Trwa ładowanie...

Tajemnice skóry wrażliwej

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 20.07.2017 19:57
Tajemnice skóry wrażliwej
Tajemnice skóry wrażliwej

Problem skóry wrażliwej staje się obecnie coraz bardziej powszechny. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość, na której wystąpienie narażone są jedynie osoby z cerą suchą. Na skutek oddziaływania różnego typu bodźców, nadwrażliwość może wystąpić także u tych z nas, u których cerę można określić jako tłustą, normalną i mieszaną. Warunkiem właściwej pielęgnacji jest zrozumienie mechanizmów jej działania.

Dowiedz się więcej

1. Jak zbudowana jest skóra?

Skóra to ogromny narząd, który pełni wiele niezwykle istotnych funkcji w organizmie – m.in. zapewnia ochronę przed działaniem szkodliwych czynników, zwalcza niebezpieczne dla naszego zdrowia drobnoustroje i umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Od kondycji poszczególnych, budujących ją warstw uzależniona jest jakość szeregu zachodzących w naszym ciele procesów, dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja.

Warstwę najbardziej zewnętrzną stanowi naskórek, który jest specyficznym płaszczem ochronnym, a jednocześnie pierwszą barierą oddzielającą organizm od otoczenia. Od tego, w jaki sposób przebiegają zachodzące w jego wnętrzu procesy, uzależniona jest jakość całej tkanki skórnej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Bezpośrednio pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa składająca się przede wszystkim z włókien kolagenowych, które z biegiem czasu stopniowo stają się coraz bardziej kruche. W efekcie tych zmian możemy obserwować widoczne na jej powierzchni postępujące oznaki starzenia. Warstwą usytuowaną najgłębiej jest tkanka podskórna odpowiedzialna m.in. za magazynowanie energii i ciepła.

2. Skąd bierze się nadwrażliwość?

Skóra wrażliwa, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się nadmierną wrażliwością na bodźce, które u innych nie wywołują żadnych niepokojących reakcji. Możemy podzielić je przynajmniej na kilka grup. Do kategorii czynników fizycznych należy m.in. promieniowanie ultrafioletowe i zmiany temperatury, do chemicznych można zaliczyć np. używanie mydeł, żeli, kremów i innych kosmetyków, a także zanieczyszczenia powietrza, do psychologicznych – głównie silne emocje, np. stres. Ważną grupą są także czynniki hormonalne charakterystyczne choćby dla menstruacji.

Za obniżenie tolerancji na ich oddziaływanie odpowiada zaburzone funkcjonowanie naskórka, wskutek czego dochodzi do nadmiernej utraty wody z wnętrza skóry. Odwodnienie otwiera natomiast drogę drażniącym czynnikom, które bez większego problemu mogą wniknąć w głębsze jej warstwy, stając się przyczyną przykrych objawów, takich jak zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie czy wysypka.

Aby nie zaszkodzić skórze wrażliwej, należy wystrzegać się stosowania preparatów, w których składzie obecny jest alkohol czy substancje zapachowe i konserwujące, gdyż mogą one wywołać reakcję alergiczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze