Kwas winowy – występowanie, otrzymywanie i zastosowanie
Kwas winowy to organiczny związek chemiczny występujący w owocach, zwłaszcza winogronach. To także produkt uboczny fermentacji win, który jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym oraz budowlanym. Substancja ma postać kryształów i wyjątkowe właściwości. Jak można ją wykorzystać? Czy jest bezpieczna?
1. Co to jest kwas winowy?
Kwas winowy (łac. acidum tartaricum, E334) to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów dikarboksylowych, który zawiera dwie grupy hydroksylowe (–OH). Jego wzór sumaryczny: C4H6O6.
Acidum tartaricum występuje w owocach, głównie winogronach, w stanie wolnym i w postaci soli. Po raz pierwszy wyizolowano go z wodorowinianu potasu (kwaśnego winianu potasu, tzw. winnego kamienia), który osadza się w kadziach i beczkach przy fermentacji wina. Dziś pozyskiwany jest w procesie fermentacji winogron. To uboczny produkt w przemyśle winiarskim.
Kwas winowy bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i występuje w postaci bezbarwnych lub półprzezroczystych kryształków bądź jako biały krystaliczny, drobnoziarnisty proszek. Jest bezwonny, ma kwaśny smak.
2. Zastosowanie kwasu winowego
Kwas winowy i jego sole wykorzystuje się jako substancje stabilizujące i regulatory kwasowości w przemyśle spożywczym, na przykład przy produkcji serów topionych, produkcji żywności w puszkach, galaretek i wyrobów cukierniczych.
Substancja przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności została oznaczona jako E334 (regulator kwasowości w produktach spożywczych), zaś sole kwasu winowego, które również używane są jako regulatory kwasowości, oznaczone zostały następująco:
- winian sodu E335,
- winian potasu E336,
- winian sodowo-potasowy (tzw. sól Seignette’a) E337.
Kwas winowy jest stosowany także w przemyśle farmaceutycznym do przygotowywania postaci leków (granulaty, tabletki musujące i rozpuszczalne) oraz jako zakwaszacz i rozczynniki w syropach oraz antybiotykach. Wykorzystuje się go również w rolnictwie do zakwaszania pasz, ponieważ poprawia i utrwala smak oraz ich własności. W przemyśle budowlanym kwas winowy wykorzystywany jest jako opóźniacz gipsu. Zwiększa też szczelność betonu.
Substancja znajduje zastosowanie także w medycynie:
- podawana doustnie w postaci roztworu gasi pragnienie,
- w małych dawkach wykazuje działanie przeciwbiegunkowe,
- w większych dawkach jest osmotycznym środkiem przeczyszczającym,
- wzmaga procesy regeneracji nabłonków przewodu pokarmowego, zapobiega niestrawności,
- ma silne właściwości prebiotyczne,
- zastosowana miejscowo odznacza się działaniem antyseptycznym i ściągającym,
- działa przeciwzapalnie, łagodzi obrzęki oraz nadmierne wydzielanie sebum.
3. Kwas winowy w kosmetyce
Kwas winowy, zaliczany do alfa-hydroksykwasów, jest także wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ:
- działa złuszczająco,
- pobudza fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, dzięki czemu wygładza drobne zmarszczki, poprawia owal twarzy i spowalnia procesy starzenia się skóry. W rezultacie odmładza i ujędrnia,
- wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
- reguluje aktywność gruczołów łojowych,
- zwęża ujścia mieszków włosowych,
- działa wygładzająco,
- zwęża rozszerzone pory skóry,
- niweluje wągry, poprawia wygląd skóry,
- łagodzi obrzęki,
- ogranicza wydzielanie sebum,
- działa ściągająco,
- pomaga pozbyć się trądziku, blizn i przebarwień. Wpływa na rozjaśnianie przebarwień, wyrównuje koloryt skóry,
- nawilża skórę, ponieważ wspiera syntezę ceramidów odpowiadających za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia w tkance. Wspomaga też produkcję kwasu hialuronowego - naturalnego humektantu, który głęboko nawilża skórę, wiążąc cząsteczki wody w jej wnętrzu.
Czy kwas winowy jest szkodliwy? Nie. Uznaje się go za substancję bezpieczną. Nie jest toksyczny. Stosowany w kosmetyce ma delikatne działanie, dlatego może być używany także przez osoby o delikatnej i wrażliwej cerze. W skórze występuje jako metabolit węglowodanów. Działa w synergii z przeciwutleniaczami.
W żywności kwas winowy występuje jako składnik naturalny. W dużych ilościach, może jednak mieć działanie przeczyszczające i mogą spowodować zapalenie żołądka i jelit.
Substancję można kupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych, zwłaszcza w sklepach z odczynnikami chemicznymi. Kwas winowy trzeba przechowywać w chłodnym, suchym miejscu. Otwarte opakowania powinno być szybko zużyte.