Co to są substancje naturalne?
Obecnie na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych. W ich skład wchodzą surowce pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Do ich przetwarzania wykorzystywane są wyłącznie procesy fizyczne, takie jak filtracja, ekstrakcja, tłoczenie, suszenie i destylacja. Istnieje również grupa surowców organicznych, pochodzących ze specjalnych plantacji organicznych. Plantacje te przechodzą gruntowną kontrolę już w momencie przygotowywania gleby. Badania przechodzi także woda stosowana do podlewania. Sprawdza się ją nawet pod kątem obecności zanieczyszczeń. Ale nie tylko kosmetyki ekologiczne zawierają te cenne substancje naturalne. Znaleźć je możemy w wielu innych kremach. Warto zadbać o to, aby w kosmetyku, który stosujemy na co dzień również się znalazły. Dlatego sprawdzajmy etykiety. Do najpopularniejszych składników naturalnych, stosowanych w kosmetyce, należą te przedstawione poniżej.
- 1. Algi w kosmetyce
- 2. Flawonoidy (rutyna, kwercetyna, hesperydyna) w kosmetyce
- 3. Fitohormony w kosmetyce
- 4. Fitosterole w kosmetyce
- 5. Alfahydroksykwasy (kwasy owocowe) w kosmetyce
- 6. Karotenoidy w kosmetyce
- 7. Ekstrakty roślinne, zioła, olejki w kosmetyce
- 8. Kwas hialuronowy w kosmetyce
- 9. Kolagen w kosmetyce
- 10. Peptydy (proteiny mleka) w kosmetyce
1. Algi w kosmetyce
Zawierają dużą ilość mikroelementów i witamin. W terapii kosmetycznej algi stosowane są do różnych celów. Działają na skórę wzmacniająco i nawilżająco. Wykazują dużą zdolność wnikania w skórę. Poprawiają ukrwienie, łagodzą ewentualne podrażnienia. Przywracają skórze jędrność i elastyczność.
2. Flawonoidy (rutyna, kwercetyna, hesperydyna) w kosmetyce
Aktywność przeciwrodnikowa flawonoidów stawia je w szeregu najaktywniejszych substancji, zapobiegających fotostarzeniu skóry. Pozytywnie oddziaływują na naczynka krwionośne. Mają znaczny wpływ na zmniejszenie ich kruchości. Pobudzają mikrokrążenie, zmniejszają obrzęki, działają wzmacniająco, a także przeciwzapalnie i antyseptycznie. Występują w:
- owocach cytrusowych,
- gryce,
- krwawniku,
- głogu,
- kasztanowcu,
- dziurawcu,
- rumianku,
- liściu brzozy,
- miłorzębie,
- czerwonych winogronach.
3. Fitohormony w kosmetyce
Rośliny, podobnie jak organizm ludzki, produkują hormony. Fitohormony to inaczej hormony roślin. Działają odmładzająco i wygładzająco. Stosowane są w różnego rodzaju maskach i kremach odżywczych dla skóry dojrzałej. Pozyskuje się je z:
- ryżu,
- kukurydzy,
- kiełków pszenicy,
- szyszek chmielowych,
- kopru.
4. Fitosterole w kosmetyce
Są to substancje roślinne o charakterze lipidowym (tłuszczowym). Ich obecność w kosmetyku wpływa na TEWL (Transepidermal Water Loss – przeznaskórkowa utrata wody). Woda w naskórku zostaje zatrzymana, skóra się wygładza. Związki te zapobiegają odwodnieniu i odżywiają skórę.
5. Alfahydroksykwasy (kwasy owocowe) w kosmetyce
Stymulują odnowę komórkową, wygładzają delikatne zmarszczki. Poprzez działanie eksfoliacyjne (złuszczające) kwasy owocowe mają wpływ na rozjaśnianie przebarwień. Polecane w pielęgnacji każdego typu cery: tłustych, trądzikowych, suchych, mieszanych, dojrzałych.
6. Karotenoidy w kosmetyce
Są to składniki pochodzenia roślinnego. Najpopularniejszymi karotenami są: betakaroten, luteina i likopen. Wykazują bardzo silne właściwości przeciwrodnikowe. Chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Zapobiegają łuszczeniu się skóry.
7. Ekstrakty roślinne, zioła, olejki w kosmetyce
Mają właściwości wielokierunkowe. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wykazują działanie ściągające, tonizujące i zmiękczające. Wpływają na aktywność gruczołów łojowych. Pozytywny wpływ przy cerach tłustych, mieszanych. Najczęściej stosowane, to:
- cyprys,
- dziurawiec (dziala fotouczulająco),
- jemioła,
- nagietek,
- rozmaryn,
- szałwia,
- wierzba biała,
- oczar wirgilijski.
8. Kwas hialuronowy w kosmetyce
Jest to składnik pochodzenia zwierzęcego. Ma silne właściwości higroskopijne. Wiąże wodę w naskórku i gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia. Składnik polecany do pielęgnacji skór odwodnionych, suchych i mieszanych. Kwas hialuronowy stosowany w dermokosmetykach wykazuje właściwości intensywnie nawilżające.
9. Kolagen w kosmetyce
Jest to białko zwierzęce o dużej cząsteczce. Nie przenika przez warstwę rogową naskórka. Powierzchniowo zapewnia cerze odpowiednie nawilżenie oraz komfort. Wykazuje działanie silnie higroskopijne.
10. Peptydy (proteiny mleka) w kosmetyce
Mają działanie biologiczne, przyśpieszają odnowę komórkową. Obecne są one w kosmetykach, stosowanych w kuracjach odmładzających. Polecane dla kobiet o cerach dojrzałych lub w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Wygładzają skórę i zmniejszają zmarszczki.