Lifting powiek
Lifting powiek to całkiem nowa kategoria zabiegów, które polegają na koncentracji energii ultradźwiękowej w wybranych miejscach i na określonej głębokości, co skutkuje znaczącym ujędrnieniem skóry. Korekcja powiek górnych i dolnych może dostarczyć pacjentowi dużo pozytywnych doznań, m.in. zniknie codzienna opuchlizna pod oczami i tzw. worki pod oczami, które są zmorą wielu kobiet. Operacja plastyczna powiek trwa krótko i ma zazwyczaj bezbolesny przebieg. Plastyka powiek nie wymaga ponadto hospitalizacji.
1. Operacja plastyczna powiek
Chirurgia plastyczna powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry. W przypadku wystąpienia worków pod oczami, usuwa się także przepukliny tłuszczowe i likwiduje się tzw. zespół zmęczonego oka. Lifting powiek jest wykonywany niezależnie lub w połączeniu z liftingiem czoła, skroni, twarzy, nieoperacyjnymi metodami odmładzania twarzy, takimi jak botoks czy wypełniacze. Plastyka powiek trwa około 2 godzin. Cięcie przeprowadza się w naturalnych fałdach skóry, tak więc z czasem blizny stają się niewidoczne. Szwy zdejmuje się po 5 dniach gojenia.
Przed liftingiem warto zrobić kompleksowe badania, m.in. morfologię krwi. Należy mieć aktualne szczepienia przeciwko żółtaczce typu B. W przypadku osób po 40 r.ż. niezmiernie ważne jest wykonanie EKG. Na tydzień przed zabiegiem nie można przyjmować aspiryny i innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi. Warto natomiast zacząć przyjmować witaminę C – poprawiającą krzepliwość i uszczelniającą naczynia krwionośne. W przypadku znieczulenia miejscowego, przed liftingiem powiek można spożyć lekki posiłek. Jeśli pacjent ma znieczulenie dożylne, powinien na 6 godzin przed zabiegiem nie jeść i usunąć makijaż z powiek.
2. Korekcja powiek
Plastyka powiek to zabieg mało inwazyjny. Po zabiegu występuje zazwyczaj niewielki ból, niewymagający podania środków przeciwbólowych lub ustępujący po ich podaniu. Czasami może pojawić się obrzęk powiek (szczególnie w obrębie powiek dolnych), który ustępuje w ciągu 7-14 dni, zaczerwienienie i świąd spojówek ustępujące po zastosowaniu zaleconych kropli do oczu. Po liftingu zaleca się spanie z uniesioną głową i ograniczenie przez tydzień aktywności fizycznej, która może wywoływać podnoszenie ciśnienia krwi. W pierwszych dniach po korekcji powiek można odczuwać opuchliznę pod oczami. W okolicach dolnych powiek pojawiają się drobne siniaki i worki pod oczami. Plastyka powiek dolnych jest długotrwała, lecz nie można wykluczyć konieczności wykonania ponownego liftingu po upływie kilku-kilkunastu lat.
Powikłania po liftingu powiek występują dość rzadko i wymagają dalszego leczenia. Tak jak przy każdym zabiegu, istnieje możliwość infekcji, krwawienia, trwałych napięć czy powstania blizn i krwiaków. Chirurgia plastyczna zaleca usuwanie szwów po 7-10 dniach. Można to zrobić w miejscowym gabinecie wskazanym przez chirurga plastycznego.
Lifting powiek może skorygować ich opadanie lub tzw. worki pod oczami – cechy, które powodują, że osoba wygląda starzej i na bardziej zmęczoną lub nawet gorzej widzi.