Trwa ładowanie...

Usuwanie zmian paznokcia – zakażenia, choroby zapalne i ogólnoustrojowe

Usuwanie zmian paznokcia jest często bardzo trudne i długotrwałe. Zmiany pojawiają się zarówno na paznokciach stóp, jak i dłoni. Najczęściej usuwanie zmian paznokcia dotyczy grzybicy, która występuje bardzo często. Jednak zdarza się, że usuwanie zmian paznokcia jest niemożliwe, ponieważ wynikają one z chorób wątroby, serca, płuc, a nawet niedoborów witamin. Najlepszym sposobem na zapobieganie zmianom paznokci jest dbanie o ich dobrą formę.

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

spis treści

1. Zakażenia paznokcia

Usuwanie zmian paznokcia zdarza się, gdy dojdzie do zakażenia paznokcia. Wówczas usuwanie zmian paznokcia dotyczy najczęściej zanokcicy, grzybicy paznokci oraz brodawek okołopaznokciowych i podpaznokciowych.

Usuwanie zmian paznokcia w każdym przypadku należy zacząć od wizyty u dermatologa. Dermatolog w zależności od przyczyny i zaawansowania zmian dobiera odpowiednią metodę usuwania zmian paznokcia.

W przypadku zanokcicy najczęściej zmiany paznokcia usuwa się za pomocą antybiotyków. Jednak zdarza się, że do usuwania zmian paznokcia konieczne jest chirurgiczne nacięcie paznokcia, jeśli zbierze się pod nim ropa. Wówczas konieczny jest drenaż. Jeśli usuwanie zmian paznokcia nie przynosi oczekiwanych efektów, płytka paznokcia zostaje usunięta.

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji

zobacz galerię

Jeśli pacjent ma grzybicę, konieczne jest wykonanie badania mykologicznego, zanim lekarz przejdzie do usuwania zmian paznokcia. Usuwanie zmian paznokcia również zaczyna się od leczenia farmakologicznego, które pacjent przyjmuje w różny sposób. Jednak należy pamiętać, że usuwanie zmian paznokcia w grzybicy jest bardzo trudne i trwa zazwyczaj bardzo długo. Czasem jedyną metodą usunięcia zmian paznokcia jest usunięcie całej płytki.

Natomiast usuwanie zmian paznokcia związanych z brodawkami, polega na stosowaniu preparatów miejscowych, ale też kriochirurgii, zastrzyków z leków cytostatycznych oraz usuwanie zmian paznokcia laserem.

2. Choroby zapalne paznokcia

Usuwanie zmian paznokcia zależy od rodzaju stanu zapalnego. Stan zapalny paznokci może być wywołany zarówno przez łuszczycę, jak i uraz paznokcia. W przypadku łuszczycy usuwanie zmian paznokcia jest częścią leczenia łuszczycy skóry. Jednak usuwanie zmian paznokcia w łuszczycy jest dość trudne i często nie spełnia oczekiwań pacjenta. Usuwanie zmian paznokcia odbywa się za pomocą kremów i maści steroidowych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Usuwanie zmian paznokcia wywołanych urazami czasami nie jest konieczne. Urazy paznokci są często spowodowane np. niewygodnym obuwiem i zmiany cofają się samoistnie, jeśli zmienimy buty. Jednak jeśli zmiany są zbyt duże, konieczne bywa usunięcie całej płytki.

3. Zmiany poznokcia w chorobach ogólnoustrojowych

Usuwanie zmian paznokcia w chorobach ogólnoustrojowych jest często niemożliwe. Zazwyczaj są one objawem danego schorzenia i ustępują samoistnie w momencie wyzdrowienia. Do takich zmian należą linie Beau. Usuwanie takich zmian paznokcia nie jest możliwe. Zmiana ta polega na pofałdowaniu płytki paznokcia (w obrębie paznokcia pojawiają się poprzeczne rowki), co mija jednak samoistnie wraz z wyzdrowieniem. Takie zmiany paznokcia są charakterystyczne w chorobach nerek, nowotworach, ale też niedożywienia, a nawet długotrwałego porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.