Trwa ładowanie...

Dlaczego konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny można osunąć w ramach ubezpieczenia zdrowotnego raz w roku.
Kamień nazębny można osunąć w ramach ubezpieczenia zdrowotnego raz w roku. (123RF)

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by kamień nazębny usuwać dwa razy w roku. Wiele osób jednak nigdy nie poddało się takiemu zabiegowi, uważając, że to jedynie problem estetyczny nie mający żadnego wpływu na zdrowie. W kamieniu nazębnym obecnych jest mnóstwo bakterii, które mogą prowadzić do rozwoju wielu problemów, takich jak nieświeży oddech, próchnica, choroby serca lub nerek.

spis treści

1. Co to jest kamień nazębny?

Na płytce nazębnej gromadzą się resztki jedzenia i bakterie. Cześć z nich jesteśmy w stanie wyeliminować w czasie codziennej higieny - poprzez mycie zębów oraz płukanie ust specjalnym płynem.

W jamie ustnej gromadzą się jednak pozostałości, które po pewnym czasie ulegają mineralizacji, twardnieją i tworzą kamień nazębny. Zbiera się on również pod dziąsłami, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

Objawia się on krwawieniem w czasie mycia, a w ustach pojawić się może nieprzyjemny smak. Po pewnym czasie w wyniku powstałych uszkodzeń mogą odsłonić się korzenie zębowe, a to już pierwszy objaw parodontozy. U niektórych osób kamień nazębny tworzy się szybciej, u innych jest on zdecydowanie mniej widoczny.

To cecha indywidualna, która uzależniona jest od predyspozycji genetycznych, składu i ilości wydzielanej śliny, źle wykonanych plomb, wad zgryzu czy nieodpowiedniej higieny. Duże znaczenie mają również nawyki żywieniowe. Narastaniu kamienia sprzyja dieta bogata w węglowodany i nabiał.

2. Kiedy usuwać kamień nazębny?

Stomatologa najczęściej odwiedzamy dopiero wówczas, gdy ból zęba staje się trudny do wytrzymania. W wielu przypadkach sytuacja jest już na tyle poważna, że leczenie jest dłuższe i trudniejsze. Można temu zapobiec chodząc do dentysty co najmniej raz na pół roku.

W czasie wizyty specjalista sprawdzi stan naszego uzębienia, ale też oceni ryzyko rozwoju chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Dentysta może również zalecić usunięcie kamienia nazębnego.

Zabieg taki bezpłatnie przysługuje raz w roku każdemu, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W gabinecie prywatnym za tego rodzaju usługę trzeba zapłacić od 150 do 250 złotych.

Usuwanie kamienia to nie tylko inwestycja w piękny uśmiech, ale również również działanie profilaktyczne, które pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto pamiętać, że bytujące w naszej jamie ustnej bakterie nie tylko destrukcyjnie wpływają na zęby, ale też na cały organizm.

Mogą bowiem doprowadzić do powstania ogólnoustrojowego stanu zapalnego, którego następstwa bywają bardzo poważne (miażdżyca, glikemia, uszkodzenia nerek, zwiększenie masy lewej komory serca czy zawał serca).

3. Metody usuwania kamienia nazębnego

Mamy do wyboru kilka metod usuwania kamienia nazębnego. W jednej z nich stosuje się urządzenie mechaniczne wyposażone w generator mocy oraz końcówkę z wibrującym wiertłem. Jego kontakt z płytką zębową powoduje odłamywanie się kamienia.

Ta metoda jest jednak coraz rzadziej stosowana, podobnie jak ręczne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy dłuta i pilniczków. Obecnie stomatolodzy coraz częściej stawiają na nowoczesne i mniej inwazyjne sposoby. Popularne jest usuwanie kamienia nazębnego dźwiękami i ultradźwiękami.

Pierwsza metoda polega na wprawianiu w drgania włosia szczoteczki, co powoduje powstawanie piany. Dzięki niej wypłukiwany jest kamień nazębny. W przypadku aparatów ultradźwiękowych wykorzystane zostaje zjawisko kawitacji. Ultradźwięki, uderzając w złogi, rozkruszają je i powodują ich oderwanie od zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego może również odbyć się na życzenie pacjenta w jego domu. Wykorzystuje się wtedy dwie metody: chemiczną i laserową. Pierwsza polega na płukaniu ust perhydrolem (roztworem nadtlenku wodoru w wodzie), ale pod ścisłą kontrolą lekarza.

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się za pomocą nowoczesnego narzędzia, które zrewolucjonizowało medycynę estetyczną. By usunąć trzymilimetrową warstwę kamienia, wystarczy około 5 impulsów na sekundę. Ten zabieg jest całkowicie bezbolesny i bardzo precyzyjny.

Zabiegiem wspomagającym skaling jest piaskowanie, czyli czyszczenie zębów i przestrzeni między nimi oraz polerowanie z wykorzystaniem różnych końcówek. Na koniec wykonuje się zabieg lakowania, co dodatkowo zabezpiecza zęby przez próchnicą.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze