Trwa ładowanie...

Wypróbuj skuteczny środek na przebarwienia – kwas kojowy

Kwas kojowy to popularny składnik kosmetyków redukujących przebarwienia. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności tyrozynazy – enzymu uczestniczącego w procesie syntezy barwnika (melaniny) warunkującego koloryt skóry każdego człowieka. Właściwości te czynią go substancją niezwykle użyteczną przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń związanych z kolorytem skóry.

spis treści

1. Skąd się bierze i jakie właściwości ma kwas kojowy?

Kwas kojowy pozyskiwany jest z grzybów z gatunku Aspergillus. Substancja ta jest znana ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwutleniających. To popularny składnik dodawany do różnych produktów w Japonii – jest obecny np. w zupie miso. Poza tym stosuje się go dla zachowania koloru żywności (np. zapobiegania procesowi brązowienia owoców) oraz w kosmetykach w celu rozjaśnienia kolorytu skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Warto zwracać uwagę na to, czy opakowania kosmetyków zawierających kwas kojowy są odpowiednio zabezpieczone. Substancja ta ulega destabilizacji pod wpływem powietrza oraz promieniowania słonecznego. W związku z tym opakowanie musi być zrobione z ciemnego szkła.

2. Kwas kojowy jako skuteczny składnik rozjaśniający skórę

Miliony osób na całym świecie ma problem z nieestetycznymi przebarwieniami skóry. Istnieje wiele rozmaitych substancji rozjaśniających, ale bez wątpienia to właśnie kwas kojowy stanowi jeden z najskuteczniej działających składników na plamy barwnikowe. Zostało to udowodnione w rozmaitych badaniach klinicznych. Szacuje się, że mniej więcej po upływie trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia stosowania kosmetyku z kwasem kojowym dochodzi do znaczącego rozjaśnienia kolorytu skóry i redukcji plam barwnikowych.

Kwas kojowy przenika do głębokich warstw naskórka, gdzie następnie hamuje proces formowania naturalnego barwnika. Dzięki temu skutecznie rozjaśnia piegi i plamy starcze. Bardzo często stosuje się go w recepturach kosmetyków w połączeniu z witaminą C, która skutecznie zwalcza wolne rodniki oraz jest niezbędna w procesie syntezy prawidłowo zbudowanego kolagenu w skórze.

Niestety, stosowanie kosmetyków zawierających w składzie tę substancję może powodować skutki uboczne. Należą do nich nadwrażliwość oraz kontaktowe zapalenie skóry, które może się objawiać jej silnym zaczerwienieniem, wysypką, a w skrajnych przypadkach powstaniem pęcherzy. Niemniej jednak objawy te pojawiają się stosunkowo rzadko i nie należy ich demonizować. W przypadku ich wystąpienia trzeba odstawić kosmetyk i skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie produktów zawierających w składzie kwas kojowy może mieć zbawienny wpływ na skórę skłonną do powstawania przebarwień. Należy jednak pamiętać, że w trakcie terapii rozjaśniającej skórę konieczne jest używanie odpowiednich filtrów słonecznych, gdyż to właśnie promieniowanie UV jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie plam barwnikowych.

Mgr Joanna Hirszler
Wypróbuj skuteczny środek na przebarwienia – kwas kojowy
Wypróbuj skuteczny środek na przebarwienia – kwas kojowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.