Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Lakiery do paznokci - toksyczne substancje, wpływ na zdrowie, ognianiczenie szkodliwych substancji

Avatar placeholder
29.04.2021 13:14
Lakiery do paznokci zawierają nitrocelulozę, która jest uważana za substancję toksyczną
Lakiery do paznokci zawierają nitrocelulozę, która jest uważana za substancję toksyczną (123rfc.om)

Lakiery do paznokci stosujemy nawet kilka razy w tygodniu. Pomalowane lakierem paznokcie u dłoni i stóp wyglądają naprawdę ładnie. Odpowiednio wykonany manicure poprawia nastrój, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach jakie mogą nieść za sobą lakiery do paznokci. Czy lakiery do paznokci mogą szkodzić?

spis treści
Co się stanie, gdy przestaniesz używać lakieru do paznokci?
Co się stanie, gdy przestaniesz używać lakieru do paznokci? [6 zdjęć]

Malowanie paznokci lakierem to popularny sposób na ich upiększenie. Większość kobiet nie wyobraża sobie

zobacz galerię

1. Lakiery do paznokci - toksyczne substancje

Lakiery do paznokci zawierają nitrocelulozę, która jest uważana za substancję toksyczną. Składnik ten jest również stosowany przy produkcji farb oraz klejów. Umożliwia on przyleganie lakieru do powierzchni płytki paznokcia. Ponadto, to właśnie dzięki nitrocelulozie lakiery do paznokci zastygają w formie jednolitej warstwy. Innym składnikiem podejrzewanym o niekorzystny wpływ na organizm człowieka, często stosowanym w składzie lakierów, jest ftalan dibutylowy. Ogólnie podejrzewa się, że ftalany mogą powodować zakłócenia w obrębie układu hormonalnego człowieka. Na szczęście coraz więcej producentów kosmetycznych ogranicza ilość ftalanów stosowanych w kosmetykach bądź całkowicie usuwa je z receptury. Lakiery do paznokci w składzie często mają toluen. Jest to lotny rozpuszczalnik, który tworzy fazę, dzięki której składniki lakieru mają formę płynną. Po zastosowaniu lakieru na płytkę, rozpuszczalniki te odparowują. W efekcie lakier wysycha. Podejrzewa się, że toluen może spowodować podrażnienia oczu oraz skóry. Ponadto może on być szkodliwy dla układu oddechowego.

2. Lakiery do paznokci - wpływ na zdrowie

Wszystkie wymienione wyżej substancje mogą być ryzykowne dla zdrowia. Według Agencji Ochrony Środowiska, zbyt długa ekspozycja na ich działanie mogłaby doprowadzić do uszkodzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto substancje te są drażniące, a wdychanie oparów lakieru może być ryzykowne. Istnieje coś takiego, jak „zatrucie spowodowane lakierem”. Typowe objawy to zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, senność, trudności w oddychaniu, nudności i wymioty oraz ból w klatce piersiowej. Jeżeli stosujesz lakiery do paznokci i zaobserwowałaś u siebie któryś z tych objawów – koniecznie zgłoś się do lekarza.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Lakiery do paznokci - ograniczenie szkodliwych substancji

Większość producentów na opakowaniach produktów kosmetycznych wymienia każdą zastosowaną substancję chemiczną. Dlatego warto sprawdzać etykiety lakierów do paznokci. Jeżeli zauważysz jakiś podejrzany składnik, lepiej poszukaj innego lakieru. Ponadto producenci kosmetyków wycofują ze składów substancje potencjalnie szkodliwe. Taką informację również powinnaś znaleźć na opakowaniu.

Jeżeli malujesz paznokcie w pomieszczeniu dobrze klimatyzowanym, ryzyko narażenia na działanie substancji toksycznych spada. Dzieje się tak, ponieważ nie narażasz się wtedy na wdychanie dużej ilości szkodliwych oparów. Zanim zaczniemy stosować lakiery do paznokci, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, takich jak:

  • Przebywajmy w przewiewnym pomieszczeniu.
  • Nie wdychajmy oparów lakierów.
  • Zwracajmy uwagę na skład.

Pielęgnacja paznokci jest dla nas niezwykle istotna, podobnie jak pielęgnacja dłoni. Stosowanie lakierów do paznokci może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, ale jeżeli będziemy robić to w odpowiednich warunkach i będziemy unikać substancji podejrzewanych o działanie toksyczne, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Należy jednak unikać sytuacji takich jak stosowanie lakierów w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze