Akupunktura ucha – wskazania i przeciwwskazania. Jak przebiega procedura?
Akupunktura ucha, czyli nakłuwanie uszu, to metoda terapii rozmaitych schorzeń oraz bólów przewlekłych. Procedura ta coraz większą popularność zyskuje także wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. W jakich problemach pomaga nakłuwanie uszu. Czy rzeczywiście jest skuteczne? Czy akupunktura pomaga w odchudzaniu?
1. Czym jest akupunktura ucha?
Akupunktura ucha to naturalna forma leczenia, która polega na nakłuwaniu małżowiny usznej. Ma ona swoje korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej, według której uszy są jedną z bardziej istotnych części ciała (najlepiej unerwione).
Metoda ta rozwinęła się natomiast za sprawą francuskiego lekarza Paula Nogiera, który udoskonalił techniki terapeutyczne i opracował odrębną metodę leczenia, poprzez nakłuwanie ucha. Nazwano ją aurikuloterapią. Paul Nogier opracował także specjalną mapę ucha.
W akupunkturze ucha do stymulacji wykorzystuje się specjalne igły. Taki sposób pobudzania akupunktów, czyli punktów akupunkturowych na uchu, ma przynosić określone efekty terapeutyczne. Bogate unerwienie uszu zapewnia bowiem połączenie z różnymi układami mózgu, dzięki którym możliwe jest wpływanie na narządy wewnętrzne.
Akupunktura ucha obecnie stosowana jest nie tylko jako metoda lecznicza, ale wykorzystuje się ją także przy diagnozowaniu schorzeń.
2. Jak przebiega akupunktura ucha?
W uchu znajduje się ponad 200 punktów, które odpowiadają za poszczególne narządy. Działając na małżowinę uszną, można przywracać ich prawidłowe funkcjonowanie. Oczywiście, żeby zabieg był bezpieczny, powinien być prowadzony tylko przez wykwalifikowanych specjalistów (np. fizjoterapeutę, który ukończył odpowiedni kurs aurikuloterapii).
Przed rozpoczęciem akupunktury ucha zwykle ucho jest dezynfekowane. Do nakłuwania wykorzystywane są najczęściej specjalne, jednorazowe igły akupunkturowe. Czasem podczas zabiegu wykorzystuje się nie tylko nakłuwanie, ale także elementy akupresury ucha (masowanie uszu). Punkty pobudzane są zwykle w oparciu o specjalną mapę uszu.
Aurikuloterapia może być przeprowadzona przy pomocy innych narzędzi niż igły. Do zabiegu wykorzystać można specjalne urządzenia, które stymulują punkty ucha impulsami elektrycznymi, czy też wiązkami światła. Wykorzystuje się także malutkie namagnesowane kulki, czy nasiona Vaccaria.
Akupunktura ucha trwa zwykle od 20 do 30 minut. Liczba zabiegów ustalana jest zawsze indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.
3. W jakich problemach pomaga akupunktura ucha?
Akupunktura ucha pomaga uporać się z wieloma problemami. Co istotne nakłuwanie uszu wykorzystuje się nie tylko do leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, ale także do ich diagnozowania.
Wśród najważniejszych wymienić można:
- migreny, nawracające bóle głowy,
- nerwobóle, np. rwa kulszowa,
- bóle stawów, mięśni,
- bóle kości,
- bolesne miesiączki,
- zaburzenia pracy żołądka, choroby wątroby,
- szumy uszne,
- stany depresyjne, lękowe oraz zaburzenia nastroju,
- zaburzenia snu, bezsenność,
- uzależnienia, np. od nikotyny, narkotyków,
- otyłość i nadwaga.
3.1. Akupunktura ucha a odchudzanie
Uważa się, że akupresura, jak i akupunktura ucha pomagają w odchudzaniu. Opinie osób, które korzystają z nakłuwania uszu w celu utraty wagi, są w większości pozytywne. Stymulacja uszu w odpowiednich miejscach zmniejsza apetyt, ale też przyspiesza proces spalania tłuszczu.
Ważne jest jednak, żeby sesje akupunktury były przeprowadzane regularnie. Ponadto ważne jest, by terapeuta stymulował jednocześnie aż pięć punktów akupunkturowych na ciele.
Należy pamiętać, że zabiegi będą skuteczne, jeśli zostaną połączone ze zdrowym odżywianiem i wysiłkiem fizycznym. Dlatego też bardzo istotną kwestią dla powodzenia terapii są odpowiednie nawyki żywieniowe i stosowanie się do diety niskokalorycznej.
4. Akupunktura ucha: przeciwwskazania
Podobnie jak klasyczna akupunktura, tak i akupunktura ucha nie powinna być przeprowadzana u wszystkich. Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in.:
- hemofilia, czyli choroba związana z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- choroby zakaźne i nowotworowe,
- choroby psychiczne,
- stany zapalne skóry, uszkodzenia skóry w miejscu zabiegowym,
- ciąża,
- menstruacja,
- znaczne wyczerpanie fizyczne, wyniszczenie organizmu,
- wcześniejsze spożycie alkoholu.