Trwa ładowanie...

Plastyka powiek - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania

Avatar placeholder
07.09.2021 11:37
Plastyka powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru skóry z okolic oczu.
Plastyka powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru skóry z okolic oczu. (adobestock)

Plastyka powiek niweluje nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zwiotczałą skórę. W wyniku zabiegu pacjent może uzyskać młody, świeży wygląd. Korekcja powiek pozostawia długotrwały efekt. Po operacji plastycznej znikają tzw. „worki pod oczami”, które niejednokrotnie ujawniają się już w bardzo młodym wieku. Z drugiej strony, plastyka nie jest w stanie usunąć problemu sinych cieni ani zmarszczek w kącikach oczu. Co warto wiedzieć o plastyce powiek?

spis treści

1. Wskazania do plastyki powiek

Do najczęstszych przyczyn, z powodu których ludzie decydują się na operacje plastyczne powiek, należą:

  • nieestetycznie opuchnięte powieki,
  • „worki pod oczami”,
  • nadmiar tłuszczu zebrany w dolnych powiekach,
  • zwiotczała skóra dolnych powiek,
  • zmniejszone pole widzenia spowodowane opuchlizną powiek.

Decydując się na plastykę powiek dolnych, należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach i wykonać zlecone badania. Niezwykle ważne jest rzetelne przedstawienie lekarzowi listy przyjmowanych leków i witamin oraz poinformowanie o ewentualnym paleniu papierosów.

Zobacz film: "Czy można odmówić pacjentowi zabiegu chirurgii plastycznej bądź medycyny estetycznej?"

Konsultacja lekarska służy dokładnemu omówieniu kolejnych etapów zabiegu, rozwianiu wszelkich wątpliwości, a także ocenie powiek pacjenta. Decyzja o charakterze operacji plastycznej należy do obojga – do lekarza i pacjenta.

Ponadto, chirurg ma obowiązek powiedzieć pacjentowi o każdym aspekcie plastyki powiek, o postępowaniu przed i po zabiegu, a także o prawdopodobieństwie wystąpienia powikłań.

2. Przeciwwskazania

Oczy są niezwykle delikatne. Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej powiek dolnych. Można do nich zaliczyć:

  • chorobę tarczycy,
  • zespół suchego oka,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca,
  • cukrzycę,
  • jaskrę,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • inne choroby przewlekłe.

Plastyki powiek nie wykonuje się u pacjentów z odwarstwieniem siatkówki. Warto jednak porozmawiać ze specjalistą i wykonać dodatkowe badania, które zadecydują o przystąpieniu do zabiegu. Pacjenci z wymienionymi wyżej przewlekłymi chorobami wymagają szczególnej uwagi.

Koszt zabiegu waha się w granicach 2500-3000 zł, a cena zazwyczaj obejmuje koszty znieczulenia, opatrunków i wizyt kontrolnych. Przed zabiegiem należy koniecznie poprosić o informację, co dokładnie wliczane jest w koszty. To pomoże uniknąć późniejszych problemów.

3. Przebieg plastyki powiek

Plastyka powiek dolnych najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent otrzymuje zazwyczaj doustnie lek uspokajający, który eliminuje stres. Korekcja powiek trwa od jednej do dwóch godzin, w zależności od złożoności danego przypadku.

Chirurg wykonuje nacięcia w miejscach, gdzie skóra powiek marszczy się w naturalny sposób. Czasem przebiegają one przez kąt oka. Następnie chirurg usuwa odcinek skóry i pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry. Na koniec operowane miejsce jest dokładnie zaszywane przy pomocy rozpuszczalnych szwów lub cienkich nici chirurgicznych.

Po operacji korekcji powiek pobyt w szpitalu nie jest konieczny. Pacjentowi mogą towarzyszyć mdłości oraz delikatne odrętwienie. Po zabiegu należy jak najwięcej wypoczywać na leżąco, z uniesiona głową – np. ułożoną na kilku poduszkach.

Przez pierwsze trzy dni po zabiegu warto też nosić ciemne okulary w celu ochrony oczu przed światłem. By przeciwdziałać obrzękom i zasinieniom, można stosować zimne okłady na oczy.

W dobrych aptekach można zdobyć okłady żelowe, idealnie spełniające rolę chłodnego opatrunku. Najistotniejsze w szybkim powrocie do zdrowia i prawidłowym zagojeniu się ran jest wypełnianie zaleceń lekarza.

4. Powikłania po korekcie powiek

Korekcja powiek dolnych powszechnie uważana jest za zabieg bezpieczny, pod warunkiem że jest on wykonywany przez doświadczonego chirurga z odpowiednimi kwalifikacjami. Zabieg nie wymaga hospitalizacji.

Pooperacyjnym zaleceniem jest noszenie ciemnych okularów przez pierwsze 3 dni, aby chronić oczy przed światłem. Profilaktycznie stosuje się zimne okłady, które zapobiegają nadmiernym obrzękom i zsinieniu. Do skutków ubocznych plastyki powiek zalicza się:

  • wystąpienie obrzęku,
  • zasinienie powiek,
  • uczulenie na znieczulenie,
  • zaburzenia wzroku.

Na szczęście, dolegliwości te nie występują w postaci stałej i ich zanik obserwowany jest najczęściej po 2-3 tygodniach. Z drugiej strony, jako konsekwencje zabiegu plastycznego najczęściej wymienia się wywinięcie powieki dolnej i kurcz powiek.

Zdarza się, że niektóre osoby po operacji mają problem z zamknięciem powieki bądź cierpią na infekcje pooperacyjne. Czasami może wystąpić suchość bądź przesadne łzawienie oka.

Zobacz także:

Następny artykuł: Metody korekcji powiek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze