Co daje bieganie? - odchudzanie, zdrowie, technika
Co daje bieganie? Jakie efekty obserwuje się, jeśli motywacja do biegania nie znika szybko? Każda aktywność fizyczna, by skutecznie poprawiała naszą kondycję, zdrowie i samopoczucie, musi być wykonywana regularnie. Zatem, by w końcu się zmobilizować do rozpoczęcia joggingu i nie stracić zbyt szybko chęci do biegania, warto zdać sobie sprawę, co tak naprawdę daje nam codzienne bieganie.
1. Co daje bieganie? - odchudzanie
Niestety wiele osób wie, że aktywność fizyczna jest dobra, lecz nadal nie do końca potrafi sprecyzować dlaczego. Utrata kilogramów to jedna z korzyści, która na pewno poprawi jakość życia, jeśli podejmie się w końcu decyzję i rozpocznie regularne uprawianie joggingu.
Bieganie spala zdecydowanie więcej kalorii niż spacer. Ilość spalonych kalorii zależy od intensywności biegu, która powinna być dopasowana do upodobań biegacza i jego kondycji. Aby skutecznie i szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, należy bieganie połączyć z niskokaloryczną i lekkostrawną dietą. Pamiętaj jednak, by nie obniżać zbyt rygorystycznie kaloryczności dań, ponieważ podczas biegania organizm potrzebuje sporej dawki energii. Codzienne bieganie to także dobry sposób na utrzymanie wagi na stałym poziomie. Wówczas nie trzeba się obawiać, że jedząc pełnokaloryczne posiłki, ubrania nagle staną się zbyt ciasne.
2. Co daje bieganie? - zdrowie
Systematyczne bieganie wzmocni serce i płuca, co usprawni dopływ krwi do całego ciała, obniżając ryzyko wielu chorób. Jeśli twoje ciśnienie jest wysokie, codzienne bieganie to znakomity sposó, by je obniżyć i wzmocnić układ sercowo-naczyniowy. Poza tym spadnie także poziom złego cholesterolu.
Biegając, zyskujesz na sile, ponieważ im więcej się ruszasz, tym więcej tlenu otrzymują wszystkie komórki twojego ciała. Dobrze dotleniony mózg znacznie sprawniej pracuje, łatwiej wówczas o dobrą koncentrację i nastrój. Pamiętaj, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Poza tym, bieganie to doskonały sposób na odstresowanie się i lepszy sen. Badania wykazały, że bieganie radzi sobie z pierwszymi symptomami depresji oraz z niektórymi zaburzeniami snu.
Bieganie kształtuje mięśnie całego ciała. To, że najintensywniej pracuje dolna część ciała, wcale nie oznacza, że mięśnie brzucha, pleców i ramion nie są aktywne. Bieganie usprawnia także funkcjonowanie stawów, co czyni nasze ruchy bardziej skoordynowane, ochrania przed bolesnymi kontuzjami i stanami zapalnymi. Aktywność fizyczna wzmacnia także układ kostny i chroni przed osteoporozą, szczególnie jeśli biegamy w słoneczny dzień ( witamina D, czyli witamina wzmacniająca kości, jest produkowana pod wpływem promieni słonecznych).
3. Co daje bieganie? - technika
Pamiętaj, że aby w pełni cieszyć się z wyżej wymienionych korzyści z biegania, należy wiedzieć , jak biegać. Oto kilka zasad:
Warto skonsultować się przed bieganiem z lekarzem, szczególnie jeśli chorujesz.
Bieganie należy wprowadzać stopniowo, zaczynaj od niewielkich dystansów, które z czasem ulegną wydłużeniu, nie nadwyrężaj organizmu.
Pamiętaj o rozgrzewce przed bieganiem, a potem o rozciąganiu.
Jeśli biegasz już na dłuższych dystansach, zawsze zabieraj ze sobą wodę mineralną.
Wkładaj do biegania wygodne sportowe obuwie i ubranie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Rezultaty po bieganiu i wodnym aerobiku - odpowiada mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Czy bieganie w miejscu daje takie same efekty, jak bieganie na powietrzu? - odpowiada mgr Katarzyna Mazowska
- Wdychanie spalin podczas biegania - odpowiada mgr Robert Wszelaki
Witalność, siła, doskonała koncentracja, dobry humor, sprawny układ krwionośny, szczupła sylwetka, radość – oto odpowiedzi na pytanie, co daje bieganie. Czyż nie warto włożyć sportowe obuwie i czym prędzej wyruszyć w drogę?