Wargi sromowe mniejsze – problemy, chirurgia plastyczna
Wargi sromowe mniejsze mogą mieć różną wielkość. Niekiedy wargi sromowe są wystające, a przez to sprawiają wrażenie, że coś jest z nimi nie w porządku. Czy wystające wargi sromowe to problem, który należy leczyć? Czy można się poddać chirurgii plastycznej i zmienić kształt warg sromowych mniejszych?
1. Wargi sromowe mniejsze – problemy
Wargi sromowe znajdują się przy wejściu do pochwy. Wyróżniamy dwie pary warg sromowych – większe, które znajdują się bardziej po zewnętrznej stronie, oraz wargi sromowe mniejsze, które są jedynie fałdem skóry. Wargi sromowe większe w większości składają się z tkanki tłuszczowej.
Największym problemem niektórych kobiet jest fakt, że wbrew swojemu ułożeniu, wargi sromowe mniejsze, czasami wystają poza większe. Jest to jednak normalne zjawisko. Nie należy tego uważać jako przypadku chorobowego lub zmiany, którą należy operować. Problem w tym, że niektórym kobietą może przeszkadzać fakt, że wargi sromowe mniejsze odznaczają się w kostiumie kąpielowym lub na obcisłych leginsach, spodniach.
Innym problemem mogą być wargi sromowe większe, które są zbyt małe i płaskie. Taka budowa ciała też nie odbiega od normy. Jednakże zbyt małe wargi sromowe większe mogą być przyczyną dolegliwości podczas współżycia seksualnego.
2. Wargi sromowe mniejsze – chirurgia plastyczna
W dzisiejszych czasach za duży nos można zmniejszyć, za małe piersi można powiększyć, za duże wargi sromowe mniejsze można zmniejszyć, a większe powiększyć, jeżeli tylko mamy na to ochotę i pieniądze. Wszystko za sprawą chirurgii plastycznej.
Zabieg powiększenia warg sromowych większych polega na wstrzyknięciu własnej tkanki tłuszczowej i wymodelowania warg sromowych oraz wzgórka łonowego.
Zabieg pomniejszenia warg sromowych mniejszych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega on na usunięciu części fałdu skóry, który wizualnie kobiecie przeszkadza. Po zabiegu potrzebna jest rekonwalescencja, która trwa około 5 dni. W tym czasie kobieta leży w łóżku, gdyż chodzenie, a nawet siedzenie jest źródłem większych dolegliwości.
Na wargach sromowych mogą się pokazać wykwity, które mogą mieć swoją przyczynę w zakażeniu narządów płciowych i układu moczowego. Jeżeli mamy w tamtych rejonach jakiekolwiek zmiany, które nas niepokoją – pęcherzyki, krostki, ropne wykwity – warto skonsultować z lekarzem. Niekiedy niezbędne może się okazać badanie ogólne lub posiew moczu.