Trwa ładowanie...

Czy antyperspiranty powodują raka?

Kilka lat temu pojawiły się niepokojące informacje na temat zależności między stosowaniem antyperspirantów a zwiększonym ryzykiem raka piersi. Donoszono, że kosmetyk ten uniemożliwia oczyszczanie organizmu z toksyn, w wyniku czego dostają się one do węzłów chłonnych, gdzie prowadzą do powstawania zmian neoplastycznych i rozwoju nowotworów. Pojawiły się również podejrzenia, że stosowanie antyperspirantu może zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Zapach intymny [Bez tabu]"

Skuteczny antyperspirant
Skuteczny antyperspirant

Skuteczny antyperspirant daje poczucie świeżości i komfortu przez cały dzień. Kiedy ten rodzaj ochrony...

zobacz galerię

1. Antyperspirant a rak

Substancją obwinianą o rakotwórcze właściwości jest zawarty w antyperspirancie związek chemiczny na bazie glinu. To właśnie ta substancja aktywna czasowo zatyka gruczoły potowe i zapobiega poceniu się. Według badań, większość przypadków raka piersi dotyczy górnych, zewnętrznych obszarów piersi – miejsc w okolicy pach, które mają kontakt z antyperspirantem.

Substancje zawarte w antyperspirancie, w tym glin, wnikają przez skórę, szczególnie gdy jest ona podrażniona po goleniu. Związki te miałyby wchodzić w reakcje z DNA i inicjować zmiany o charakterze nowotworowym. Miałyby również wpływać na działanie estrogenu – hormonu, który ma związek ze wzrostem komórek raka piersi. Pomysł, że antyperspirant może powodować raka piersi jest tym bardziej niepokojący, że na nowotwór ten choruje aż co ósma kobieta. Jest to jednak tylko teoria, która nie ma oparcia w żadnych badaniach naukowych. Chociaż w tkance piersi wykryto pewne składniki antyperspirantu, nie ma dowodu, iż mogą one wywoływać raka. Po porównaniu wyników badań kobiet z rakiem piersi i kobiet zdrowych okazało się, że stosowanie antyperspirantu nie wpływa na ryzyko rozwoju tej choroby nowotworowej.

2. Antyperspirant a choroba Alzheimera

W latach 60. naukowcy wykryli wysoki poziom glinu w mózgu osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Badanie wzbudziło wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania aluminiowych naczyń, garnków i puszek. Kolejne badania wykluczyły jednak glin jako przyczynę choroby Alzheimera. Ponadto naukowcy podkreślają, że glin z antyperspirantów zazwyczaj nawet nie wnika do organizmu, nie wspominając już o mózgu. Sole glinu zawarte w antyperspirancie nie działają wewnątrz ciała. W kontakcie z wodą zawartą w pocie dochodzi do reakcji chemicznych, w wyniku których gruczoł potowy zatyka się. Nawet przy podrażnieniach po goleniu ilości glinu, jakie mogą przedostać się przez skórę są tak niewielkie, że nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia.

3. Antyperspirant a choroby nerek

Wiele lat temu osoby poddawane dializom leczono za pomocą farmaceutyku zawierającego glin, zmniejszający wysoki poziom fosforu w organizmie. Ze względu na to, że ich nerki nie funkcjonowały prawidłowo, organizm nie był w stanie dostatecznie szybko pozbywać się glinu, który zaczynał się nadmiernie gromadzić. Naukowcy zauważyli, że dializowani pacjenci z wysokim poziomem glinu w organizmie byli bardziej narażeni na rozwój demencji. W rezultacie na antyperspirantach pojawiły się informacje, iż osoby cierpiące na choroby nerek powinny skonsultować stosowanie tych kosmetyków z lekarzem. Jednakże ostrzeżenie to jest skierowane wyłącznie do pacjentów, których funkcja nerek jest niższa niż 30%. W rzeczywistości niemożliwe jest wchłonięcie takich ilości glinu, które mogłyby uszkodzić nerki – „o ile nie pryskasz antyperspirantem do ust” – uspokaja Leslie Spry z National Kidney Foundation.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.