Trwa ładowanie...

Smarowała skórę olejem spożywczym. Agresywny nowotwór okazał się nie do opanowania

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 24.08.2021 14:20
Zamiast kremu do opalania używała... oleju. Agresywny nowotwór okazał się nie do opanowania
Zamiast kremu do opalania używała... oleju. Agresywny nowotwór okazał się nie do opanowania (Facebook/Getty Images)

Zdrowa i sprawna 59-latka zmarła z powodu szybko postępującego nowotworu. Przez lata bagatelizowała zagrożenie płynące z promieniowania UV i zamiast kremu do opalania używała oleju spożywczego. Teraz jej córka przestrzega wszystkich.

spis treści

1. Zamiast kremu do opalania używała oleju do smażenia

29-letnia Emma Watson jest pielęgniarką i za cel postawiła sobie uświadamianie ludzi na temat zagrożeń płynących z promieniowania UV. Wszystko za sprawą śmierci jej mamy, która zmarła na raka skóry.

Jo Watson prowadziła zdrowy tryb życia, ale opalanie się było jej słabością
Jo Watson prowadziła zdrowy tryb życia, ale opalanie się było jej słabością (Facebook)
Zobacz film: "Pieprzyki a rak skóry"

Jo Watson zmarła w wieku 59 lat. Przyczyną był nowotwór, choć kobieta przez lata była wegetarianką, nie paliła papierosów ani nie piła alkoholu, a sport towarzyszył jej codziennie. Jej jedyną słabością było korzystanie z kąpieli słonecznych.

Jak powiedziała w mediach córka Jo: "Moja mama uwielbiała słońce. Świadomość związana z rakiem skóry kiedyś była niewielka, więc mama smarowała się olejem spożywczym przed wyjściem na słońce".

Przez lata wystawiała swoją skórę na działanie promieni słonecznych, nie przypuszczając nawet, że zachoruje na raka. 18 lat temu Jo zgłosiła się do lekarza z krwawiącym pieprzykiem.

Jednak dopiero 5 lat temu na jaw wyszła prawda o nowotworze, który postępował bardzo szybko.

2. Lekarze podejrzewali raka jajnika

Na początku 2020 roku kobieta zaczęła cierpieć z powodu bólu podbrzusza, a badania krwi sugerowały, że może mieć nowotwór jajnika. Tomografia komputerowa ujawniła, że w jamie brzusznej znajdują się liczne przerzuty.

Mimo leczenia wraz z końcem 2020 roku stało się jasne, że medycyna nie jest w stanie pomóc niespełna 60-latce. Na początku 2021 roku lekarze uświadomili Jo oraz jej córkę Emmę, że chorej pozostało kilka tygodni życia.

"Był 20 stycznia, dzień po moich urodzinach, kiedy otrzymałam niespodziewany telefon od onkologa z informacją, że mojej pięknej, zdeterminowanej mamie zostało już tylko kilka krótkich tygodni życia" – wspomina córka zmarłej.

Dodaje również, że te słowa zapamięta do końca swojego życia. Tym bardziej że mama Emmy zmarła nie po kilku tygodniach, a zaledwie po kilku dniach.

Śmierć ukochanej mamy i babci wstrząsnęła całą rodziną i sprawiła, że Emma postanowiła szerzyć wiedzę dotyczącą raka skóry i czynników ryzyka wystąpienia choroby.

"Była waleczna i zdeterminowana do walki z rakiem. Zawsze będę z niej niesamowicie dumna" – powiedziała Emma.

3. Rak skóry

Przyczyną śmierci Jo był czerniak – w Polsce rocznie około 3 tysięcy pacjentów dowiaduje się, że choruje na ten agresywny nowotwór złośliwy skóry. Coraz częściej są to ludzie w wieku 24-40 lat – a konkretnie kobiety.

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry (Getty Images)

Wywodzący się z komórek barwnikowych skóry nowotwór początkowo dotyka tylko powierzchni skóry, ale z czasem przenika do naczyń krwionośnych, zaledwie w ciągu 3 miesięcy nierzadko obejmując cały organizm.

Emma Watson, córka zmarłej na raka skóry Jo, apeluje, by diagnostyka znamion skórnych była dostępna dla każdego pacjenta. Chodzi o tzw. mapowanie znamion, które, choć nie jest powszechnie dostępnym narzędziem diagnostycznym, to zaleca się wykonanie go osobom, które są w grupie ryzyka zachorowania na raka skóry.

Także ci, którzy posiadają więcej niż 50 znamion barwnikowych na ciele powinni dodatkowo pamiętać o uważnym oglądaniu zmian, stosując się do tzw. metody ABCDE. Pozwala ona w szybki sposób wychwycić niepokojące cechy znamion, a nawet – uratować życie.

Na czym polega metoda ABCDE?

  • A – asymetryczne zmiany.
  • B – poszarpane brzegi.
  • C – czerwony/czarny lub niejednolity kolor.
  • D – duży rozmiar – powyżej 0,5 cm.
  • E – ewolucja, czyli obserwowane w czasie zmiany w kolorze czy rozmiarze pieprzyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze