Trwa ładowanie...

Uważaj na skórę w lecie!

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 04.11.2014 14:50
Uważaj na skórę w lecie!
Uważaj na skórę w lecie!

Lato to czas wypoczynku i dobrej zabawy. Jednak dla naszej skóry jest to niełatwy okres. Wystawiona na działanie promieni słonecznych, może ulec poparzeniu słonecznemu. Nawet podczas spaceru mogą pogryźć nas owady, a niewielkie zadrapanie lub skaleczenie może mieć poważne następstwa. Co więcej, podczas egzotycznych wycieczek po kontakcie z trującymi roślinami na skórze może pojawić się swędzenie, wysypka lub pęcherze. Nie zawsze udaje się uniknąć tego typu problemów, ale warto spróbować. Jak to zrobić?

spis treści

1. Oparzenia słoneczne

Chyba każda z nas ma za sobą niemiłe doświadczenia po opalaniu. Zaczerwieniona i bolesna skóra, pęcherze i łuszczenie się skóry to niechciane pamiątki po nierozważnym korzystaniu z promieni słonecznych. Należy przy tym pamiętać, że odczuwany dyskomfort to najmniejszy z problemów po beztroskiej kąpieli słonecznej. Dużo większym problemem jest przyspieszenie procesu starzenia się skóry oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia raka skóry. Jeżeli nie chcesz mieć takich problemów, chroń swoją skórę przed promieniami słonecznymi. Przed wyjściem na dwór posmaruj się kremem z filtrem o faktorze minimum 30. Opalając się, aplikuj kolejne warstwy kremu co dwie godziny. Posmaruj się kremem po każdym wyjściu z wody i zawsze wtedy, gdy zauważysz, że na skutek pocenia się poprzednia warstwa kosmetyku spłynęła z ciała. Dobrym pomysłem jest także chowanie twarzy pod kapeluszem z szerokim rondem – w ten sposób skóra nie zacznie przedwcześnie się starzeć. Nałóż także okulary przeciwsłoneczne i posmaruj usta balsamem do ust z filtrem. Postaraj się także nie wychodzić na najmocniejsze słońce, czyli między 10 rano a 16 po południu. Jeśli mimo zastosowania się do wskazówek zdarzy ci się poparzenie słoneczne, weź chłodny prysznic lub kąpiel i posmaruj ciało kremem z hydrokortyzonem, który przyniesie ulgę skórze.

2. Ukąszenia owadów

W lecie dużym problemem są ukąszenia owadów, zwłaszcza komarów. Na skórze pogryzionej przez insekty pojawiają się pęcherzyki, a poszkodowany odczuwa swędzenie lub ból. Jeśli nie chcesz paść ofiarą owadów, przygotuj się na spotkanie z nimi. Przede wszystkim unikaj przebywania w miejscach porośniętych krzakami i wysoką trawą. Jeżeli musisz pójść w takie miejsce, nałóż spodnie i bluzkę z długimi rękawami, a nogawki spodni włóż do skarpetek. Nie noś ubrań w żywych kolorach i nie perfumuj się przed wyjściem z domu. Przed wycieczką do lasu lub przed spacerem w parku koniecznie spryskaj się spray'em przeciw owadom, a po powrocie do domu sprawdź, czy na skórze nie masz śladów ukąszeń. Pamiętaj o tym, by posmarować swędzące miejsca specjalną maścią. Jeśli zauważysz obrzęk na skórze, możesz przyłożyć do niej zimny okład.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

3. Trujące rośliny

Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by otrzeć się o trującą roślinę. Sumak pnący to tylko jedna z wielu roślin, które po kontakcie ze skórą wywołują na niej czerwoną wysypkę oraz pęcherze, i powodują swędzenie. Taka reakcja jest spowodowana poprzez styczność z olejkami wydzielanymi przez te rośliny. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich objawów jest zapoznanie się z wyglądem trujących roślin i trzymanie się od nich z daleka. Jeżeli zdarzy ci się dotknąć ich przez pomyłkę, natychmiast opłucz skórę w chłodnej wodzie. Umyj też dokładnie palce, zwłaszcza pod paznokciami, by nie roznosić olejków na inne części ciała. Koniecznie upierz także ubranie w gorącej wodzie. Może się zdarzyć, że wysypka będzie poważna lub zainfekuje się. Istnieje także prawdopodobieństwo gorączki lub rozprzestrzenienia się wysypki na usta, oczy, twarz lub okolice intymne. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

4. Skaleczenia i zadrapania

Zadrapania skóry i skaleczenia przytrafiają się nam przez cały rok, ale jesteśmy narażone na nie w większym stopniu właśnie w lecie, gdy spędzamy dużo czasu na dworze. Zapobieganie skaleczeniom i zadrapaniom jest niemal niemożliwe, dlatego warto skupić się na radzeniu sobie z nimi. Jeśli właśnie się zraniłaś, opłucz ranę wodą i oczyść mydłem. Aby zatamować krwawienie, do ranki przyłóż czystą szmatkę lub chusteczkę i przyciśnij. Po kilku minutach krew powinna przestać płynąć. Jeżeli skaleczenie lub zadrapanie jest w miejscu, które nie jest narażone na zabrudzenie, możesz zostawić je w spokoju i nie stosować plastra lub bandaża. Gdy jednak sytuacja tego wymaga, nałóż je na ranę i zmieniaj opatrunek każdego dnia. W czasie gojenia się rany powstaje na niej strup. W żadnym wypadku nie zdrapuj go. Z czasem sam odpadnie. Jeśli mimo upływu czasu skaleczenie lub zadrapanie nie chce się zagoić, widoczny jest stan zapalny, rana wygląda na zainfekowaną, a ty masz gorączkę, koniecznie udaj się do lekarza. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest także duża głębokość rany, silne krwawienie oraz sytuacja, w której w ranie tkwi jakiś przedmiot.

Oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, kontakt z trującymi roślinami oraz skaleczenia i zadrapania to, niestety, dla wielu z nas wakacyjna codzienność. Na szczęście możliwe jest uniknięcie tych problemów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze