Chirurg plastyk poszukiwany... na Instagramie
Instagramie, Instagramie powiedz przecie, kto jest najlepszym chirurgiem plastycznym na świecie... Kobiety pragnące poprawić swój wygląd poszukują specjalistów poprzez portale społecznościowe. Porównując opublikowane zdjęcie przed i po zabiegu podejmują decyzję, komu powierzą swoje ciało. Kto na tym zyska? Z pewnością nie pacjentka.
Sprawdź koniecznie:
1. Niebezpieczny trend
Portale społecznościowe dają możliwość szybkiej (i skutecznej) reklamy. Ostatnim hitem są zdjęcia i filmy z przebytych operacji plastycznych. Reklamują się zarówno pacjentki, jak i niektórzy lekarze. Mnóstwo filmów znajdziesz na Instagramie. Możesz zobaczyć efekty, jak również umówić się na zabieg. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Jak się okazuje, reklamujący się lekarze chirurgii plastycznej rzadko mają adekwatne wykształcenie i doświadczenie. Konsekwencje ponosi zawsze pacjentka.
- By zostać lekarzem chirurgi plastycznej potrzeba kilku lat kształcenia, a potem kilku lat doświadczenia – mówi dr Andrzej Sankowski z Kliniki Chirurgii Plastycznej w Warszawie.
- W internecie wielu lekarzy reklamuje się bez adekwatnego wykształcenia. Nikt tego nie sprawdza, bo nie ma do tego takich narzędzi. To jedna strona medalu. Druga to pacjentki i ich niecierpliwość. Bywają takie przypadki, kiedy pacjentka chce mieć zabieg tu i teraz i najlepiej jeszcze, by efekt był natychmiastowy. To niemożliwe - komentuje lekarz.
Sprawdź koniecznie:
2. Nieudana operacja plastyczna
- Pacjentki po złych operacjach plastycznych często trafiają do mnie. Proszą o pomoc w poprawie tego, co ktoś przede mną robił. To są bardzo trudne zabiegi, ponieważ korekta jest trudniejsza i nie zawsze możliwa. Chirurdzy plastyczni - samozwańcy to wielka pułapka – mówi Sankowski.
Każda operacja plastyczna różni się techniką jej wykonywania oraz sposobami postępowania po zabiegu. Nie ma reguły w tym, ile czasu zajmie rekonwalescencja. Ważne jest, by pamiętać o odpowiednich badaniach przed operacją.
- Każda pacjentka ma obowiązek na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem dostarczyć wyniki badań podstawowych i tych, które zleci lekarz. Do podstawowych badań należą: morfologia i układ krzepnięcia krwi – mówi dr Sankowki.
- Ostatnio zauważam również niebezpieczny trend. Pacjentki przyjeżdżają z zagranicy do Polski po to, by wykonać jakiś zabieg. Żadna renomowana klinika nie zgodzi się na taki układ. Pacjentka po zabiegu również potrzebuje czasu by dojść do siebie. Dlatego należy doliczyć okres dwóch tygodni przed operacją i ok. dwóch tygodni po, by powiedzieć o zakończeniu zabiegu – mówi dr Sankowski.
Powodów dla których decydujemy się na operacje plastyczne jest wiele. Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością?
- Już od kilku lat można zauważyć ten sam wskaźnik. Na pierwszym miejscu są operacje powiększenia biustu, korekta nosa oraz lifting powieki – dodaje lekarz.