Zadbaj o stopy zimą. Przegląd kosmetyków do pielęgnacji
Wydawałoby się, że to właśnie latem należy najbardziej dbać o stopy, kiedy chodzimy w odkrytych butach. Jednak okazuje się, że zimą skóra na stopach jest szczególnie narażona na zrogowacenia oraz nadmierną potliwość. Nogi szczelnie okrywamy skarpetami i butami, które zazwyczaj nie przepuszczają powietrza, dlatego ważna jest pielęgnacja delikatnych stóp, tak by wiosną nie okazało się, że potrzebujemy o wiele więcej zabiegów kosmetycznych niż zakładałyśmy. Z tego względu warto już dziś sprawdzić, co dobrze wpływa na skórę na stopach i jak je zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
1. Peeling stóp – dlaczego warto go robić zimą?
W przypadku stóp bardzo ważne jest usuwanie zrogowaciałego naskórka, który zimą ma szczególne tendencje do narastania. Warto regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) robić kąpiel ziołową oraz używać peelingu do stóp, dzięki któremu skóra stanie się miękka, a stopy odprężone. Po co najmniej trzech zabiegach w ramach domowego spa na pewno zauważymy znaczącą różnicę.
Pamiętajmy jednak, że zbyt mocne tarcie może być niebezpieczne dla stóp, które po usunięciu warstwy ochronnej, będą bardziej narażone na działanie bakterii i grzybów — lepiej wykonywać peeling częściej, zwracając szczególną uwagę na pięty oraz opuszki palców.
2. Regeneracja stóp – jak przywrócić stopom miękkość?
Zauważyłyście, że skóra na stopach stała się sucha i szorstka? Dzieje się tak ze względu na stały kontakt z materiałami syntetycznymi (grubymi skarpetami oraz zimowymi butami). Jeśli chcemy przywrócić stopom gładkość, warto codziennie wieczorem nakładać krem wykonany z naturalnych składników, który ma silne działanie regenerujące.
Możemy wykorzystać balsam do ciała lub wybrać ochronny preparat przeznaczony do stóp z masłem shea (karite) odbudowujący warstwę hydrolipidową skóry oraz działający antybakteryjnie. Krem regenerujący do stóp powinien posiadać w składzie olejki eteryczne (z bławatka, szałwii lub mięty), które będą łagodziły podrażnienia i działały kojąco na opuchnięte stopy.
3. Odżywianie stóp – co powinien zawierać idealny krem do stóp?
Wykonując codzienny rytuał pielęgnacji ciała i włosów, zwróćmy uwagę na stopy. Dokładnie wycierajmy przestrzenie między palcami po kąpieli. Warto rano i wieczorem nakładać krem odżywczy do stóp, którego bazę stanowią naturalne składniki (olejek makadamia czy lawenda), tak aby stopy stały się miękkie. Po wieczornym zastosowaniu preparatu załóżmy skarpetki – dzięki nim krem lepiej się wchłonie.
4. Potliwość stóp – jak pozbyć się przykrego zapachu?
Ze względu na brak powietrza, nasze stopy zimą mogą nadmiernie się pocić. Przykry zapach zniwelujemy, stosując nie tylko kąpiel ziołową raz w tygodniu, ale również wybierając specjalne preparaty, w tym dezodorant do stóp. Warto używać go wieczorem lub przed wyjściem na uczelnię czy do pracy, delikatnie masując opuchnięte miejsca.
Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie żelu chłodzącego do stóp, który zmniejszy przykry zapach oraz przyniesie ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom.