Trwa ładowanie...

Urlop w Turcji

Avatar placeholder
05.09.2013 13:40
Urlop w Turcji
Urlop w Turcji

Urlop w Turcji to obecnie bardzo popularny pomysł na spędzenie wakacji. Turcja to połączenie tradycji i kultury ludności Azji Mniejszej z wpływami europejskimi. Turystów przyciągają nadmorskie kurorty, historyczne miejsca, piaszczyste plaże i jedzenie tureckie. Zwiedzanie Turcji musiałoby zająć wiele miesięcy, jeśli pragnie się zobaczyć choćby najciekawsze miasta i regiony. Planując wyjazd do tego kraju, warto więc dokładnie zaplanować cały pobyt.

1. Zwiedzanie Alanyi i Kapadocji

Zwiedzanie Turcji warto rozpocząć od najpopularniejszego nadmorskiego kurortu turystycznego – Alanyi. Jest to przepiękne, tętniące życiem miasteczko z mnóstwem luksusowych hoteli, restauracji, kawiarni oraz kilkupoziomowych dyskotek. Podczas pobytu w Alanyi warto wybrać się na rejs statkiem, podczas którego można pływać w morzu, opalać się, tańczyć, skakać ze skał do wody i oglądać pływające delfiny. Alanya oferuje również piaszczyste plaże, z których najpopularniejszą jest Kleopatra.

Ciekawym miejscem, które przyciąga rzesze turystów, jest także Kapadocja. W Kapadocji można się zachwycić niesamowitymi krajobrazami powstałymi na skutek działalności wulkanicznej. Składają się na nie utworzone w wyniku erozji skalne grzyby czy tzw. kominy. Dawniej były tu podziemne miasta, po których zostały wydrążone w skałach domy. Wybierając się na urlop do Turcji, koniecznie trzeba zaplanować trochę czasu na zwiedzanie pięciu poziomów podziemnych korytarzy, np. Derinkuyu, w którym kiedyś mogło mieszkać 10-20 tys. osób.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Troja i Bodrum

Troja to jeden z najbardziej znanych punktów archeologicznych na świecie. Po tym znanym z mitologii i „Iliady” Homera mieście pozostały ruiny i wykopaliska. Przy wejściu stoi ogromna replika konia trojańskiego, którego można zwiedzić od środka. Wszystko to sprawia, że w Troi każdy turysta może poczuć się jak na miejscu dawnych bitew, po którym stąpali legendarni królowie i bohaterowie. Dzięki wizycie w Troi wakacje w Turcji nabiorą całkiem nowego wymiaru i nie będą jedynie czasem miło spędzonym na plaży i w luksusowych hotelach.

Kolejna ważna atrakcja turystyczna to Bodrum. Bodrum jest jedną z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Turcji. Położona jest na wybrzeżu Morza Egejskiego. Miasteczko to znane jest z przystani jachtowej, bogatego życia nocnego i portu, z którego odpływają promy do Rodos i Kos. Najbardziej znane zabytki Bordum to zaliczane do siedmiu cudów świata Mauzoleum w Halikarnasie oraz zamek św. Piotra.

Urlop w Turcji może być niezapomnianą przygodą, jeśli odpowiednio rozplanuje się swój czas. Warto czasem zrezygnować z lenistwa na plaży na rzecz odwiedzania historycznych miejsc i zabytków. Aktywne zwiedzanie Turcji to świetny pomysł, atrakcje turystyczne tego kraju robią ogromne wrażenie i wynagradzają trudy podróży. Z urlopu do Turcji można wynieść niezapomniane wrażenia, wystarczy włożyć nieco chęci w wyjazd. Jednak nawet jeśli urlop będzie polegał wyłącznie na opalaniu się i pływaniu, nie będzie to czas stracony. W czasie wakacji w Europie należy przede wszystkim wypocząć. Nie ma sensu na siłę zwiedzać kolejnych zabytków, marząc po cichu, by położyć się na leżaku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze