Trwa ładowanie...

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające są w szczególności zalecane osobom, które mało się ruszają, mają siedzącą pracę lub po prostu dużo czasu spędzają w jednej pozycji. Podstawowe ćwiczenia rozciągające polegają na przeciąganiu się i głębokim oddychaniu. Niektóre ćwiczenia rozciągające ludzie wykonują naturalnie, jak np. poranne przeciąganie, czy zatrzymując się w czasie jazdy autem, aby "rozprostować kości", ale pogłębiony ruch sprawi, że poczujemy różnicę, krew w żyłach przyśpieszy, a mięśnie się rozluźnią.

Zobacz film: "Ćwiczenia rozciągające, czyli idealny stretching"

spis treści

1. Rodzaje ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia rozciągające obejmują zajęcia oddechowe, rozluźniające i rozciągające najczęściej w rytm spokojnej muzyki. Ćwiczenia rozciągające mają w sobie elementy jogi i pilatesu. Najczęściej osoba prowadząca zajęcia prezentuje trzy wersje ćwiczeń rozciągających: łatwą, średnią i zaawansowaną. Ćwiczenia rozciągające nie oznaczają jednak, że są one lekkie i przyjemne. Ćwiczeniami rozciągającymi też można się zmęczyć.

2. Dla kogo są ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające są odpowiednie dla każdego. W przypadku ćwiczeń rozciągających nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani sprawnościowych. Obecnie styl życia wielu osób sprawia, że nie są one aktywne fizycznie, a większość czasu spędzają w pozycji siedzącej lub stojącej. Sprawia to, że tworzą się przykurcze mięśni karku i bóle kręgosłupa.

Ćwiczenia rozciągające są również idealne dla osób chodzących na siłownię. Każdy, kto ćwiczy, musi bowiem pamiętać o ćwiczeniach rozciągających na zakończenie treningu. Ćwiczenia sprawiają, że mięśnie działają lepiej, są elastyczne i mniej podatne na kontuzje i urazy.

3. Efekty ćwiczeń rozciągających

Ćwiczenia rozciągające mają bardzo dobry wpływ nasze ciało. Ćwiczenia rozciągające sprawią, że rozciągnięte zostaną wszystkie mięśnie. Staną się one bardziej elastyczne, a stawy sprawniejsze. Kobiety w wyniku ćwiczeń rozciągających zauważą, że ich sylwetka wysmuklała, a rozmiar ubrań się zmniejszył. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym ciało jest w świetnej kondycji.

Ćwiczenia rozciągającające są również dobrym rozwiązaniem na rozgrzewkę. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym unikniemy zakwasów. Wyeliminuje to również bóle mięśni i skurcze mięśni. Ćwiczenia rozciągające pozwalają również zachować dobre samopoczucie.

4. Zalety ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające moją bardzo dużo zalet. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym uzyskujemy większy zakres ruchu w stawach. Dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym zwiększymy naszą sprawność fizyczną.

Ćwiczenia rozciągające sprawiają, że możemy się głębiej schylać, czy też łatwiej sięgać po przedmioty. Trzeba przyznać, że ćwiczenia rozciągające zdecydowanie poprawiają jakość życia.

Nasze ciało staje się dużo bardziej elastyczne. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym mięśnie mają więcej siły, nie męczą się tak szybko, jak normalnie, a my możemy więcej niż do tej pory. Jednocześnie ćwiczenia rozciągające sprawią, że nie odczuwamy tak urazów różnego rodzaju, które towarzyszą aktywności fizycznej. Z kolei, gdy zdarzą się urazy i kontuzje rozciągnięte ciało dużo szybciej sobie z nimi poradzi.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym mamy też mniejsze prawdopodobieństwo skurczy. Wzrasta nasza energia. Ćwiczenia rozciągające sprawią, że będziemy mieć większą świadomość naszych mięśni. Na dodatek na skutek ćwiczeń rozciągających spada poziom cholesterolu. Taki efekt ćwiczeń rozciągających możemy uzyskać w połączeniu ze zdrową dietą. Ćwiczenia rozciągające wpływają korzystnie na cały układ krwionośny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.