Dezodoranty do stóp
Dezodoranty do stóp mają za zadanie niwelować nieprzyjemny zapach stóp, który pojawia się po wysiłku fizycznym czy po prostu po całym dniu na nogach. Pocenie się stóp jest naturalne, ale nie musimy cierpieć w milczeniu. Wykorzystanie dobrego dezodorantu ograniczy dyskomfort związany z tą dolegliwością.
1. Dlaczego stopy się pocą?
Nadmierna potliwość, nie tylko stóp, ale także całego ciała, bywa dziedziczona. Wiąże się także z innymi predyspozycjami organizmu, takimi jak nadmierna pobudliwość emocjonalna. Gwałtowne reakcje na stresujące sytuacje zwiększają wydzielanie potu. Inną przyczyną może być także nieprawidłowa pielęgnacja stóp, a więc: niezdrowe, sztuczne skarpetki; ciasne, niewygodne, nieprzepuszczające powietrza buty; nieprzestrzeganie higieny stóp, czyli zbyt rzadkie ich mycie; niedokładne osuszanie; zbyt rzadka zmiana obuwia, wkładek i skarpetek.
2. Dlaczego trzeba kontrolować pocenie stóp?
Sam pot nie jest niczym niepokojącym. Jednak jeśli stopy są ciągle spocone, wilgotne, a skarpetki i buty nie są zmieniane zbyt często, nadmierne pocenie stóp może wywołać poważniejsze problemy. Te czynniki mogą być bezpośrednią przyczyną pojawienia się grzybicy i innych stanów zapalnych. Objawia się to bólem, zaczerwienieniem skóry i jej maceracją. Niektóre rodzaje grzybicy mogą nawet utrudniać chodzenie (grzybica mokasynowa, pojawiająca się na spodach stóp).
3. Jak radzić sobie z poceniem stóp?
Najważniejszą radą dla osób narzekających na nadpotliwość stóp jest przestrzeganie higieny, czyli częste mycie i osuszanie, a także zmiana butów i skarpetek. Drugą ważną sprawą jest jakość noszonego obuwia (naturalna skóra pozwala skórze oddychać, plastik już nie) i skarpetek (bawełniane skarpetki przepuszczają powietrze, syntetyczne nie). Zbyt ciasne buty także prowokują pocenie.
Oprócz tego w zmniejszaniu pocenia i jego efektów ważną rolę odgrywają dezodoranty do stóp, spotykane najczęściej w sprayu. Środki przeciw poceniu stóp mogą zawierać substancje o działaniu:
- przeciwbakteryjnym,
- przeciwgrzybiczym,
- antyperspiracyjnym (czyli ograniczającym wydzielanie potu, a nie tylko maskującym jego zapach),
- chłodzącym (często stosuje się mentol, który zmniejsza uczucie gorąca stóp),
- absorbującym nadmiar wilgoci (może to być np. talk, wchłaniający wodę, a więc także i pot),
- wzmacniającym skórę (tak działają substancje nawilżające).
Oprócz tego takie preparaty mają ładny zapach, dodatkowo maskujący woń potu. Dzięki regularnemu wykorzystywaniu dobrego dezodorantu do stóp można ograniczyć pocenie. Szczególnie są polecane sportowcom, których stopy pocą się z powodu wysiłku. Taki produkt jest dobrym pomysłem także jeśli np. biegamy od czasu do czasu czy chodzimy na siłownię. Podczas wysiłku poci się całe ciało, a szczególnie stopy. Wśród różnych środków na pot znajdują się takie, które ze względu na niewielkie opakowanie można nosić wszędzie ze sobą bądź aplikować na skarpetki bez ich ściągania. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy taki preparat nie zawiera alkoholu. Może on niepotrzebnie podrażniać skórę. Oprócz tego warto stosować specjalne talki do stóp.