Trwa ładowanie...

Czego dowiesz się z koloru twoich włosów?

 Magdalena Bury
08.11.2018 09:29
Czego dowiesz się z koloru twoich włosów?
Czego dowiesz się z koloru twoich włosów?

Często słyszymy, że kolor włosów wiąże się z cechami charakteru: rudowłose są wybuchowe i wredne, blondynki bezmyślne, a brunetki czarujące. Ten mit obalamy, jednak kolor włosów może nas poinformować o czymś innym, ważniejszym. Z barwy kosmyków dowiemy się wiele o naszym zdrowiu.

1. Włosy blond

Włosy koloru blond, to efekt niskiego poziomu melaniny w organizmie. Właśnie dlatego blondynki i blondyni częściej niż inne osoby zmagają się z problemami skórnymi: reakcjami alergicznymi czy poparzeniami słonecznymi. Są także bardziej narażone na pojawienie się czerniaka.

Osoby o blond kosmykach, które mają dodatkowo niebieskie oczy, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba ta jest jedną z głównych powodów utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia.

Sprawdź także:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Włosy brązowe

Z brązowym odcieniem włosów spotykamy się najczęściej. Kosmyki tej barwy są mocne, ale nie gęste. Właśnie dlatego szatyni szybciej łysieją. Zdecydowanie więcej włosów na głowie mają blondynki czy rude.

Brąz to skutek dużej ilości melaniny, czyli naturalnej substancji odpowiedzialnej za kolor włosów i skóry. To powoduje także, że u szatynów rzadziej niż u innych występują problemy skórne. Jak się jednak okazuje, właśnie ta grupa osób najczęściej zmaga się z uzależnieniem od papierosów.

Potwierdziły to badania naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Testy wykonane w 2009 roku wykazały, że nikotyna gromadzi się w tkankach z melaniną. Podsumowując – pigment ten częściej magazynowany jest w organizmach szatynów. To powoduje, że osoby o brązowym kolorze włosów mają większy od innych problem z rzuceniem palenia.

10 produktów do włosów, których nie powinnaś nigdy używać
10 produktów do włosów, których nie powinnaś nigdy używać [10 zdjęć]

Na wygląd i kondycję włosów niekorzystny wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak promieniowanie

zobacz galerię

Szatyni rzadziej chorują na stwardnienie rozsiane. Brązowy kolor włosów wiąże się także z niskim ryzykiem wystąpienia endometriozy czy czerniaka. To efekt posiadania charakterystycznego dla tej grupy DNA, który wpływa nie tylko na kolor włosów, ale i na prawdopodobieństwo wystąpienia chorób.

Amerykański Narodowy Instytut Nowotworowy podaje jednak, że im ciemniejsza barwa włosów u szatynów, tym większe ryzyko zachorowania na chłoniaka nieziarniczego.

Z koloru włosów możemy dowiedzieć się wiele o naszym zdrowiu
Z koloru włosów możemy dowiedzieć się wiele o naszym zdrowiu (123rf)

3. Włosy rude

Najrzadziej występującą barwą włosów na całym świecie jest rudy. Według szacunków, posiada go tylko kilka procent populacji. Najwięcej osób o tym kolorze włosów mieszka w północnej Europie.

Eksperci z Harwardzkiej Szkoły Medycznej uważają, że mutacja genetyczna odpowiedzialna za rudy kolor włosów może mieć wpływ na rozwój Parkinsona. Tak wynika z badań opublikowanych w „Annals of Neurology”. Rudowłosi wykazują także większą tolerancję dla narkozy stosowanej podczas operacji i zabiegów.

Organizm osób rudych ma zdolność do produkcji dużej ilości witaminy D. Dzięki temu promieniowanie słoneczne nie wpływa na nich w taki sam sposób, jak na posiadaczy innego koloru włosów.

Dla rudych charakterystyczna jest także duża podatność na stres. To efekt tych samych czynników, które są odpowiedzialne za barwę włosów. Mutacje zaburzają gospodarkę hormonalną, obniżając poziom substancji przeciwstresowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze