Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zabieg Cosmelan – charakterystyka, działanie, wskazania, przeciwwskazania, etapy, efekty, środki ostrożności, cena

Zabieg Cosmelan jest bezpieczną nowością w terapiach depigmentacyjnych na rynku polskim.
Zabieg Cosmelan jest bezpieczną nowością w terapiach depigmentacyjnych na rynku polskim. (Zdjęcie: Pixabay autor: fernandozhiminaicela)

Zabieg Cosmelan jest bezpieczną nowością w terapiach depigmentacyjnych na rynku polskim. W czasie zabiegu Cosmelan nie są stosowane substancje keratolityczne. Dzięki zabiegowi rozjaśnimy, wybielimy, zregenerujemy, wygładzimy skórę i zlikwidujemy rozszerzone pory. Warto nadmienić, że metoda ta jest niezwykle bezpieczna i może być wykonywana u osób z każdym rodzajem cery.

spis treści

1. Charakterystyka zabiegu Cosmelan

Cosmelan jest zabiegiem kosmetycznym, który ma na celu eliminację przebarwień występujących na skórze. Przy użyciu tej metody można zniwelować plamy barwnikowe, poprawić jędrność, a także dodać skórze blasku.

Cosmelan cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób, które chcą usunąć piegi, przebarwienia skórne (posłoneczne, hormonalne oraz pozapalne). Silne działanie preparatu może być również wykorzystywane do redukcji drobnych zmarszczek.

Zobacz film: "Czym są piegi?"

W składzie preparatu Cosmelan występują środki o działaniu depigmenatycyjnym. Wśród nich znaleźć możemy między innymi:

Zabieg Cosmelan składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap wykonywany jest w gabinecie dermatologicznym lub lekarskim, zaś drugi odbywa już w domu pacjenta. Działanie Cosmelanu polega na hamowaniu wytwarzania enzymu tyrozynazy, składnika odpowiedzialnego za formowanie się melaniny.

2. Dzialanie zabiegu Cosmelan

Zabieg Cosmelan wykorzystuje substancje, które powstrzymują enzym tyrozynazę, który to stymuluje wytwarzanie melaniny w skórze. Preparaty zawierające te substancje mają działanie rozjaśniające naskórek. Obecnie zabieg Cosmelan znajduje się wśród najskuteczniejszych metod rozjaśniania skóry.

3. Wskazania do stosowania

Zabieg Cosmelan jest szczególnie polecany na twarz i inne miejsca na ciele, gdzie pojawiają się przebarwienia o charakterze hormonalnym, słonecznym, pozapalnym czy mechanicznym . Metoda może być wykonywana zarówno na twarzy, dłoniach, ramionach czy dekolcie. Wspaniale sprawdza się w przypadku osób borykających się z melasmą (nabytymi plamami barwnikowymi, związanymi ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny).

Ze względu na to, że zabieg Cosmelan jest bardzo bezpieczny, mogą z niego skorzystać osoby o różnych rodzajach skóry. Dlatego też jest on idealny dla każdej osoby, która posiada plamy barwnikowe, piegi, czy znamiona. Po zabiegu Cosmelan skóra wygląda młodziej i jest rozjaśniona.

Cosmelan może zostać wykonany również u osób, które borykają się z rozszerzonymi porami czy z problemem nadmiernego wydzielania sebum. Dodatowymi wskazaniami do wykonania zabiegu są delikatne zmarszczki.

4. Przeciwwskazania do stosowania

Zabieg Cosmelan nie jest odpowiedni dla każdego. Przeciwwskazaniem do zabiegu Cosmelan jest głównie ciąża. Nie należy również wykonywać zabiegu Cosmelan po depilacji i epilacji laserowej, wówczas należy odczekać ok. 2 tygodnie. Przeciwwskazaniem do zabiegu Cosmelan jest też aktywny trądzik oraz duża ekspozycja na słońce lub inne promieniowanie UV (zabieg nie jest przeznaczony dla osób mocno opalonych).

Nie należy również wykonywać zabiegu Cosmelan, gdy mamy aktywną opryszczkę i stan zapalny skóry. Z zabiegiem Cosmelan należy również poczekać, jeżeli w ciągu poprzedniego tygodnia wykonywany był peeling chemiczny, stosowano lek Roaccutane (preparat stosowany w leczeniu trądziku) lub zewnętrznie. Z wykonaniem zabiegu powinny również wstrzymać się osoby stosujące inne środki przeciwtrądzikowe z witaminą A lub kremy zawierające pochodną tej witaminy.

Niektóre z wyżej wymienionych przeciwskazań nie mają charakteru bezwzględnego. Każdorazowe zakwalifikowanie do zabiegu wymaga konsultacji z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej.

