Usuwanie zmian paznokcia – zakażenia, choroby zapalne i ogólnoustrojowe
Usuwanie zmian paznokcia jest często bardzo trudne i długotrwałe. Zmiany pojawiają się zarówno na paznokciach stóp, jak i dłoni. Najczęściej usuwanie zmian paznokcia dotyczy grzybicy, która występuje bardzo często. Jednak zdarza się, że usuwanie zmian paznokcia jest niemożliwe, ponieważ wynikają one z chorób wątroby, serca, płuc, a nawet niedoborów witamin. Najlepszym sposobem na zapobieganie zmianom paznokci jest dbanie o ich dobrą formę.
1. Zakażenia paznokcia
Usuwanie zmian paznokcia zdarza się, gdy dojdzie do zakażenia paznokcia. Wówczas usuwanie zmian paznokcia dotyczy najczęściej zanokcicy, grzybicy paznokci oraz brodawek okołopaznokciowych i podpaznokciowych.
Usuwanie zmian paznokcia w każdym przypadku należy zacząć od wizyty u dermatologa. Dermatolog w zależności od przyczyny i zaawansowania zmian dobiera odpowiednią metodę usuwania zmian paznokcia.
W przypadku zanokcicy najczęściej zmiany paznokcia usuwa się za pomocą antybiotyków. Jednak zdarza się, że do usuwania zmian paznokcia konieczne jest chirurgiczne nacięcie paznokcia, jeśli zbierze się pod nim ropa. Wówczas konieczny jest drenaż. Jeśli usuwanie zmian paznokcia nie przynosi oczekiwanych efektów, płytka paznokcia zostaje usunięta.
Jeśli pacjent ma grzybicę, konieczne jest wykonanie badania mykologicznego, zanim lekarz przejdzie do usuwania zmian paznokcia. Usuwanie zmian paznokcia również zaczyna się od leczenia farmakologicznego, które pacjent przyjmuje w różny sposób. Jednak należy pamiętać, że usuwanie zmian paznokcia w grzybicy jest bardzo trudne i trwa zazwyczaj bardzo długo. Czasem jedyną metodą usunięcia zmian paznokcia jest usunięcie całej płytki.
Natomiast usuwanie zmian paznokcia związanych z brodawkami, polega na stosowaniu preparatów miejscowych, ale też kriochirurgii, zastrzyków z leków cytostatycznych oraz usuwanie zmian paznokcia laserem.
2. Choroby zapalne paznokcia
Usuwanie zmian paznokcia zależy od rodzaju stanu zapalnego. Stan zapalny paznokci może być wywołany zarówno przez łuszczycę, jak i uraz paznokcia. W przypadku łuszczycy usuwanie zmian paznokcia jest częścią leczenia łuszczycy skóry. Jednak usuwanie zmian paznokcia w łuszczycy jest dość trudne i często nie spełnia oczekiwań pacjenta. Usuwanie zmian paznokcia odbywa się za pomocą kremów i maści steroidowych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznaczają brązowe kreseczki na paznokciu? - odpowiada lek. Iwona Stajkowska
- Jak zaradzić odklejającym się paznokciom? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- O czym świadczą dwa szerokie, blade paski na kciukach? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
Usuwanie zmian paznokcia wywołanych urazami czasami nie jest konieczne. Urazy paznokci są często spowodowane np. niewygodnym obuwiem i zmiany cofają się samoistnie, jeśli zmienimy buty. Jednak jeśli zmiany są zbyt duże, konieczne bywa usunięcie całej płytki.
3. Zmiany poznokcia w chorobach ogólnoustrojowych
Usuwanie zmian paznokcia w chorobach ogólnoustrojowych jest często niemożliwe. Zazwyczaj są one objawem danego schorzenia i ustępują samoistnie w momencie wyzdrowienia. Do takich zmian należą linie Beau. Usuwanie takich zmian paznokcia nie jest możliwe. Zmiana ta polega na pofałdowaniu płytki paznokcia (w obrębie paznokcia pojawiają się poprzeczne rowki), co mija jednak samoistnie wraz z wyzdrowieniem. Takie zmiany paznokcia są charakterystyczne w chorobach nerek, nowotworach, ale też niedożywienia, a nawet długotrwałego porodu.