci. Często występują razem w suplementach diety. Działają pobudzająco i odżywiająco na strukturę paznokcia, potęgują wzrost płytki. Aby dostarczyć organizmowi tych składników, zacznij częściej spożywać żelatynę, której dostateczne ilości znajdziesz w galaretkach mięsnych, rybnych i owocowych. Jeśli preferujesz picie herbatek ziołowych, dla uzupełnienia dawek magnezu, cynku i krzemu – pij napar ze skrzypu polnego.
Niedobór cynku jest także przyczyną powstawania białych plamek na płytce paznokciowej. Jeśli się pojawiają, natychmiast sięgnij po ostrygi, drób, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Podjadaj na śniadanie: płatki owsiane, siemię lniane, rodzynki i suszone morele.
2. Sposób na piękne paznokcie
Paznokcie są odżywiane przez system naczyń krwionośnych skóry, dlatego ważne jest, aby wspomagać je witaminami od wewnątrz dla zachowania dobrej kondycji. Paznokcie, które są odpowiednio odżywione i pielęgnowane nie rozdwajają się, nie łamią, mają gładką powierzchnię i są połyskliwe.
Należy jednak pamiętać, że wszelkie witaminy na paznokcie nie zastąpią odpowiedniej pielęgnacji zarówno samych paznokci, jak i całych dłoni. Nawilżanie skóry dłoni,skórek wokół paznokci i natłuszczanie płytki paznokciowej odpowiednimi preparatami olejkowymi także jest sposobem na kurację witaminową (od zewnątrz). Z pewnością efektem systematycznego dostarczania organizmowi najważniejszych witamin będą zdrowe, mocne i ładne paznokcie.