Trwa ładowanie...

Glukonolakton – kosmetyki, działanie, właściwości i szkodliwość

Avatar placeholder
03.06.2022 11:19
Glukonolakton – kosmetyki, działanie, właściwości i szkodliwość
Glukonolakton – kosmetyki, działanie, właściwości i szkodliwość (Pexels autor: cottonbro)

Glukonolakton to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli grupy PHA. Jest naturalnym antyoksydantem, ma przy tym działanie nawilżające, ujędrniające i przeciwzapalne. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej, trądzikowej, wrażliwej, alergicznej i naczynkowej. Jak działa? Czy może być szkodliwy?

spis treści

1. Co to jest glukonolakton?

Glukonolakton (mleczan kwasu glukonowego, GLD, Gluconolactone) należy do grupy kwasów PHA (poli-hydroksylowych), które wyglądem oraz działaniem przypominają dobrze znane kwasy AHA (alfa - hydroksylowe). Mają podobne do nich zdolności, jednak działają bardziej delikatnie, co wynika z ich budowy chemicznej.

Pierwsze doniesienia o wykorzystaniu glukonolaktonu w dermatologii pojawiły się w połowie lat 80. XX wieku. Dziś substancja jest popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, a mleczan kwasu glukonowego na skalę przemysłową pozyskuje się na dwa sposoby: ze źródeł naturalnych podczas procesu fermentacji ziaren kukurydzy i utleniania glukozy. GLD jest pochodną glukozy. W roztworach wodnych ulega hydrolizie, w wyniku której przekształca się do kwasu glukonowego, * w warunkach laboratoryjnych, biotechnologicznie w procesie utleniania glukozy. Co ważne, substancja znajduje się w sokach owocowych, w miodzie i winie, jest naturalnie syntezowana przez organizm. To naturalny składnik skóry, gdzie powstaje w wyniku przemian metabolicznych glukozy na poziomie komórkowym.

Zobacz film: "Dieta powinna być bogata w superfoods"

2. Właściwości glukonolaktonu

Glukonolakton zalicza się do hydroksykwasów, do których należą również kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy, np. kwas migdałowy, jabłkowy czy mlekowy) oraz kwasy BHA (beta-hydroksykwasy, np. salicylowy). Jest ciałem stałym, które nie posiada zapachu, ma biały kolor i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz innych rozpuszczalnikach polarnych.

Czy glukagon jest szkodliwy? To substancja nietoksyczna, która ma niski potencjał drażniący. Nie wywołuje pieczenia, zaczerwienienia, łuszczenia czy podrażnienia, jest dobrze tolerowana. Ma to związek z tym, że kwasy PHA posiadają większe cząsteczki, co sprawia, że jest wolniej przyswajalny przez skórę.

Ponieważ glukonolakton nie uwrażliwia skóry na działanie promieniowania słonecznego, może być stosowany przez cały rok, także latem. Niemniej, jak każdy składnik, może wywoływać reakcje niepożądane. To dlatego przed nałożeniem go warto wykonać test na fragmencie skóry.

3. Działanie glukonolaktonu

Glukonolakton jest popularnym składnikiem kosmetyków, ponieważ ma pozytywny wpływ na skórę. Działa wielotorowo:

  • zwiększa syntezę kolagenu, wpływa na produkcję białek budulcowych skóry, przez co poprawia jędrność i elastyczność, wygładza skórę, przyspiesza regenerację komórek,
  • wpływa ma efektywność i skuteczność działania składników aktywnych zawartych w produktach pielęgnacyjnych, poprawia strukturę skóry,
  • redukuje niewielkie przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne czy blizny (np. potrądzikowe), ma działanie łagodzące, przez co zmniejsza skłonność do zaczerwienień oraz występowania rumienia napadowego w przypadku cer naczyniowych, poprawia koloryt skóry,
  • ma działanie złuszczające. W wyższych stężeniach (15%) delikatnie usuwa zrogowaciały naskórek,
  • przyspiesza odnowę komórkową,
  • nawilża skórę, odbudowuje uszkodzoną barierę hydrolipidową, wzmacnia funkcje barierowe skóry i zmniejsza przeznaskórkową utratę wody,
  • wygładza oraz zmniejsza szorstkość cery,
  • działa przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga w leczeniu trądziku,
  • chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników drażniących,
  • pomaga podczas niwelowania skutków poparzenia słonecznego,
  • ma działanie przeciwstarzeniowe i ujędrniające. Ponieważ jest antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry.

Ze względu na właściwości i działanie glukonolakton polecany jest zwłaszcza dla osób:

  • o cerze suchej, odwodnionej, zwiotczałej, z zaburzoną gospodarką wodną,
  • ze skórą wrażliwą i alergiczną,
  • zmagających się z dermatozami, takimi jak trądzik różowaty bądź trądzik pospolity, a także AZS. Sprawdza się przy łuszczycy, łojotoku i egzemie,
  • mających rozszerzone naczynka (cera naczynkowa),
  • obserwujących oznaki starzenia i fotostarzenia,
  • nietolerujących innych kwasów hydroksylowych.

4. Zastosowanie glukonolaktonu w kosmetykach

Glukonolakton to składnik wielu kosmetyków drogeryjnych, dostępnych w specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych, ale i DIY, czyli tworzonych w domu. Sprawdza się jako składnik toników, serum i kremów do twarzy DIY. Jak go stosować i wykorzystać?

Można go dodać do gotowego kosmetyku lub stworzyć go od podstaw. Wystarczy zmieszać go z kwasem hialuronowym w serum do pielęgnacji cery wrażliwej lub z hydrolatem w toniku do codziennej pielęgnacji skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze