Jaki krem ochronny na zimę?
Krem ochronny na zimę to podstawa pielęgnacji twarzy w okresie zimowym. Najlepszy kosmetyk na zimę to krem nawilżający i natłuszczający w jednym. Skóra zimą ma większe wymagania, gdyż zagrażają jej zimny wiatr, mróz i śnieg na zewnątrz, a także ogrzewanie w domach. Dlatego warto znaleźć odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, dzięki którym podrażniona i sucha skóra uzyska odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Należy również pamiętać, aby dbać nie tylko o cerę, ale również o skórę na dłoniach i usta.
1. Zimowy krem do twarzy
Zimą gruczoły łojowe spowalniają produkcję sebum. Przez to skóra jest słabiej natłuszczona, a co za tym idzie, szybciej się odwadnia i wysusza. Odczuwają to zwłaszcza osoby z cerą suchą. Dlatego też zima to czas na zmianę kremu na specjalny krem głęboko nawilżający. Nie oznacza to, że krem ochronny na zimę powinien być bardziej gęsty lub tłusty. Może się bowiem zdarzyć, że nadmiar lipidów uwięzi martwe komórki, przez co cera będzie wyglądać na starszą i bardziej zmęczoną. W rzeczywistości, najważniejsze są składniki kremu. Powinien on pozostawiać na skórze lekki film, jednocześnie jej nie obciążając. Najlepsze do tego celu są naturalne olejki, na przykład olejek z ziaren sezamu lub olejek jojoba.
To, że niebo jest zachmurzone, nie znaczy, że można zrezygnować z ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. W rzeczywistości, dobry krem ochronny na zimę powinien zawierać odpowiednio wysokie filtry UV. Konieczność ta wynika z faktu, iż chmury nie są w stanie zablokować promieniowania UVA, które sprzyja powstawaniu zmarszczek. Najlepszym rozwiązaniem są kosmetyki na zimę z filtrem SPF 15 lub wyższym.
2. Pielęgnacja skóry dłoni i stóp oraz ust
Nasze dłonie, stopy i usta są narażone na negatywny wpływ niskich temperatur w równym stopniu, co skóra twarzy. Dlatego też warto zadbać o nie zimą w szczególny sposób. Krem na zimę do skóry dłoni to absolutna podstawa. Bez niego skóra będzie wysuszona, a może nawet pękać i krwawić. Świetnie sprawdzą się tu masło karite i wosk pszczeli, a także witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Kremy do rąk zawierające takie składniki koją i łagodzą podrażnioną skórę, zapobiegają swędzeniu i pieczeniu, nawilżają i natłuszczają, a także pozostawiają na skórze warstwę ochronną.
To, że zimą chodzimy w grubszych butach i rzadko odsłaniamy stopy, nie oznacza, że nie musimy o nie dbać. Przesuszona pod wpływem niskiej temperatury i ogrzewania skóra stóp staje się szorstka i pęka. Warto dbać o nią przy użyciu nawilżającego kremu ochronnego.
Zimą bardzo często nasze usta pierzchną od mrozu. Dlatego o tej porze roku zamiast błyszczyku lub szminki na usta najlepiej nakładać tłustszą pomadkę ochronną. Warstwa lipidowa sprawi, że naskórek na ustach nie będzie tracił wody.
Krem na zimę powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i typu cery. Warto na niego zmienić zazwyczaj stosowany kosmetyk, gdyż potrzeby skóry zimą są inne niż w pozostałych porach roku. Nie należy obawiać się nieco tłustszych kremów – zimą skóra twarzy błyszczy się mniej niż zwykle, więc nie obciąży on zbytnio naszej cery.