Trwa ładowanie...

Aerial yoga – nowa jakość ruchu

Pragnąłeś kiedyś poszybować w powietrze, ale nie do końca chodziło ci o skok na bungee czy ze spadochronem? Nieco innych doznań przysparza aerial yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają się w podwieszonych do sufitu hamakach. Świetnie rozluźniają i relaksują. Czego jeszcze można się spodziewać na takich zajęciach?

spis treści

1. Co to jest aerial yoga?

Aerial yoga nazywana jest jogą w hamakach lub antigravity yogą. Autorem koncepcji jest gimnastyk i choreograf Christopher Harrison, który w 2007 roku zaczął udostępniać fitness klubom wymyśloną przez siebie technikę. Od tamtej pory dyscyplina zyskuje coraz więcej zwolenników. Łączy piękno i siłę, czyli to, czego poszukuje obecnie wiele osób. Ponadto twórca zachęca instruktorów i uczestników zajęć do własnych interpretacji. Dzięki temu możliwy będzie rozwój tej młodej dziedziny oraz wyjście naprzeciw różnym potrzebom odbiorców.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Hamak do aerial yogi ma zazwyczaj 5–7 m wysokości (po podwieszeniu; cały materiał jest wówczas dwa razy dłuższy) i około 1,70 m szerokości. Jest również wyposażony w system do podwieszania, w tym karabinki alpinistyczne. Musi być wykonany z wytrzymałego materiału. W zależności od charakteru ćwiczonej pozycji, jego wysokość nad ziemią można zmieniać.

2. Co się dzieje na aerial yodze?

Na zajęciach praktykowane są tradycyjne asany. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie posturalne, dzięki którym możliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Można spodziewać się również typowego rozciągania, które poprawia zakres ruchomości stawów oraz redukuje nagromadzone w ciele napięcia. Ponadto zajęcia działają bardzo dobrze na pracę układu krążenia.

Niektóre ćwiczenia wydają się proste, ale kiedy przychodzi do wykonania okazuje się, że wymagają określonego stopnia świadomości ciała oraz zrozumienia, w jaki sposób przebiegają kolejne sekwencje ruchowe.

3. Aerial yoga na żywo

Joga dla początkujących
Joga dla początkujących [19 zdjęć]

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć,

zobacz galerię

Monika Łazuk, instruktor aerial yogi w Shatki. Szkoła jogi przybliża praktyczną stronę zajęć: – Pierwsze postępy widać już po kilku zajęciach. Na początku dużym wyzwaniem jest praca z materiałem. Poszczególne pozycje wymagają konkretnego sposobu „wejścia” w hamak. Zwykle trzeba czasu na to, aby nauczyć się oplatać tkaninę wokół ciała i bez stresu oddawać jej swój cały ciężar.

Z tego, co zauważyłam, już po dwóch czy trzech zajęciach wiele osób swobodnie obchodzi się z hamakiem i skupia na głębszym wejściu w pozycje. Każdy jest inny i przychodzi na zajęcia z różnymi ograniczeniami czy potrzebami. Ale punktem wspólnym jest wzmocnienie mięśni stabilizujących. Praktycznie w każdej pozycji pracuje gorset mięśniowy tułowia, który pomaga utrzymać równowagę. Poza tym widać ogólne wzmocnienie mięśni i zwiększenie zakresu ruchu.

Wspomniany wewnętrzny gorset mięśniowy ****ma ogromne znaczenie funkcjonalne dla człowieka – przy zwykłym, swobodnym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, podnoszeniu ciężarów, ale i pracach domowych. Zarówno specjaliści z dziedziny zdrowia, jak i osoby interesujące się aktywnością fizyczną są tego coraz bardziej świadomi.

Punktem wyjścia do lepszej kondycji zdrowotnej każdego z nas jest wiedza na temat przebiegu określonych procesów, zrozumienie ich oraz przetworzenie ich w takich sposób, by mogły być wdrażane w życie przez jak największą liczbę osób. Aerial yoga spełnia te kryteria i warto zgłębić tę dziedzinę – tak z ciekawości, jak i w trosce o siebie.

Aerial yoga – nowa jakość ruchu
Aerial yoga – nowa jakość ruchu (Zdjęcie autorstwa: OMG Yoga, Jogini: Monika Łazuk i Michał Maciaszek)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.