Trwa ładowanie...

Tańcz dla linii i radości

"Taniec to jedna z nielicznych dziedzin życia, w której angażujemy się zarówno ciałem, duszą, jak i umysłem”- powiedział kiedyś Maurice Béjart - wielki tancerz i francuski twórca baletu XX wieku uznawany za jednego z najważniejszych choreografów na świecie. I to prawda.

Nie łatwo jest wymienić wszystkie korzyści, które przynosi taniec, bo ta forma aktywności jest w stanie wiele zdziałać dla organizmu. Od dawna uważa się taniec za idealne połączenie muzyki, ruchu, emocji i intelektu. Zatem każdy kto marzy o osiągnięciu harmonijnej, pięknej sylwetki, poprawieniu swojego nastroju i zwiększeniu pewności siebie, a także uzyskaniu dobrej kondycji powinien zdecydować się na taniec!

1. Korzyści dla ciała

Taniec to nie tylko doskonały sposób na spędzenie przyjemnych chwil aktywnie, który pozwala na oderwanie się od codziennych problemów. Taniec daje przede wszystkim zastrzyk doskonałej energii - kontroluje stres i jak żaden inny sport nie wyrabia w takim stopniu wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Regularne treningi znacząco poprawiają stan naszego zdrowia - ciało staje się bardziej plastyczne i jędrne.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Okazuje się także, że taniec może być bardzo dobrym lekarzem. Systematyczne uczęszczanie na zajęcia zwiększa koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie, zwłaszcza nóg i pośladków, kształtuje sylwetkę oraz poprawia siłę. W niemałym stopniu taniec wyrabia także wytrzymałość fizyczną. Badania wykazały, że już kilkumiesięczne regularne uprawianie tego sportu przyczynia się do wzrostu ilości tlenu i zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej.

Trenerzy podkreślają, że taniec to doskonały rzeźbiarz sylwetki. Taniec to ruch, a zatem regularne uczęszczanie na lekcje sprawia, że całe ciało nabiera sprężystości. Zaczynamy poruszać się lekko, płynnie i swobodnie. Łydki i uda stają się jędrne, a kolana i stopy szczuplejsze. I wreszcie taniec w przyjemny sposób pozwala spalić ogromne ilości kalorii, ponieważ dodatkowo sprzyja przemianie materii pobudzając pracę układu pokarmowego.

2. Ukojenie dla duszy

Taniec spełnia również inną ważną funkcję. To skuteczna forma terapii, dającą radość, energię i siłę, po prostu chęć do życia. Wirowanie na parkiecie pozwala uwierzyć w siebie. Będziemy bardziej się sobie podobać, a nasza samoocena podskoczy w górę. Godzina tańca przy żywiołowej muzyce poprawia nastrój i zwiększa pewność siebie. Podczas rytmicznych ruchów ciała uwalniają się coraz większe pokłady drzemiącej w organizmie energii, znika zmęczenie i znużenie oraz wraca radość życia. Mózg wytwarza hormony szczęścia, tzw. endorfiny i tym samym poprawia się nasz nastrój.

W tańcu nie ma znaczenia wiek i stopień sprawności. Tańczyć mogą wszyscy. I choć nie zawsze nam wychodzi, ruchy czasem bywają śmieszne i dziwne nie ma to znaczenia - najważniejsze jest nasze samopoczucie! Bo ważne jest to abyśmy czerpali z tego radość. A więc tańczmy na zdrowie!

Mgr Magdalena Nagrodzka
Tańcz dla linii i radości
Tańcz dla linii i radości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.