Trwa ładowanie...

Składniki kosmetyków - jakie występują najczęściej?

Avatar placeholder
05.03.2024 08:46
Warto poznać aktywne składniki kosmetyków i ich funkcje, aby dopasować preparat do naszych potrzeb.
Warto poznać aktywne składniki kosmetyków i ich funkcje, aby dopasować preparat do naszych potrzeb. (Adobe Stock)

Wciąż pojawiające się nowe składniki kosmetyków to obecnie codzienność. Laboratoria kosmetyczne prześcigają się także w odkrywaniu nowych zastosowań dla dobrze znanych składników kosmetycznych, wykorzystując np. wyciągi z roślin leczniczych. Aby wybrać dobre kosmetyki do twarzy, które będą odpowiednio dopasowane do naszego typu cery, musimy poznać aktywne składniki kosmetyków i ich funkcje. Najczęściej na opakowaniach czy ulotkach pojawiają się tajemnicze nazwy, takie jak AHA, BHA, ceramidy czy fitohormony. Dobrze jest wiedzieć, co oznaczają one dla naszej skóry.

spis treści

1. Kwasy owocowe w kosmetykach

Kwasy owocowe w kosmetykach to kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) i beta-hydroksylowe (BHA). Alfahydroksykwasy stosowane są w peelingach, szamponach oraz kosmetykach zmniejszających zmarszczki i ujędrniających. Są także skuteczne w zwalczaniu trądziku. Pomagają w delikatnym złuszczaniu martwego naskórka, a więc mobilizują skórę do samodzielnej regeneracji. Mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Zaliczamy do nich:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Kwas BHA stosowany w kosmetyce to kwas salicylowy - ma on najgłębsze i najsilniejsze działanie spośród wszystkich kwasów owocowych. Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu, pomaga przy skórze łojotokowej i trądzikowej, usuwa zaskórniki i odblokowuje pory.

Kwasy owocowe są delikatne dla skóry. Należy jednak pamiętać, że obniżają jej odporność na promieniowanie UV. Kosmetyki z kwasami owocowymi dostępne bez recepty w drogeriach i aptekach zawierają niskie stężenia tych substancji. Leki i zabiegi o wyższym stężeniu kwasów mogą być stosowane tylko u dermatologa lub kosmetyczki.

2. Ceramidy i fitohormony w kosmetykach

Ceramidy to grupa substancji tłuszczowych występujących w warstwie rogowej naskórka i nadających skórze jędrność i gęstość. Ceramidy pomagają utrzymać w skórze wodę i odpowiednią temperaturę - innymi słowy, tworzą barierę wodno-lipidową naskórka. Podobnie działają wewnątrz każdego włosa, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody.

Niestety, z wiekiem skóra wytwarza ich coraz mniej, aby w wieku około 40 lat zupełnie zaprzestać ich produkcji. Skóra zaczyna dużo szybciej tracić wodę, pojawiają się głębokie zmarszczki. Aby spowolnić ten proces, można uzupełniać niedobory ceramidów, używając odpowiednich kosmetyków. Kosmetyki mogą zawierać naturalne ceramidy lub ich syntetyczne odpowiedniki.

Na starzenie się organizmu ma także wpływ gospodarka hormonalna. Z wiekiem poziom estrogenów u kobiet spada. Proces ten można spowolnić, stosując właśnie fitohormony, czyli hormony roślinne. Są one stosowane w kosmetykach przeciwzmarszczkowych - szczególnie często można znaleźć na ulotkach fitoestrogeny, roślinne odpowiedniki estrogenów. Fitohormony wykorzystuje się także w specyfikach modelujących kształt twarzy oraz preparatach ujędrniających biust.

Składniki aktywne w kosmetykach to nie wszystko co wchodzi w skład niemal każdego specyfiku. Aby poprawić kolor lub zapach kosmetyków, dodaje się do nich barwniki i substancje zapachowe. Takie dodatki nie są najlepszym pomysłem dla osób o wrażliwej skórze.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze