Trwa ładowanie...

Niebezpieczne kosmetyki

Avatar placeholder
29.03.2014 15:08
Niebezpieczne kosmetyki
Niebezpieczne kosmetyki

Badania wykazały, że niektóre składniki kosmetyków mogą podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne. Opracowano nawet listę substancji, których warto unikać podczas kupowania kosmetyków. Jednak nie tylko składniki środków do makijażu i pielęgnacji skóry przyczyniają się do problemów z cerą. Także złe nawyki pielęgnacyjne mogą powodować kłopoty - i to nie tylko ze skórą, ale i ze zdrowiem. Zaniedbania w usuwaniu makijażu oraz nieprawidłowa technika jego aplikowania to tylko niektóre błędy, które mogą narazić cię na niebezpieczeństwo. Co jeszcze może ci grozić?

1. Błędy w stosowaniu kosmetyków

Poważne problemy wynikające ze złych nawyków pielęgnacyjnych zdarzają się co prawda rzadko, ale mimo to warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. Najczęstszym urazem związanym ze stosowaniem kosmetyków jest podrapanie oka szczoteczką do tuszu. Jeśli podrażnienie oka nie zostanie wyleczone, może dojść do zakażenia. Infekcje oczu mogą przyczynić się do

owrzodzeń rogówki , a w konsekwencji nawet do utraty wzroku. Jeśli chcesz uniknąć podrażnień oczu, nigdy nie maluj rzęs podczas jazdy samochodem, autobusem lub pociągiem.

Ryzykownym zachowaniem jest także dzielenie się kosmetykami. Gąbki i pędzelki do makijażu przenoszą bakterie, a jeśli zdarza ci się nawilżać pędzelki śliną, skutki mogą być jeszcze poważniejsze. Aby aplikacja kosmetyków była możliwie higieniczna, zawsze przed tą czynnością umyj dokładnie ręce. Pamiętaj także o tym, by przed pójściem spać dokładnie zmyć makijaż. Jeśli tego nie zrobisz, tusz na rzęsach będzie się kruszył i wpadał do oczu. W rezultacie obudzisz się z piekącymi, zaczerwienionymi oczami, podrażnieniem oczu lub infekcją. Warto poświęcić kilka minut wieczorem na staranne oczyszczenie twarzy . Ostrożność zachowaj także podczas stosowania produktów w formie sprayów. Nigdy ich nie wdychaj – substancje w nich zawarte mogą spowodować uszkodzenia płuc. Uważaj także na to, gdzie używasz aerozoli. Nie rozpylaj ich blisko ognia lub podczas palenia. Spray do włosów błyskawicznie zapala się i powoduje poważne oparzenia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jakie substancje w kosmetykach mogą być szkodliwe?

Nawet pozornie bezpieczne składniki kosmetyków mogą stanowić zagrożenie. Tak jest w przypadku masła shea. Wydaje się, że to niezwykle łagodna substancja, ale osoby uczulone na orzechy mogą mieć reakcję alergiczną po zastosowaniu na przykład balsamu z masłem shea. Bardziej niebezpieczne są jednak ftalany, które stosuje się w lakierach do paznokci. Są to substancje podejrzewane o działanie rakotwórcze. Ponadto ftalany mogą powodować wady wrodzone u dzieci, wysypki alergiczne i wypryski. Z tego powodu ftalany są zabronione w Europie, mogą jednak znajdować się w kosmetykach z nielegalnego importu z krajów pozaeuropejskich. Innym składnikiem lakierów do paznokci, którego warto unikać, jest formaldehyd. Stosowanie kosmetyków z formaldehydem to najczęstsza przyczyna zapalenia skóry powiek. Po pomalowaniu paznokci warstwa lakieru przez dzień lub dwa nie jest zbyt twarda. Wystarczy dotknąć oczu podczas mycia, by formaldehyd dostał się na skórę powiek.

Warto wystrzegać się również kosmetyków z parabenami. Parabeny to substancje konserwujące, które cieszą się dużym zainteresowaniem producentów kosmetyków, ponieważ są tanie i stabilne. Niestety, niektórzy są na nie uczuleni. Aby uniknąć zaczerwienienia lub wysypki, należy kupować produkty bez zawartości parabenów. Wybierając produkty do pielęgnacji, obserwuj reakcje swojej skóry. Jeśli twoja skóra jest czerwona i wysuszona po zastosowaniu mydła antybakteryjnego, najprawdopodobniej podrażnia ją triclosan. Skóra, która ma skłonności do reakcji alergicznych, nie lubi także substancji zapachowych. Mogłoby się wydawać, że dobrym rozwiązaniem są kosmetyki bezzapachowe. Jednak nawet one zwykle zawierają substancje maskujące nieprzyjemne zapachy poszczególnych składników. Najlepszym wyborem są środki całkowicie pozbawione substancji zapachowych ("fragrance-free").

Jeżeli wokół ust i na ich powierzchni tworzą się wypryski, może to mieć związek z pastą do zębów. Wiele past zawiera kwas cynamonowy, który może podrażniać śluzówkę. Rozwiązaniem może być zmiana pasty lub aplikowanie wazeliny na usta przed i po szczotkowaniu, by stworzyć barierę dla tej substancji. Skórę podrażniać mogą także kosmetyki z retinoidami stosowane przeciwzmarszczkowo i na trądzik. Tego typu środki są bardzo skuteczne, dlatego jeśli chcesz ich używać, możesz aplikować je wieczorem na kilka minut i dokładnie zmyć. W ten sposób zdążą one zadziałać bez podrażnienia skóry. Nieprzyjemne skutki uboczne może mieć również p-fenylenodiamina (PPD). Substancja ta znajduje się w trwałych farbach do koloryzacji włosów. Osoby na nią uczulone po kontakcie z farbą mają wysypkę na skórze głowy i w okolicach linii włosów. Alergia na PPD jest częściej notowana u osób starszych.

Kosmetyki uchodzą za bezpieczne, ale mogą poważnie zaszkodzić. Złe nawyki pielęgnacyjne i niewłaściwe stosowanie środków do makijażu mają czasami nieprzyjemne następstwa. Nawet jeśli codziennie dokładnie zmywasz makijaż i prawidłowo korzystasz z kosmetyków, twoja skóra może być podrażniona. Ma to związek z substancjami zawartymi w środkach do pielęgnacji. Nawet mydło lub balsam mogą wywołać reakcję alergiczną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze