Trwa ładowanie...

Weekend w Wenecji

Weekend we dwoje to niezbyt długi czas, żeby zwiedzić ciekawe miejsce i pobyć ze sobą sam na sam. Warto jednak organizować wspólne weekendowe wypady, żeby odpocząć, naładować akumulatory na następne dni i „ocieplić” relacje partnerskie. Wyjazd z ukochaną osobą to niezapomniane chwile. By wspólny urlop był udany i satysfakcjonujący dla obydwu stron, warto go wcześniej zaplanować. Jeśli stać was na większy wydatek, dobrym pomysłem na weekend we dwoje może być włoska Wenecja.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Gdzie spędzić weekend?

Jeśli pragniesz spędzić romantyczny weekend dla zakochanych, wspólny wyjazd warto wcześniej przemyśleć i przedyskutować. Chyba że wypad ma być niespodzianką dla drugiej osoby. Wtedy jednak także warto wziąć pod uwagę preferencje i gusta partnera/partnerki. Jedni bowiem wolą zaszyć się w cichych ustroniach, drudzy z kolei – czują się dobrze w tłocznych i chętnie odwiedzanych przez turystów zabytkowych miastach. Aby wspólny wyjazd na weekend był niezapomnianym i miłym przeżyciem dla dwojga, należy uwzględniać wzajemne potrzeby.

Na początku przemyśl, gdzie pojechać na weekend. Może jest jakieś miejsce, o zobaczeniu którego marzy twoja „połówka” – morskie plaże, górskie szlaki, domek nad brzegiem jeziora czy zachód słońca nad rzeką. Każdy wybór może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli będzie zaplanowany w szczegółach i dostosowany do waszych możliwości finansowych. Jeśli stać was na większy wydatek, możecie pokusić się o wyjazd za granicę. Gdzie spędzić weekend we dwoje romantycznie i nastrojowo? Na przykład w Wenecji.

2. Co warto zobaczyć w Wenecji?

 • Bazylika św. Marka (Basilica San Marco) – przepiękny i niezwykle oryginalny zabytek sakralny, w którym znajdują się szczątki św. Marka Ewangelisty (patrona miasta) oraz cenne dzieła sztuki Wschodu. Kościół św. Marka stanowi unikalny w skali Włoch przykład architektury bizantyjskiej.
 • Plac św. Marka (Piazza San Marco) – znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Ma niezwykłą kompozycję i architekturę.
 • Pałac Dożów (Palazzo Ducale) – dawna siedziba władz miejskich i rezydencja Dożów jest perełką architektoniczną miasta. Budowla pochodzi z 814 roku i jest utrzymana w stylu weneckiego gotyku. Pałacowi towarzyszą arkadowe loggie oraz renesansowy dziedziniec.
 • Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) – należy do najbardziej znanych zabytków miasta. Nazwa mostu nawiązuje do faktu, iż swego czasu prowadzono nim skazańców do więzienia. Właśnie na moście mieli ostatnią okazję, by spojrzeć na miasto i westchnąć na myśl o utracie wolności. Według legendy, pocałunek pary na Moście Westchnień to zapowiedź szybkiego wesela.
 • Wieża Zegarowa (Torre dell'Orologio) – jeden z najbardziej znanych zabytków Wenecji. Oprócz godzin zegar na Wieży wskazuje m.in. fazy księżyca i pory roku.
 • Dzwonnica św. Marka (Campanilla) – wznosi się na wysokość 98,6 metrów. Pierwsza wieża pochodziła z IX wieku, obecna została wybudowana w 1912 roku. Spełnia funkcje wieży strzelniczej, wiatrowskazu, latarni morskiej oraz dzwonnicy. Z Dzwonnicy widać jak na dłoni wszystkie budynki miasta i ani jednego kanału.
 • Most Rialto (Ponte di Rialto) – najstarszy most w Wenecji, masywny i imponujący.
 • Kanał Grande (Canale Grande) – najsłynniejszy kanał Wenecji. Pochodzi z XV wieku i łączy Kanał św. Marka z wenecką laguną.
 • Wenecka bazylika mniejsza (Santa Maria della Salute) – została zbudowana jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy w początkach XVII wieku. W tym pięknym barokowym kościele umieszczono obrazy Tycjana i Jacopo Tintoretto.

3. Darmowe atrakcje turystyczne Wenecji

Darmowe zwiedzanie Wenecji nie jest proste, ale możliwe. Wprawdzie trzeba zrezygnować z części atrakcji tego miasta, np. z przejazdu gondolą, jednak piesze wędrówki i długie spacery wśród kanałów też mają swój niepowtarzalny urok. Już sam pobyt w Wenecji jest wielką przygodą i dostarcza niezapomnianych wrażeń. To naprawdę świetny pomysł na weekend we dwoje. Co możesz zwiedzić i zobaczyć bez wydawania fortuny na bilety?

 • Urbanistyka miasta – piękno architektoniczne Wenecji można podziwiać za darmo. Miasto tysiąca wysp i kilometrów kanałów położone na skraju otwartego morza jest fascynujące.
 • Kanały weneckie – jest ich w mieście około stu pięćdziesięciu i częściowo zastępują ulice. Zwiedzanie Wenecji bez spaceru wzdłuż kanałów nie ma sensu.
 • Zabytki: Plac św. Marka, Bazylika św. Marka, Santa Maria della Salute, kościół San Vidal, kościół Santa Maria dei Carmini z obrazami malowanymi przez Lorenzo Lotto, Most Westchnień, Most Rialto, Most Bosych (Ponte degli Scalzi), dawne getto żydowskie, Muzeum Muzyki.
 • Targowiska: warzywny targ Erberia, specjalizujący się w owocach morza i rybach targ Pesheria.

Festiwale i wydarzenia w Wenecji, których nie można opuścić:

 • wenecki karnawał – najbardziej znane wydarzenie związane z tym miastem,
 • Wenecki Festiwal Filmowy – doroczna impreza o ugruntowanej pozycji w świecie kinematografii przyciąga za każdym razem gwiazdy światowego formatu i turystów z całego świata, odbywa się na przełomie sierpnia i września,
 • biennale sztuki współczesnej – jeden z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej na świecie, odbywa się w mieście co dwa lata – niestety, wstęp do głównych galerii jest płatny, ale całe przedsięwzięcie związane jest z mnóstwem darmowych imprez towarzyszących,
 • Festiwal San Marco – uroczyste obchody święta patrona miasta, odbywają się pod koniec kwietnia.

Weekend we dwoje w Wenecji to naprawdę romantyczne chwile. Warto przespacerować się w świetle zachodzącego słońca uliczkami biegnącymi wzdłuż weneckich kanałów lub przepłynąć się gondolą. Takie wspomnienia zachowacie na pewno w pamięci na długi czas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.