Trwa ładowanie...

Składniki aktywne w kosmetykach - charakterystyka, składniki dla cery suchej, tłustej i trądzikowej

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
24.05.2022 17:15
Składniki aktywne w kosmetykach - charakterystyka
Składniki aktywne w kosmetykach - charakterystyka (Adobe Stock)

Składniki aktywne, inaczej substancje aktywne, są czynnymi składnikami preparatów kosmetycznych. Charakteryzują się efektem terapeutycznym. To one odpowiadają za konkretne działanie kosmetyku. Mogą np. zwalczać przebarwienia, regulować aktywność gruczołów łojowych czy niwelować trądzik. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Co to są składniki aktywne?

Mówiąc najprościej, składnik aktywny to składnik produktu, który został opracowany z myślą o problemie skórnym, na który ma oddziaływać. To właśnie składnik aktywny sprawia, że produkt do pielęgnacji skóry jest skuteczny. Jego skuteczność poparta jest licznymi badaniami klinicznymi oraz danymi naukowymi. Dzięki odpowiednim badaniom można zweryfikować, czy substancja aktywna że wywołuje określone zmiany w skórze.

Istnieje szeroki wybór składników aktywnych przeznaczonych do pielęgnacji skóry z określonymi problemami, takimi jak przebarwienia, trądzik, drobne zmarszczki mimiczne, rozszerzone pory, suchość skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Na etykietach produktów do pielęgnacji skóry można znaleźć dwie kategorie składników: aktywne i nieaktywne. Składniki nieaktywne odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu substancji aktywnej do naskórka, dlatego też większość składników nieaktywnych jest na bazie wody lub oleju.

1.1. Składniki aktywne dla cery suchej

W kosmetykach dla cery suchej warto szukać takich substancji, które odpowiednio nawilżą skórę oraz będą chroniły ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Posiadaczki cery suchej powinny zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające:

kwas pantotenowy, nazywany pantenolem – uczestniczy w odbudowie komórek skórnych oraz błon śluzowych, chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Przeciwdziała występowaniu trądziku, wyprysków, przebarwień czy stanów zapalnych skóry.

Skóra sucha wymaga szczególnej troski. Nie powinno się jej zatem zbyt często poddawać opalaniu światłem słonecznym. Nie przepada także za mrozem, chlorem czy zanieczyszczeniami powietrza. Posiadaczki tego rodzaju cery powinny zadbać również o odpowiednią dietę. Niewskazane jest nadmierne spożywania: soli, tłustego mięsa, ostrych przypraw, kawy, napojów gazowanych oraz alkoholu. W codziennym jadłospisie nie może z kolei zabraknąć: migdałów, orzechów, pestek dyni, kiełek nasion.

1.2. Składniki aktywne dla cery tłustej i trądzikowej

Cera tłusta zazwyczaj jest grubsza, a na jej powierzchni zaobserwować możemy rozszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz błyszczenie (szczególnie na policzkach oraz w tzw. strefie T). Charakteryzuje się ona tendencją do wyprysków skórnych, zaskórników. Na jakie składniki aktywne dla cery tłustej warto zwrócić uwagę? Preparaty kosmetyczne do cery tłustej powinny zawierać:

  • kwas salicylowy – jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aromatycznych hydroksykwasów karboksylowych. Substancja ta nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale również reguluje pracę gruczołów łojowych. Przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu sebum. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.
  • glinka zielona – tę substancję pozyskuję się ze skał krzemionkowo-glinowych. Dedykowana jest skórom mieszanym i tłustym, ponieważ wykazuje silne właściwości absorbujące. Hamuje aktywność gruczołów łojowych, przeciwdziała nadmiernemu wyświecaniu się skóry, działa antybakteryjnie i detoksykująco. Dodatkowo, zmniejsza widoczność porów skórnych oraz poprawia ogólny wygląd skóry.

1.3. Substancje aktywne, które są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry

Czy istnieją substancje aktywne, które są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry? Okazuje się, że jednym z najbardziej uniwersalnych składników aktywnych jest kwas hialuronowy. Może być on stosowany zarówno przez cery suche, jak i cery mieszane.

Kwas hialuronowy, będący humektantem, ma właściwości intensywnie nawilżające i nawadniające, dzięki czemu jest popularnym składnikiem produktów przeciwstarzeniowych. Jest to cukier naturalnie występujący w organizmie, ale z wiekiem poziom kwasu hialuronowego zaczyna się obniżać, jednak miejscowe stosowanie tego kwasu może przywrócić skórze odpowiedni poziom nawilżenia i utrzymać ją w stanie nawodnionym.

Oprócz zdolności zatrzymywania wody, kwas ten poprawia również sprężystość skóry, przywracając jej objętość i zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek. Jest to substancja aktywna, którą łatwo włączyć do rutynowej pielęgnacji, ponieważ dobrze łączy się z innymi składnikami. Kwas hialuronowy jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów skóry, ale jest szczególnie pomocny w przypadku skóry odwodnionej lub suchej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze