Trwa ładowanie...

Plastyka powiek dolnych

Plastyka powiek dolnych niweluje nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zwiotczałą skórę z dolnej części oka. W wyniku zabiegu pacjent może uzyskać młody, świeży wygląd. Korekcja powiek pozostawia długotrwały efekt. Po operacji plastycznej powiek znikają tzw. „worki pod oczami”, które niejednokrotnie ujawniają się już w bardzo młodym wieku. Z drugiej strony, nie jest w stanie usunąć problemu sinych cieni ani zmarszczek w kącikach oczu.

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

spis treści

1. Wskazania do plastyki powiek

Do najczęstszych przyczyn, z powodu których ludzie decydują się na operacje plastyczne powiek, należą:

 • nieestetycznie opuchnięte powieki,
 • „worki pod oczami”,
 • nadmiar tłuszczu zebrany w dolnych powiekach,
 • zwiotczała skóra dolnych powiek,
 • zmniejszone pole widzenia spowodowane opuchlizną powiek.

Decydując się na plastykę powiek dolnych, należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach i wykonać zlecone badania. Niezwykle ważne jest rzetelne przedstawienie lekarzowi listy przyjmowanych leków i witamin oraz poinformowanie o ewentualnym paleniu papierosów. Konsultacja lekarska służy dokładnemu omówieniu kolejnych etapów zabiegu, rozwianiu wszelkich wątpliwości, a także ocenie powiek pacjenta. Decyzja o charakterze operacji plastycznej należy do obojga – do lekarza i pacjenta. Ponadto, chirurg ma obowiązek powiedzieć pacjentowi o każdym aspekcie plastyki powiek, o postępowaniu przed i po zabiegu, a także o prawdopodobieństwie wystąpienia powikłań.

2. Przeciwwskazania do plastyki powiek

Oczy są niezwykle delikatne. Istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji plastycznej powiek dolnych. Można do nich zaliczyć:

 • chorobę tarczycy,
 • zespół suchego oka,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby serca,
 • cukrzycę,
 • jaskrę,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • inne choroby przewlekłe.

Korekcja powiek dolnych kosztuje około czterech tysięcy złotych. Cena obejmuje zazwyczaj koszty znieczulenia, opatrunków oraz wizyt kontrolnych. Trzeba pamiętać, że operacja wymaga szczegółowego zaplanowania, by uniknąć ewentualnych powikłań pozabiegowych.

3. Przebieg operacji plastycznej powiek

Plastyka powiek dolnych najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent otrzymuje zazwyczaj doustnie lek uspokajający, który eliminuje stres. Korekcja powiek trwa od jednej do dwóch godzin, w zależności od złożoności danego przypadku. Chirurg wykonuje nacięcia w miejscach, gdzie skóra powiek marszczy się w naturalny sposób. Czasem przebiegają one przez kąt oka. Następnie chirurg usuwa odcinek skóry i pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry. Na koniec operowane miejsce jest dokładnie zaszywane przy pomocy rozpuszczalnych szwów lub cienkich nici chirurgicznych.

Po operacji korekcji powiek pobyt w szpitalu nie jest konieczny. Pacjentowi mogą towarzyszyć mdłości oraz delikatne odrętwienie. Po zabiegu należy jak najwięcej wypoczywać na leżąco, z uniesiona głową – np. ułożoną na kilku poduszkach. Przez pierwsze trzy dni po zabiegu warto też nosić ciemne okulary w celu ochrony oczu przed światłem. By przeciwdziałać obrzękom i zasinieniom, można stosować zimne okłady na oczy. W dobrych aptekach można zdobyć okłady żelowe, idealnie spełniające rolę chłodnego opatrunku. Najistotniejsze w szybkim powrocie do zdrowia i prawidłowym zagojeniu się ran jest wypełnianie zaleceń lekarza.

4. Powikłania po korekcie powiek

Korekcja powiek dolnych powszechnie uważana jest za zabieg bezpieczny, pod warunkiem że jest on wykonywany przez doświadczonego chirurga z odpowiednimi kwalifikacjami. Do skutków ubocznych plastyki powiek dolnych zalicza się:

 • wystąpienie obrzęku,
 • zasinienie powiek,
 • uczulenie na znieczulenie,
 • zaburzenia wzroku.

Na szczęście, dolegliwości te nie występują w postaci stałej i ich zanik obserwowany jest najczęściej po 2-3 tygodniach. Z drugiej strony, jako konsekwencje zabiegu plastycznego najczęściej wymienia się wywinięcie powieki dolnej i kurcz powiek.

Następny artykuł: Plastyka powiek górnych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.