Wypróbuj skuteczny środek na przebarwienia – kwas kojowy
Kwas kojowy to popularny składnik kosmetyków redukujących przebarwienia. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności tyrozynazy – enzymu uczestniczącego w procesie syntezy barwnika (melaniny) warunkującego koloryt skóry każdego człowieka. Właściwości te czynią go substancją niezwykle użyteczną przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń związanych z kolorytem skóry.
1. Skąd się bierze i jakie właściwości ma kwas kojowy?
Zabiegi z użyciem kwasów cieszą się wśród klientek niezwykłą popularnością. Kwas kojowy pozyskiwany jest z grzybów z gatunku Aspergillus. Substancja ta jest znana ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwutleniających. To popularny składnik dodawany do różnych produktów w Japonii – jest obecny np. w zupie miso. Poza tym stosuje się go dla zachowania koloru żywności (np. zapobiegania procesowi brązowienia owoców) oraz w kosmetykach w celu rozjaśnienia kolorytu skóry.
Warto zwracać uwagę na to, czy opakowania kosmetyków zawierających kwas kojowy są odpowiednio zabezpieczone. Substancja ta ulega destabilizacji pod wpływem powietrza oraz promieniowania słonecznego. W związku z tym opakowanie musi być zrobione z ciemnego szkła.
2. Kwas kojowy jako skuteczny składnik rozjaśniający skórę
Miliony osób na całym świecie ma problem z nieestetycznymi przebarwieniami skóry. Istnieje wiele rozmaitych substancji rozjaśniających, ale bez wątpienia to właśnie kwas kojowy stanowi jeden z najskuteczniej działających składników na plamy barwnikowe. Zostało to udowodnione w rozmaitych badaniach klinicznych. Szacuje się, że mniej więcej po upływie trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia stosowania kosmetyku z kwasem kojowym dochodzi do znaczącego rozjaśnienia kolorytu skóry i redukcji plam barwnikowych.
Kwas kojowy przenika do głębokich warstw naskórka, gdzie następnie hamuje proces formowania naturalnego barwnika. Dzięki temu skutecznie rozjaśnia piegi i plamy starcze. Bardzo często stosuje się go w recepturach kosmetyków w połączeniu z witaminą C, która skutecznie zwalcza wolne rodniki oraz jest niezbędna w procesie syntezy prawidłowo zbudowanego kolagenu w skórze.
Niestety, stosowanie kosmetyków zawierających w składzie tę substancję może powodować skutki uboczne. Należą do nich nadwrażliwość oraz kontaktowe zapalenie skóry, które może się objawiać jej silnym zaczerwienieniem, wysypką, a w skrajnych przypadkach powstaniem pęcherzy. Niemniej jednak objawy te pojawiają się stosunkowo rzadko i nie należy ich demonizować. W przypadku ich wystąpienia trzeba odstawić kosmetyk i skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie produktów zawierających w składzie kwas kojowy może mieć zbawienny wpływ na skórę skłonną do powstawania przebarwień. Należy jednak pamiętać, że w trakcie terapii rozjaśniającej skórę konieczne jest używanie odpowiednich filtrów słonecznych, gdyż to właśnie promieniowanie UV jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie plam barwnikowych.