Trwa ładowanie...

Największe błędy w zimowej pielęgnacji skóry

 Sylwia Stachura
29.12.2015 07:05
Największe błędy w zimowej pielęgnacji skóry
Największe błędy w zimowej pielęgnacji skóry (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Nasza skóra zimą wymaga specjalnego traktowania. Niestety, czasem nieświadomie popełniamy błędy, które przyczyniają się do przesuszenia i podrażnień. W pierwszej części pisaliśmy o złych składnikach i niekorzystnych kąpielach. Dowiedz się, czego jeszcze zimą powinnaś stanowczo unikać.

spis treści

1. Niedopasowanie kremu do twarzy do pory roku

Letni krem być może przypomina ci wakacje, ale nie spełnia już swojej roli. Lekkie, nawilżające formuły czas zamienić na kremy o bardziej treściwej konsystencji. Kwas hialuronowy to składnik, którego warto szukać w zimowej pielęgnacji. Jeśli na zewnątrz jest duży mróz, używaj specjalnych kremów na zimę, które dobrze chronią skórę i posiadają filtry przeciwsłoneczne.

2. Nadmierne złuszczanie naskórka

Złuszczanie martwego naskórka jest potrzebne, aby kosmetyki nawilżające mogły się lepiej wchłaniać. Zimą nie należy jednak używać zbyt mocnych peelingów, ponieważ mogą niszczyć warstwę ochronną na skórze, dzięki której zatrzymuje ona nawilżenie wewnątrz. Mocne ścieranie naskórka może również wywołać podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Peeling twarzy wykonuj raz w tygodniu, używając do tego delikatnych kosmetyków. Ta sama zasada dotyczy złuszczania skóry na ciele. Po zabiegu złuszczającym nie zapomnij posmarować twarzy i ciała silnie nawilżającymi kosmetykami.

3. Noszenie drapiących ubrań

Grube, wełniane swetry to stały element naszej zimowej garderoby, jednak wiele tkanin wywołuje swędzenie i podrażnienie skóry. Pod drapiące swetry dobrze jest nakładać bawełniane podkoszulki, które ochronią delikatną skórę. Do prania używaj łagodnych środków – unikniesz reakcji alergicznych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

4. Podkręcanie ogrzewania

Ciągle jest ci zimno, odkręcasz więc maksymalnie kaloryfery w całym domu? Nadmierne ogrzewanie wysusza skórę. Optymalna temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Jeśli zauważyłaś, że twoja skóra stała się sucha i podrażniona, możesz zamontować nawilżacz powietrza.

5. Drapanie suchej skóry

Drapanie swędzącej, przesuszonej skóry może doprowadzić do blizn oraz zmian w jej kolorycie. Ulgę swędzącej skórze przyniosą chłodzące kompresy oraz smarowanie olejem kokosowym, który nie tylko nawilża, ale również dzięki zawartości kwasów tłuszczowych odbudowuje naturalną barierę skóry.

6. Częste mycie rąk

Higiena jest potrzebna, ale częste mycie rąk może wysuszać skórę dłoni, a nawet doprowadzić do pękania. Zimą zamiast żeli wybieraj mydła na bazie mleczek i olejków, które nie wysuszają i zapewnią dłoniom ochronną warstwę, zabezpieczającą przed zimnem. Stosuj mydła do rąk z aloesem i gliceryną, a po myciu nakładaj na dłonie krem.

Mróz i wiatr nie będą straszne, jeśli odpowiednio zadbasz o skórę w czasie długich, zimowych miesięcy. Jeśli będziesz unikać błędów, przywitasz wiosnę z promienną cerą i zadbanym ciałem.

Następny artykuł: Pielęgnacja skóry suchej, wrażliwej i atopowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze