Telewizory bezpieczne dla oczu od 1300 złotych
Choć coraz częściej spędzamy czas przed komputerem, to telewizor nadal jest jednym z najważniejszych sprzętów, które znajdziemy w niemalże każdym domu. Negatywnych skutków zbyt częstego przesiadywania przed ekranem może być wiele - od nadwagi, po problemy z kręgosłupem. A może coraz częściej pieką was oczy? Rozwiązaniem tego ostatniego problemu może być wymiana telewizora na nowy.
1. Telewizor – jak wybrać najlepszy, a zarazem najbezpieczniejszy dla oczu?
Telewizor stanowi centrum domowej rozrywki, dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy. Jeśli zależy nam na zdrowych oczach, tym bardziej, gdy mamy dzieci, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które będą miały znaczący wpływ na wybór sprzętu.
Najważniejszym parametrem jest rodzaj wyświetlacza. Na rynku są dostępne trzy nowoczesne technologie – LCD, LED oraz OLED. Aby telewizor emitował najlepszy obraz, który nie będzie podrażniał spojówki oka, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model posiada czujnik światła. W niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu ekran będzie ciemniejszy. W ten sposób nie tylko ograniczymy pobór prądu, ale równocześnie emitowane światło nie będzie męczące dla oczu.
Pamiętajmy jednak, że oglądając telewizję, potrzebujemy dodatkowego oświetlenia. Dzięki temu wzrok nie będzie się skupiał wyłącznie na ekranie. Wystarczy zapalona lampka, by światło się rozpraszało.
2. Telewizor – jak go ustawić w pokoju?
Wybierając idealny telewizor, wiele osób skupia się wyłącznie na rozdzielczości ekranu. Ilość cali powinna być jednak dostosowana do metrażu pokoju, w którym stanie sprzęt. 26-calowy telewizor oglądamy zazwyczaj z odległości 1 m, zaś 65-calowy – z odległości 2,5 metra. Ta rozpiętość sprawia, że chętnie wybieramy telewizor LED o rozdzielczości 42 cali – wystarczy ustawić krzesło, fotel lub kanapę w odległości 1,5 m od sprzętu. Te parametry są szczególnie ważne dla naszych oczu. Tym bardziej że producenci oferują nam coraz bardziej złożone technologie, z których chętnie korzystamy.
Wymarzone telewizory czekają już na Ciebie na WP radarOkazji.
Na rynku znajdziemy telewizory Full HD oraz 4K oferujące bardzo dobrą jakość obrazu. Możemy podłączyć sprzęt do komputera. Większość nowoczesnych modeli posiada dedykowany system operacyjny umożliwiający obsługę różnych aplikacji oraz gier tzw. Smart TV.
W tej sytuacji może nam się przydać także uchwyt na telewizor, który podwiesimy na ścianie. Dzięki temu zabezpieczymy sprzęt przed dziećmi. Warto też zastanowić się nad wyborem specjalnej szafki pod telewizor, w której znajdziemy miejsce na dekoder, konsolę do gier, a także liczne kable.
3. Ile godzin dziennie możemy spędzać przed telewizorem?
Przed telewizorem spędzamy dużo czasu. Nie musimy wyłącznie oglądać programów czy seriali - często gramy w gry lub po prostu zerkamy na ekran, wykonując inne czynności. To prosta droga do dolegliwości narządu wzroku, które objawiają się zaczerwienieniem, pieczeniem czy swędzeniem oczu.
Aby uniknąć tych problemów, powinniśmy spędzać przed telewizorem nie więcej niż kilka (3-4) godziny dziennie. Jednak to nie wszystko! W trakcie oglądania telewizji nie możemy nieruchomo patrzeć w ekran. Śledzenie obiektów, przenoszenie wzroku na ścianę czy wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających sprawią, że oczy nie będą się męczyły. Kręgosłup także odpocznie.
Jeśli mamy dzieci, starajmy się jak najbardziej ograniczyć oglądanie telewizji na korzyść innych aktywności. Maluchy w zależności od wieku mogą patrzeć na ekran od pół godziny do 1-2 godzin.