Trwa ładowanie...

Moja skóra jesienią – jak poradzić sobie z defektami pojawiającymi się po okresie letnim?

 Aleksandra Miłosz
Aleksandra Miłosz 20.07.2017 19:56
Moja skóra jesienią – jak poradzić sobie z defektami pojawiającymi się po okresie letnim?
Moja skóra jesienią – jak poradzić sobie z defektami pojawiającymi się po okresie letnim?

Pierwsze chłodne wieczory to czas, kiedy zaczynamy tęsknić za upalnymi dniami i ciepłymi nocami. Zapominamy jednak, że lato i towarzyszące mu wysokie temperatury z pewnością zostawiły na naszej skórze defekty w postaci zaskórników, trądziku czy podrażnień. Aby zregenerować skórę twarzy po lecie i cieszyć się promienną cerą, połóżmy szczególny nacisk na codzienną pielęgnację.

spis treści

1. Skóra wysuszona

Naszym głównym letnim grzechem jest zapominanie o odpowiednim nawilżeniu cery i nie nakładanie na skórę filtrów przeciwsłonecznych. Według większości z nas stosowanie kremu na dzień sprawi, że twarz będzie się błyszczeć w upalny dzień, dlatego częściej sięgamy jedynie po kremy BB. To błąd, ponieważ brak odpowiedniego nawilżenia będzie skutkował pojawieniem się jesienią suchych płatów skóry, zaczerwienień, a nawet zmarszczek. Dlatego, gdy nadejdą chłodniejsze dni, postawmy przede wszystkim na nawodnienie skóry twarzy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Swoją codzienną pielęgnację rozpocznijmy od umycia twarzy żelem lub płynem micelarnym, a następnie nałóżmy na nią krem lub balsam.

Dowiedz się więcej

2. Trądzik

Wielkim błędem dotyczącym trądziku w lecie jest wystawianie zmian ropnych na działanie promieni słonecznych. Co prawda zmiany na początku będą załagodzone, ale po pewnym czasie nadprodukcja sebum sprawi, że trądzik stanie się trudniejszy do usunięcia i pojawi się w miejscach, w których do tej pory nie występował, np. na dekolcie czy na plecach. Jeśli nie dbaliśmy o odpowiednią ochronę przed działaniem słońca, z pewnością teraz na naszej twarzy zmiany trądzikowe sieją spustoszenie. Aby się ich pozbyć, pamiętajmy o kilku krokach w pielęgnacji, które powinny stać się naszą codziennością. Po pierwsze, zadbajmy o odpowiednie oczyszczenie. Stosujmy produkty przeznaczone dla skóry z problemami. Następnym krokiem niech będzie nałożenie na całą twarz kremu, który nie tylko pomoże pozbyć się zmian trądzikowych, ale też nawilży i zmatuje cerę, zapewniając jej wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 30. Pamiętajmy, aby starać się nie dotykać ropnych zmian rękami – w ten sposób spowodujemy jedynie rozprzestrzenienie się trądziku.

3. Zaskórniki

Zwiększone wydzielanie łoju przez pory skóry spowodowane reakcją cery na wysokie letnie temperatury może powodować pojawienie się zaskórników jesienią. Te małe czarne kropeczki na twarzy, które w większości przypadków pojawiają się w strefie T, a więc na nosie, brodzie i czole, to nic innego jak zapchane kanaliki łojowe. Chcąc pozbyć się tych nieestetycznych zmian, często próbujemy zrobić to na własną rękę, fundując sobie manualne oczyszczanie.

Tymczasem częste wyciskanie zaskórników może spowodować rozwój stanu zapalnego na skórze, który przerodzi się w nieestetyczny trądzik. Jeśli więc chcemy bezpiecznie pozbyć się wągrów, stosujmy odpowiednie kosmetyki. Rano i wieczorem myjmy twarz specjalną pianką do mycia, która usuwa nadmiar wydzielonego sebum, a także pozostałości makijażu, dzięki czemu nie dopuszcza do blokowania porów i powstawania nowych zaskórników. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawilżeniu skóry twarzy. Sięgajmy jednak po kremy o lekkiej, nietłustej konsystencji.

4. Skóra nadwrażliwa

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry latem może sprawić, że jesienią stanie się ona cieńsza i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Wiatr czy zimny deszcz mogą wtedy powodować podrażnienie, zaczerwienienie i ból, pozbawiając nas uczucia komfortu. Jeśli więc nasza skóra jest ściągnięta, pojawiają się na niej czerwone plamy, a każdy dotyk powoduje pieczenie, powinniśmy sięgnąć po odpowiednią pomoc kosmetyczną. Do mycia twarzy wybierajmy delikatne preparaty, które nie podrażnią i tak już nadwyrężonej cery.

Jesień to wymagający okres dla naszej skóry. Nie tylko musimy zadbać o cerę, ale też przygotować ją na przyjście najtrudniejszej pory roku – zimy. Jeśli już teraz się postaramy, to ani niskie temperatury, ani zimny śnieg nie będą nam straszne i będziemy mogli pochwalić się piękną, promienną cerą.

Następny artykuł: Błędy w zimowej pielęgnacji skóry
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze