Trwa ładowanie...

Czy wiesz, jak używać kremu z filtrem?

Avatar placeholder
30.07.2015 12:46
Czy wiesz, jak używać kremu z filtrem?
Czy wiesz, jak używać kremu z filtrem?

Każda z nas wie, że w lecie korzystanie z kremów z filtrem jest koniecznością. Jednak od teorii do praktyki jest długa droga. Wiele osób lekceważy bowiem zalecenia dermatologów i rzadko sięga po kosmetyki chroniące przed słońcem. Niestety, tego typu zaniedbania mogą mieć poważne skutki dla organizmu. Bez właściwej ochrony przeciwsłonecznej człowiek jest bardziej narażony na poparzenia słoneczne, zmarszczki oraz raka skóry. Właściwe stosowanie kremów z filtrem pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów, jednak nie każdy stosuje kosmetyki do opalania prawidłowo. Jakie są najczęstsze błędy podczas korzystania z kremów z filtrem?

spis treści

1. Czego unikać, stosując kosmetyki do opalania?

Wiele osób używa kremów z filtrem tylko wtedy, gdy zamierzają się opalać. Dość często rezygnują z ochrony przeciwsłonecznej także w pochmurne dni. Dermatolodzy przekonują jednak, że jest to dużym błędem. Nawet w pochmurny dzień można się poparzyć. Poparzenia są spowodowane działaniem promieniowania UVB, a zmarszczki – promieniowaniem UVA, które działa w głębi skóry. Obydwa rodzaje promieniowania przyczyniają się do wystąpienia raka skóry. Warto chronić skórę przed działaniem UVB i UVA nie tylko podczas kąpieli słonecznych, ale i w drodze do pracy lub na zakupach. Częstym błędem jest również rezygnacja z kremów z filtrem w przypadku ciemniejszej karnacji. Osoby, które mają z natury ciemniejszy odcień skóry, rzadziej doznają poparzeń słonecznych, ale mimo to mogą doświadczyć bolesnych w skutkach oparzeń. Być może wydaje ci się, że ze stosowania kremu z filtrem zwalnia cię fakt, iż jesteś trochę opalona. Specjaliści są jednak zgodni, że opalenizna chroni przed słońcem tylko w niewielkim stopniu. Aby uniknąć poparzenia, powinnaś zaaplikować krem do opalania. Nie zakładaj także, iż opalenizna z solarium uchroni cię przed poparzeniem słonecznym. Zmiana odcienia skóry w urządzeniu do opalania jest spowodowana działaniem dużych dawek promieniowania UVA, dlatego opalenizna będzie mniej skuteczna w zapobieganiu poparzeniom podczas kąpieli słonecznych.

Rozsądne opalanie
Rozsądne opalanie [6 zdjęć]

Mimo że czasami działanie promieni słonecznych przynosi korzyści, takie jak na przykład łagodzenie objawów

zobacz galerię
Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

Czasami w czasie wakacji rezygnujemy ze stosowania kosmetyku z filtrem, ponieważ nie odpowiada nam jego konsystencja lub zapach. W takiej sytuacji należy kupić inny krem. Wybór kosmetyków chroniących przed słońcem jest ogromny, dlatego nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie coś dla siebie. Nie oczekuj, że filtry zawarte w stosowanych przez ciebie kosmetykach do makijażu zapewnią ci wystarczającą ochronę. Podkład z filtrem to za mało. Najlepiej przed jego aplikacją posmarować twarz kremem nawilżającym z filtrem o faktorze minimum 30. Nie zakładaj także z góry, że wszystkie filtry są takie same. Najlepsze to te, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Aby były w pełni skuteczne, nie wolno oszczędzać na ilości stosowanego kosmetyku. Co 2-4 godziny należy powtórzyć aplikację, ponieważ z czasem każdy krem z filtrem przestaje działać. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, zwłaszcza jeśli odpoczywacie nad wodą. Nie pokładaj zbyt wiele nadziei w wodoodpornych kosmetykach do opalania. Lepiej jest zainwestować w zwykły krem do opalania z wysokim filtrem i systematycznie nakładać kolejne jego warstwy.

Częstym błędem jest także zapominanie o posmarowaniu kremem uszu i tyłu szyi. Chronić trzeba także usta – balsam do ust z filtrem z pewnością przyda się w czasie lata. Do poparzenia może dojść także na głowie, dlatego podczas upałów warto mieć na głowie kapelusz z dużym rondem, który ochroni przed słońcem także twarz. Wyglądając stylowo, można w prosty sposób uchronić się przed przedwczesnymi zmarszczkami.

2. Mity na temat kosmetyków z filtrem

Nierzadko słychać opinie, że skuteczność kosmetyków z filtrem zależy od ich postaci. Obecnie oprócz kremów do opalania można spotkać środki w sprayu. Wielu mężczyzn preferuje spraye, które nie są tak tłuste jak balsamy. Tymczasem kobiety często chętniej sięgają po kremy, ponieważ cenią sobie ich właściwości nawilżające. Ich efektywność jest jednak w zasadzie taka sama. Od rodzaju kosmetyku ważniejsze jest jego prawidłowe stosowanie. Należy użyć go na suchą skórę 15-30 minut przed wyjściem na dwór.

Mitem jest również stwierdzenie, że kosmetyk otwarty w poprzednie wakacje będzie chronił nas równie skutecznie w ciągu najbliższego lata. Niektóre filtry stosunkowo szybko rozkładają się, zwłaszcza te, które tworzą barierę dla promieniowania UVA. Proces ten przyspiesza zwłaszcza wtedy, gdy kosmetyki są przechowywane w łazience.

Opalanie się to dla wielu z nas sama przyjemność. Aby wypoczynek w pełnym słońcu nie skończył się oparzeniem, należy zastosować kosmetyki z filtrem. Jednak krem chroniący przed działaniem promieniowania słonecznego należy aplikować nie tylko na wakacjach, ale i na co dzień, nawet przy pochmurnej pogodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze