Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Blefaroplastyka – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania, postępowanie po zabiegu

Avatar placeholder
23.04.2021 12:09
Blefaroplastyka – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania, postępowanie po zabiegu
Blefaroplastyka – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania, postępowanie po zabiegu

Zabieg plastyki powiek, czyli blefaroplastyka, to korekcja chirurgiczna poprawiająca wygląd powiek zarówno dolnych, jak i górnych. Stosowana jest nie tylko dla poprawienia wyglądu i estetyki twarzy, ale również z przyczyn zdrowotnych, gdy w wyniku nadmiaru skóry zmniejsza się pole widzenia.

spis treści

1. Jak przygotować się do blefaroplastyki

Przed wykonaniem zabiegu blefaroplastyki pacjenci otrzymują od lekarza szczegółowe informacje związane z dietą, stosowaniem używek oraz leków. Na około 10 dni przed zabiegiem nie należy spożywać witaminy E i aspiryn. Kobiety, u których rozpoczęła się menstruacja, nie mogą być operowane.

Zanim zostanie przeprowadzony zabieg blefaroplastyki, odbywają się konsultacje z lekarzem, który szczegółowo przedstawi procedury zabiegu oraz leczenie. Należy się przygotować również na wykonanie podstawowych badań ogólnych, jak morfologia czy poziom elektrolitów, co jest niezbędne do kwalifikacji na zabieg blefaroplastyki.

2. Wycięcie nadmiaru skóry powieki

Blefaroplastykę przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Jeśli wcześniej zasygnalizujemy lekarzowi, zabieg może być przeprowadzony również w narkozie. W przypadku tej drugiej opcji konieczna jest hospitalizacja po zabiegu. Zabieg blefaroplastyki polega na wycięciu nadmiaru skóry powieki oraz tkanki tłuszczowej z niewielkim kawałkiem mięśnia. Następnie nacięcie na powiece zostaje zamknięte przy pomocy cienkich szwów w zmarszczce powieki tuż pod rzęsami. Jest to celowe działanie dzięki, któremu blizny są niewidoczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Szwy zakładane są na około 7 dni, dzięki znieczuleniu pacjent nie czuje dyskomfortu podczas wykonywania blefaroplastyki. Zabieg ten można również wykonać przy pomocy lasera, wówczas rekonwalescencja ulegnie skróceniu. Koszt blefaroplastyki jest uzależniony od miejsca korekcji i waha się od około 4000 do 8500 złotych.

Te gwiazdy poddały się operacjom plastycznym
Te gwiazdy poddały się operacjom plastycznym [8 zdjęć]

Madonna przeszła chyba jeden z najlepszych liftingów twarzy w Hollywood. Legenda muzyki pop zdaje się

zobacz galerię

3. Czego nie robić przed blefaroplastyką?

Warunkiem koniecznym do wykonania blefroplastyki jest przede wszystkim dobry ogólny stan zdrowia pacjenta. Przed zabiegiem nie jest wskazane przyjmowanie leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, gdyż mogą one spowodować niepożądane krwawienie podczas zabiegu i po nim. Blefaroplastyki nie można wykonać u pacjentów, którzy cierpią na ciężkie choroby naczyniowe, niedokrwistość, cukrzycę, wysokie nadciśnienie, ropne stany zapalne skóry twarzy oraz schorzenia ogólnoustrojowe.

Zobacz także:

4. Obrzęki po operacji powieki

W związku z tym, że blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym i inwazyjnym, mogą pojawić się takie objawy jak obrzęki czy siniaki. Nie należy stosować w celu zmniejszenia tych objawów zimnych okładów. Zasinienia zmniejszają stopniowo w ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu blefaroplastyki. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia i pieczenia oczu zaleca się stosowanie kropli.

Bezpośrednio po zabiegu blefaroplastyki występuje zwiększone łzawienie i wrażliwość na światło, należy więc unikać nasłonecznienia oraz opalania w solarium, nie jest wskazane korzystanie w tym czasie z sauny. Po około 10 dniach od przeprowadzenia blefaroplastyki pacjenci wracają do codziennej aktywności. Po około tygodniu można wykonać lekki makijaż. Przez około tydzień po blefaroplastyce nie należy spożywać alkoholu, dodatkowo należy powstrzymać się od aktywności fizycznej i sportowej przez około 3 tygodnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze