Trwa ładowanie...

Wystarczy 20 min. Po krępującym problemie nie będzie śladu

Avatar placeholder
02.05.2024 11:14
Przygotuj stopy na lato. Z tym naparem pozbędziesz się pęcherzy i nadmiernej potliwości
Przygotuj stopy na lato. Z tym naparem pozbędziesz się pęcherzy i nadmiernej potliwości (Getty Images)

Zmagasz się z problemem nadmiernego pocenia stóp lub popękanymi piętami? To dolegliwości, które mogą być szczególnie uciążliwe w okresie letnim. Na szczęście istnieją proste, a zarazem skuteczne metody, które pomogą ci pozbyć się tych krępujących problemów. Wystarczy skorzystać z dobrodziejstw natury, które z pewnością znajdziesz w swoim domu.

spis treści

1. Rumianek dla ukojenia skóry

Rumianek jest cenioną rośliną leczniczą, stosowaną od dawna ze względu na swoje rozmaite korzyści zdrowotne. Posiada silne działanie przeciwzapalne, a także zawiera substancje, takie jak bisabolol i chamazulen, znane z antybakteryjnych właściwości.

Składniki mogą pomóc w walce z infekcjami bakteryjnymi oraz promować zdrowie skóry. Ponadto, rumianek przyspiesza gojenie odcisków na stopach, łagodzi podrażnienia, redukuje nadmierną potliwość oraz zapobiega uczuciu palenia stóp, co sprawia, że stają się "lekkie".

Zobacz film: "Jak zadbać o stopy latem?"

Aby zrobić kąpiel stóp z rumianku, możnać skorzystać zarówno ze świeżych, jak i suszonych kwiatów. Gotowe mieszanki znajdziesz w sklepach zielarskich, ale możesz także użyć zawartość z gotowej torebki. Należy dodać pół garści rumianku do dwóch litrów gorącej wody i moczyć stopy przez minimum 20 minut.

2. Liście laurowe w walce z nadmierną potliwością

Liście laurowe są cenione za pozytywny wpływ na zdrowie. Zawierają olejki eteryczne, pektyny, kwas foliowy, a także minerały, w tym żelazo, wapń i potas. Dzięki tym składnikom, napar przygotowany z liści laurowych może być skutecznym środkiem na nadmierną potliwość stóp, czyli hiperhydrozy.

Napar z liści laurowych ma działanie antyseptyczne, co jest efektem obecności eugenolu. Ten składnik wykazuje działanie anybakteryjne, a regularne stosowanie może przyczynić się do eliminacji bakterii i grzybów, które powodują nieprzyjemny zapach stóp.

Liście laurowe są również źródłem tanin, posiadających właściwości ściągające. To sprawia, że mogą one przyczyniać się do zwężania porów skórnych na stopach i zmniejszania pocenia się. ależy także podkreślić, że mocny aromat liści laurowych może skutecznie maskować nieprzyjemne zapachy.

3. Rozmaryn dla poprawy kondycji skóry i paznokci

Rozmaryn jest powszechnie znany ze swoich kulinarnych zalet, jednak posiada również wiele korzyści zdrowotnych. Ta roślina zawiera naturalnie występujące związki antybakteryjne, takie jak kwas rozmarynowy i kwas karnozolowy. Te substancje mogą być skuteczne w walce z bakteriami i zapobieganiu zakażeniom.

Rozmaryn jest źródłem ważnych sładników odżywczych, w tym witaminy A, witaminy E i wcześniej wspomnianego kwasu karnozolowego. Kąpiel stóp w roztworze z rozmarynu może pomóc w leczeniu grzybicy stóp, przyspieszyć leczenie odcisków, a także poprawić wygląd i stan paznokci.

Aby przygotować kąpiel rozmarynową do stóp, potrzebujesz jedynie napełnić miskę gorącą, uprzednio przegotowaną wodą i zanurzyć w niej od dwóch do czterech gałązek rozmarynu. Stopy należy moczyć przez minimum 15 minut, a zabieg powtarzać co najmniej dwukrotnie w tygodniu.

4. Gorczyca na zmiękczenie naskórka

Gorczyca, podobnie jak liście laurowe, posiada właściwości antybakteryjne i odświeżające. Dzięki temu może być skuteczna w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów, które często towarzyszą nadmiernej potliwości stóp.

Ponadto, gorczyca zawiera bogactwo wartościowych witamin, takich jak tiamina, ryboflawina, i niacyna. Regularne stosowanie kąpieli stóp z dodatkiem gorczycy może przyczynić się do zmiękczenia naskórka, leczenia popękanych pięt oraz eliminacji nieprzyjemnego zapachu stóp.

Dodatkowo, istnieją dowody naukowe wskazujące, że izotiocyjaniany, substancje znajdujące się w gorczycy, mogą ograniczać rozwój pewnych bakterii, w tym Escherichia coli oraz Salmonella.

Aby przygotować odświeżającą kąpiel stóp z użyciem gorczycy, należy rozpuścić dwie łyżki sproszkowanej gorczycy w dwóch litrach gorącej wody i moczyć stopy przez co najmniej 10 minut.

5. Odświeżająca szałwia

Szałwia, uznawana za jedną z bardziej popularnych roślin leczniczych, słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych oraz nawilżających. Jest składnikiem różnych farmaceutyków, takich jak pastylki do ssania i syropy, a także jest wykorzystywana w terapeutycznych kąpielach stóp.

Aby rozpocząć kąpiel stóp z wykorzystaniem szałwii, konieczne jest przyrządzenie wywaru. Wymaga to użycia garści liści szałwii oraz dwóch litrów wody. Liście powinny zostać dodane do wody, którą następnie delikatnie podgrzewamy.

Należy pamiętać, by nie doprowadzać wody do wrzenia, gdyż wysoka temperatura może pozbawić szałwię jej leczniczych właściwości. W tak przygotowanym wywarze można moczyć stopy dwa razy w tygodniu.

Regularne kąpiele stóp w wywarze z szałwii mogą przynieść ulgę przy nadmiernej potliwości stóp, wspomagać leczenie grzybicy, a także łagodzić zmęczenie i pieczenie stóp. Efektem takiej kąpieli są nie tylko pięknie pachnące stopy, ale także miękka skóra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze