Trwa ładowanie...

Kwasy na twarz - rodzaje, efekty, przeciwwskazania, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
15.02.2023 18:05
Kwasy na twarz pomagają zniwelować takie problemy jak: zaskórniki, trądzik pospolity czy rozszerzone pory.
Kwasy na twarz pomagają zniwelować takie problemy jak: zaskórniki, trądzik pospolity czy rozszerzone pory. (Adobe Stock)

Kwasy na twarz to niezwykle popularny zabieg złuszczania skóry z użyciem peelingów chemicznych. Kwasy AHA, BHA oraz PHA mogą pomóc w zniwelowaniu przebarwień skórnych, płytkich zmarszczek, trądziku, blizn potrądzikowych czy łojotoku. Jakie są efekty stosowania kwasów?

spis treści

1. Najpopularniejsze rodzaje kwasów

Kwasy można podzielić na trzy grupy:

  • kwasy AHA
  • kwasy BHA
  • kwasy PHA

Kwasy AHA, czyli alfa-hydrokwasy, to nic innego jak kwasy owocowe na twarz. Są związkami rozpuszczalnymi w wodzie i stanowią największą grupę kwasów. Najpopularniejsze kwasy AHA to: kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas cytrynowy, kwas mlekowy, kwas kojowy. Kwasy owocowe wykazują działanie rozjaśniające, złuszczające naskórek. Spłycają drobne zmarszczki. Dedykowane niemal wszystkim typom cery.

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

Kwasy BHAdedykowane są przede wszystkim skórom trądzikowym, tłustym oraz mieszanym. Kwas salicylowy, organiczny związek chemiczny z grupy beta-hydroksykwasów posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz wybielające. Nie tylko niweluje łojotok, ale również przebarwienia skórne oraz zaczerwienienia.

Kwasy PHA, zwane również poli-hydrokwasami cieszą się ogromną popularnością wśród klientek gabinetów kosmetycznych. Wykazują właściwości podobne do alfa-hydrokwasów, jednak po ich zastosowaniu skóra nie łuszczy się, ani nie jest podrażniona czy zaczerwieniona. Pomagają nawilżyć, wzmocnić i dokładnie oczyścić cerę. Do poli-hydrokwasów zaliczyć można: kwas laktobionowy oraz glukonolakton.

2. Kwasy na twarz – efekty stosowania

Zabiegi z użyciem kwasów AHA, BHA oraz PHA pomagają usunąć zrogowaciały, martwy naskórek. Dzięki nim można rozjaśnić przebarwienia skórne, zredukować uszkodzenia posłoneczne, a także ujednolicić koloryt cery.

Już po pierwszym zabiegu z użyciem kwasu glikolowego czy migdałowego, zaobserwować można poprawę napięcia oraz wygładzenia skóry. Kolejnym rezultatem, na który mogą liczyć osoby stosujące kwasowe zabiegi na twarz to spłycenie drobnych zmarszczek. Kwasy pomagają zniwelować takie problemy skórne jak:

3. Kwasy na twarz – przeciwwskazania

Zabiegów z użyciem kwasów pod żadnym pozorem nie należy wykonywać u osób, które przyjmują doustne leki zawierające izotretynoinę, leki przeciwdepresyjne, fotouczulające, mają ostrą infekcję bakteryjną, wirusową bądź grzybiczą, są w takcie radioterapii bądź chemioterapii. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania peelingu kwasowego są:

4. Kwasy na twarz – cena w gabinecie

Cena pojedynczego zabiegu z użyciem kwasów może wahać się od 150 do nawet 270 złotych, w zależności od miasta, w którym znajduje się gabinet kosmetologiczny. Dla uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów z użyciem kwasu np. migdałowego, ferulowego czy kojowego.

5. Kwasy na twarz w domu

W drogeriach stacjonarnych oraz internetowych znaleźć można peelingi kwasowe do twarzy o działaniu oczyszczającym, przeciwtrądzikowym, przeciwzapalnym oraz przeciwstarzeniowym. Produkty te warto uwzględnić w swojej pielęgnacji domowej. Jak stosować kwasy w zaciszu domowym? Przede wszystkim, peelingi z kwasami należy zawsze stosować na suchą, a nie mokrą skórę.

Niewielką ilość produktu trzeba rozprowadzić na skórze twarzy oraz szyi. W trakcie wykonywania czynności należy omijać okolice oczu, aby nie doszło do podrażnienia. Na buteleczce peelingu znaleźć można konkretne informacji nt. czasu aplikacji preparatu. Po kilku minutach produkt trzeba zmyć przy użyciu letniej wody.

Domowe kwasy na twarz – jak często je aplikować

Nie zaleca się stosowania domowych peelingów kwasowych częściej niż dwa razy w ciągu tygodnia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze