Trwa ładowanie...

Botoks na migreny - jak to działa?

Avatar placeholder
21.03.2023 10:58
Botoks na migreny może okazać się niezwykle skuteczny, gdy napady migrenowego bólu głowy pogarszają jakość życia.
Botoks na migreny może okazać się niezwykle skuteczny, gdy napady migrenowego bólu głowy pogarszają jakość życia. (Adobe stock)

Botoks na migreny - jak to działa? Co sprawia, że według Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy leczenie toksyną botulinową uznane jest za to najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Botoks na migreny - jak to działa?

Botoks na migreny - jak to działa, że leczenie toksyną botulinową jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia tej uciążliwej dolegliwości?

Migrena to ból głowy charakteryzujący się zwykle jednostronnym początkiem, czasem trwania od 4 nawet do 72 godzin, nudnościami i wymiotami oraz nadwrażliwością na bodźce (światło, hałas czy zapachy). Jej pojawienie się ma negatywny wpływ na jakość życia i codzienne funkcjonowanie, często uniemożliwia normalną aktywność.

Zobacz film: "Mielcarz o medycynie estetycznej: "Nie ma w tym nic złego""

Za główną przyczynę występowania bólu migrenowego uznaje się nadwrażliwe reakcje neuronaczyniowe, wynikające zazwyczaj ze specyfiki uwarunkowań genetycznych. Zabieg botoks na migreny polega na punktowej iniekcji toksyny botulinowej.

Wprawdzie mechanizm działania przeciwbólowego substancji nie został dokładnie poznany, to specjaliści są zdania, że jej działanie jest efektem blokowania uwalniania cząsteczek pobudzających stan zapalny oraz mediatorów bólu w zakończeniach nerwowych **nerwu trójdzielnego.

W efekcie następuje usunięcie ucisku na nerwy, odpowiadające za pojawianie się bólów migrenowych oraz kontrola nad bodźcami bólowymi, które wysyłają impulsy do mózgu. Ponieważ struktury są blokowane i rozluźniają się, zapobiega to pojawieniu się napadów migren.

Efektem terapii toksyną botulinową jest zmniejszenie nasilenia i częstotliwości napadów bólu głowy oraz związanych z migreną napięcia mięśni. Efekt utrzymuje się od 6 do 12 tygodni.

2. Leczenie migreny botoksem - wskazania

Leczenie migreny jest zalecane, gdy:

  • napady migrenowego bólu głowy pogarszają jakość życia,
  • ataki bólu migrenowego pojawiają się co najmniej 2 razy w miesiącu,
  • dolegliwości związane z migreną nie ustępują pod wpływem leczenia doraźnego.

Zastrzyki z botoksu na migrenę zalecaną są dla osób, których problemem jest dokuczliwa:

Jak leczyć migrenę? Zwykle przy bólach o słabym nasileniu, bez dodatkowych symptomów, objawy łagodzi stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niestety przy silnych bólach środki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Ważne jest także unikanie czynników wywołujących napad.

Wykorzystuje się także doraźne leki przerywające napad (np. tryptany i leki z grupy alkaloidów sporyszu). Gdy napady migreny są częste lub leki doraźne są źle tolerowane, stosuje się farmakologiczną profilaktykę napadów migreny.

3. Jak przebiega zabieg botoks na migreny?

Botoks na migreny jest prostym zabiegiem, który trwa około 20 minut. Polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A (znana jako botoks, botox) do wybranych partii mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny (podawany jest w inne obszary i w większej ilości niż w przypadku wygładzania zmarszczek.

„Efektem ubocznym” zabiegu botoks jest wygładzenie ewentualnych zmarszczek na czole. Aby działania były efektywne, najpierw należy ustalić, które partie mięśni głowy drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Tę nieinwazyjną procedurę przeprowadza lekarz.

Zabieg nie wymaga znieczulenia ani rekonwalescencji. W tym dniu nie należy jedynie spożywać alkoholu i unikać wykonywania czynności, które mogłyby prowadzić do rozgrzania organizmu, rozszerzenia naczyń i przyspieszenia przepływu krwi.

Aby kuracja byłą skuteczna, a jej efekt trwały, zabieg botoksu na migreny powinien być powtarzany co mniej więcej 3 miesiące.

Botoks na migreny – NFZ

Botoks na migreny na NFZ? To możliwe. Z uwagi na naukowo potwierdzoną skuteczność działania substancji w leczeniu migreny, od lipca 2022 ruszył w Polsce program lekowy dla pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą. Aby wziąć w nim udział, pacjenci muszą spełnić jednak wiele warunków.

Leczenie migreny botoksem - cena

Ile kosztuje botoks na migrenę? Decydując się na zabieg finansowany z własnych zasobów, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-2500 zł. Ma to związek zarówno z lokalizacją i renomą placówki, jak i tym, że dawka wstrzykiwanej toksyny botulinowej jest większa, a cena botoksu na migreny wyższa niż botoksu odmładzającego.

4. Przeciwwskazania do botoksu na migreny

Botoks w leczeniu migreny przewlekłej wykorzystywany jest od kilkunastu lat. Na podstawie obserwacji i badań stwierdza się, że to zabieg bezpieczny. Pomimo tego nie może być stosowany w każdym przypadku.

Przeciwwskazania do zabiegu botoks na migreny to:

  • nadwrażliwość na kompleks neurotoksyny closvidium botulinum typu A lub na którykolwiek składnik produktu, uczulenie na albuminy ludzkie,
  • stan zapalny w miejscu wstrzykiwania,
  • antybiotykoterapia,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, miastenia i inne choroby złącza nerwowo-mięśniowego,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • zaburzenia połykania, epizody zachłyśnięcia w wywiadzie.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, te pojawiają się rzadko, mają niewielkie nasilenie i są odwracalne. Może wystąpić nieznaczny ból podczas podawania, zaczerwienienie lub mały krwiak w miejscu wstrzyknięcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze