Trwa ładowanie...

Czy hipoalergiczne kosmetyki rzeczywiście działają?

Avatar placeholder
17.12.2014 14:41
Czy hipoalergiczne kosmetyki rzeczywiście działają?
Czy hipoalergiczne kosmetyki rzeczywiście działają?

Przyczyn alergii może być wiele. Ostatnio dużą uwagę zwraca się także na uczulenia wywoływane przez stosowanie niektórych kosmetyków. Szacuje się, że co dziesiąta osoba cierpi na tego typu alergię. W związku z tymi statystykami producenci kosmetyków umieszczają na opakowaniach swoich produktów napis „hipoalergiczny”. Oznacza to, że użycie danego produktu nie powinno wywołać reakcji alergicznych na skórze. Czy rzeczywiście tak jest?

spis treści

1. Alergia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki jest szczególnie częsta wśród starszych kobiet, a także u osób młodych, które używają kosmetyków zbyt często. W większości wypryski alergiczne dotyczą skóry twarzy, a w szczególności okolic oczu. Jak dochodzi więc do reakcji alergicznej? Składniki kosmetyków, np. detergenty, niszczą osłonę ochronną skóry, znacznie zwiększając jej przepuszczalność. Substancje drażniące mogą dzięki temu wniknąć głęboko w skórę, gdzie łączą się z białkami. Powstałe połączenia nie są tolerowane przez organizm, który traktując je jak antygeny, zaczyna walczyć, wytwarzając przeciwciała. Wskutek zapalenia powstałego wewnątrz skóry, na jej powierzchni pojawiają się różnorodne zmiany. Objawy uczulenia na stosowane kosmetyki w większości nie są poważne. Ograniczają się do świądu, pieczenia i suchości skóry. Natomiast u osób szczególnie wrażliwych mogą okazać się bardziej dokuczliwe. Występują wtedy zaczerwienienie skóry, rumień, a także grudki i pęcherzyki wysiękowe.

2. Hipoalergiczny - czy aby na pewno?

Problem w tym, że nie wprowadzono żadnych standardów ani regulacji dotyczących użycia terminu „hipoalergiczny”. Innymi słowy, decyzja dotycząca określenia produktu tym mianem należy wyłącznie do producenta danego kosmetyku. Nie istnieje też konieczność udowodnienia, iż dany produkt rzeczywiście obniża ryzyko wystąpienia alergii. Brak jakichkolwiek prawnych regulacji dotyczących stosowania tego terminu jest związany z faktem, iż obecnie w całym przemyśle kosmetycznym stosuje się te same składniki, które wcześniej zostały przebadane pod względem bezpieczeństwa. Substancje używane do produkcji kosmetyków, które nie przeszły próby jakości, zostały wycofane z użycia. Pomimo tego, że części składowe kosmetyków są bezpieczne, u niektórych osób nadal występują reakcje alergiczne po ich zastosowaniu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Wydaje się więc, że określenie „hipoalergiczny” nie ma większego znaczenia przy wyborze kosmetyków. Czasem jest to jedynie chwyt marketingowy. Jak więc wybrać odpowiedni kosmetyk? Osoby cierpiące z powodu alergii wiedzą najczęściej, jaki składnik wywołuje u nich takie, a nie inne reakcje organizmu. Źródłem tej wiedzy mogą być testy alergiczne lub po prostu indywidualne doświadczenie. Najlepiej jest więc, tuż przez zakupem, dokładnie przeanalizować skład kosmetyku. Umieszczanie zawartości produktu na opakowaniu jest obowiązkiem producentów, dlatego możemy upewnić się, że nasz wybór jest właściwy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze