Zamiast botoksu wybierz wizytę u dentysty
O zdrowe i mocne zęby powinniśmy dbać przez całe życie. Specjaliści uważają, że problemy z uzębieniem mają ogromny wpływ na przedwczesne pojawianie się zmarszczek. Zamiast zabiegów medycyny estetycznej, zaplanuj wizytę u dentysty.
1. Polki wstrzykują sobie botoks
Do Polski już dawno dotarła moda na zabiegi medycyny estetycznej. Coraz częściej słyszymy o zabiegach hamujących starzenie się skóry: z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego czy o mezoterapii.
W drogeriach większość miejsca zajmują kremy z witaminami A i C oraz wychwalanym koenzymem Q10. Niektóre kobiety próbują zatrzymać młodość poprzez wszepianie specjalnych złotych nici w twarz.
Specjaliści radzą jednak, by poprawianie wyglądu rozpocząć od środka – w tym wypadku od wyleczenia wszystkich zębów. Ich symetria wpływa bowiem na elastyczność skóry twarzy.
- Zęby wraz ze szczękami spełniają funkcję rusztowań, na których napina się skóra ust, policzków, skroni, brody. Wszelkiego typu uszkodzenia zębów, np. ubytki, starcia czy rozchwiania, a także wady zgryzu, mogą zaburzyć tę delikatną równowagę, przyczyniając się do zmniejszenia napięcia skóry, a tym samym do pojawienia się zmarszczek - mówi stomatolog Kamil Stefański z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.
2. Wady zgryzu przyczyną pojawienia się zmarszczek
Głębokie zmarszczki najszybciej pojawiają się u osób z tzw. zgryzem głębokim. Wada ta charakteryzuje się nachodzeniem zębów górnej szczęki na zęby dolne. Skutkuje to pogłębioną linią marionetki – czyli bruzdami widocznymi od kącików ust do brody.
Na wczesne zmarszczki narażone są także osoby z krzywym zgryzem, szczególnie te, które mają niewłaściwie ułożone jedynki czy siekacze. Można to łatwo zauważyć, ponieważ w takich przypadkach zmarszczki i bruzdy tworzą się wokół ust.
U niektórych osób, podczas szerokiego uśmiechu, pokazuje się więcej niż 2-3 mm dziąseł z górnego łuku. Zaburzenie to, zwane uśmiechem dziąsłowym, może powodować pogłębienie fałd nosowo-wargowych oraz zmarszczek w okolicach nosa.
- We wszystkich trzech przypadkach z problemem upora się leczenie ortodontyczne, odpowiednio dobranym aparatem. Pomocny może być także ortolifting, czyli leczenie ortodontyczne, mające także właściwości liftingujące skórę twarzy – dodaje ekspert.
3. Ubytki zębowe
Proces starzenia się skóry przyspiesza, gdy w jamie ustnej pojawiają się ubytki. Im większe – tym skóra staje się mniej napięta. Braki powodują stopniową utratę podpory dla skóry, nie tylko ust, ale i całej twarzy. Może to prowadzić do zaburzeń wyglądu twarzy, a nawet asymetrii. Zwiotczała skóra na policzkach i optycznie wydłużony nos sprawiają, że osoba wygląda na ponurą i smutną.
4. Bruksizm oraz choroba okluzyjna
Do zaburzeń wyglądu twarzy dochodzi również wskutek bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Mocne zaciskanie zębów rozszerza dolną szczękę, przez co zmarszczki na brodzie stają się bardziej widoczne.
Przyczyną wczesnego starzenia się może być także choroba okluzyjna, objawiająca się nadwrażliwością zębów, zgrzytaniem oraz ich bólem po przebudzeniu. Dzieje się tak z powodu niewłaściwego stykania się zębów górnej i dolnej szczęki przy zamkniętych ustach. Osoba cierpiąca na tę chorobę nieustannie napina mięśnie twarzy i szczęki, co prowadzi to do ścierania się zębów.
5. Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry?
Ważna jest tutaj profilaktyka – na badania kontrolne czy piaskowanie zębów powinniśmy umawiać się z dentystą przynajmniej dwa razy do roku!
W większych uszkodzeniach uzębienia również możemy sobie pomóc, np. uzupełnianiem ubytków protetycznymi mostami lub protezami częściowymi. Starte zęby natomiast leczy się wymianą lub odbudową koron.