5. Etapy zabiegu Cosmelan

Zabieg Cosmelan to nieinwazyjny zabieg dwuetapowy. Pierwszy etap zabiegu Cosmelan odbywa się zawsze w gabinecie lekarskim lub dermatologicznym. Specjalista przed rozpoczęciem wszelkich czynności przeprowadza dokładny wywiad, ocenia typ skóry pacjenta, a także oczyszcza naskórek przy użyciu wody oraz acetonu. Zabieg oczyszczający pozwala usunąć nadmiar martwych komórek oraz zaskórników.

W trakcie pierwszego etapu zabiegu Cosmelan specjalista nakłada na oczyszczoną oraz odtłuszczoną skórę silnie peelingującą maseczkę koloru musztardowego, która swoją formułą przypomina fluid kosmetyczny.

Pacjent z nałożoną maseczką może udać się do swojego domu, ponieważ drugi etap zabiegu odbywa się właśnie w warunkach domowych. Podczas drugiego etapu niezbędne jest usunięcie maski, a także zastosowanie specjalnego kremu rozjaśniającego. Maska powinna zostać usunięta przy pomocy wody po około czterech/ ośmiu godzinach od jej nałożenia. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakim rodzajem przebarwień boryka się pacjent.

Po zmyciu maski można zauważyć u siebie lekkie zaczerwienienie skóry,. Jest to całkowicie normalne, ponieważ w preparacie występują substancje o charakterze depigmenatycyjnym oraz regulującym odnowę komórkową skóry. Kilka dni po wykonaniu zabiegu można dostrzec, że skóra zaczyna się złuszczać. Niechciane przebarwienia i plamki zaczynają znikać już między ósmym a dwudziestym dniem od rozpoczęcia terapii. Zabieg charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Metoda pozwala zredukować całkowicie dziewięćdziesiąt pięć procent plam barwnikowych, występujących na skórze.

Kuracja metodą Cosmelan powinna być kontynuowana w warunkach domowych przez kolejne trzy miesiące, według ściśle określonych zasad przez lekarza prowadzącego lub dermatologa. Po wykonanym zabiegu na skórę powinno się nakładać krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym. Wskazane jest również stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych, przede wszystkim specjalnego kremu, mającego podtrzymać działanie maseczki.

Zabieg Cosmelan powinien stanowić jedną całość, w żadnym wypadku nie należy robić przerw. Nie można również wykonywać innych zabiegów rozjaśniających podczas zabiegu Cosmelan. Może to znacząco zaburzyć przebieg i efekty zabiegu Cosmelan. Niestosowanie się do zaleceń osoby wykonującej zabieg może przynieść katastrofalne skutki. Brak odpowiedniego nawilżania, natłuszczania czy nakładania kremu z filtrem może doprowadzić do ponownego pojawienia się plam na skórze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

6. Szybkie efekty zabiegu Cosmelan

Zabieg Cosmelan daje dość szybkie efekty. Pierwsze efekty zabiegu Cosmelan widać już po tygodniu. Efekty zabiegu Cosmelan zależą od rodzaju skóry i np. na ciemnej karnacji przebarwienia znikają po ok. 8-10 dniach, a na jasnej karnacji przebarwienia mogą zniknąć między 8, a 21 dniem.

Przebarwienia po zabiegu Cosmelan mogą zostać zredukowane nawet w 95 proc. Zabieg Cosmelan należy powtarzać, aby przebarwienia nie powróciły.

Po zabiegu Cosmelan nie znika natomiast problem hiperpigmentacji, więc jeżeli pacjentka chce uzyskać długotrwały efekt, powinna przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu.

Aby jak najdłużej cieszyć się piękną i zdrową skórą bez przebarwień należy całorocznie stosować kremy z filtrem SPF 50.

7. Środki ostrożności

Osoby poddające się terapii z użyciem preparatu Cosmelan nie powinny pod żadnym pozorem:

  • stosować innych preparatów o działaniu wybielającym,
  • używać kosmetyków do pielęgnacji, w składzie których występuje alkohol,
  • wykonywać zabiegów peelingujących,
  • opalać się na słońcu,
  • korzystać z solarium.

Zabiegi te są wykonywane od jesieni do wczesnej wiosny, kiedy skóra nie jest narażona na promieniowanie słoneczne.

8. Ile kosztuje zabieg Cosmelan?

Ile kosztuje zabieg Cosmelan? W zależności od gabinetu, cena za dwuetapowy zabieg wynosi zwykle od tysiąca dwustu do dwóch tysięcy złotych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze