Pielęgnacja dłoni i paznokci - porady, kosmetyki, bezpieczny manicure
Kosmetyki do dłoni i paznokci powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety. Dłonie to jedna z najbardziej zapracowanych części ciała. Sprzątanie, pranie, zmywanie narażają je na różnego rodzaju uszkodzenia. Środki chemiczne naruszają naskórek, przez co mogą powodować nie tylko otarcia i zaczerwienienia, ale być również przyczyną uczucia świądu i alergii. Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych może sprawiać, że skóra rąk będzie wysuszona i skłonna do złuszczania się.
1. Co szkodzi dłoniom?
Dłonie źle znoszą mróz, suche i ciepłe powietrze oraz detergenty. Godziny spędzone w kuchni, porządki i bieganie od sklepu do sklepu bez rękawiczek pozostawiają ślady. Skóra dłoni usiana jest gruczołami potowymi, za to prawie wcale nie ma w niej gruczołów łojowych.
Ręce pokrywa bardzo cienki płaszcz lipidowy, dlatego niszczą się one pod wpływem płynów do zmywania naczyń, proszków do prania, a także gorącej wody. Szkodzi im również zima – niskie temperatury, wiatr czy centralne ogrzewanie. W wyniku działania tych czynników skóra staje się szorstka, mało elastyczna i popękana, a paznokcie zaczynają się łamać.
Skóra dłoni zdecydowanie nie lubi nagłych zmian temperatury, dlatego nawet na krótkie wyjście zimą na dwór należy nakładać rękawiczki. Dłoniom szkodzą również długie moczenie w wodzie i nadmierne opalanie. Promienie UV znacznie przyspieszają starzenie się skóry i wywołują przebarwienia.
Woda osłabia i matowi paznokcie, a także wypłukuje ze skóry tłuszcze wchodzące w skład jej naturalnego płaszcza ochronnego. Jeśli chcesz mieć zadbane ręce, zapomnij o myciu ich w gorącej wodzie. Takiej próby nie wytrzymują naczynka, które mogą pękać i zostawiać na skórze dłoni czerwone prześwitujące krwinki.
2. Pielęgnacja dłoni
W pielęgnacji dłoni ważna jest przede wszystkim odpowiednia ochrona. Wiele środków chemicznych, stosowanych w trakcie prac domowych i w ogrodzie, ma niekorzystny wpływ na skórę rąk. Dlatego w czasie wykonywania tego typu obowiązków, najlepiej ubrać rękawice ochronne.
W odróżnieniu od większości części ciała, skóra pokrywająca zewnętrzną stronę dłoni praktycznie nie posiada gruczołów, które poprzez wydzielanie substancji natłuszczających ochraniają skórę. Dlatego, aby zapobiec przesuszaniu i pierzchnięciu dłoni, należy stosować tłusty krem do rąk.
W pielęgnacji rąk istotne jest wyrobienie konkretnych zwyczajów, które pomogą zachować ich piękno i zdrowie. Po każdym kontakcie z wodą, np. po zmywaniu czy ręcznym praniu, należy nakładać krem ochronny. Krem do rąk jest bardzo ważnym kosmetykiem zarówno latem, jak i zimą.
Nie wolno zapominać o jego aplikacji przed wyjściem z domu zimową mroźną porą. Najlepiej wybrać kosmetyk z witaminami, mocznikiem i filtrami UV. Latem lepiej sprawdzają się kremy o lżejszej konsystencji – nawet przy wysokiej temperaturze nie powodują uczucia lepkości.
Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również używanie kremu do rąk na noc, najlepiej o właściwościach regenerujących i odżywczych. Raz w tygodniu dobrze jest zrobić dłoniom peeling, który wyrównuje koloryt skóry, a raz na miesiąc – położyć maseczkę do rąk.
3. Kosmetyki do pielęgnacji paznokci
W drogeriach dostępne są różnorodne kosmetyki do paznokci. Bez wątpienia, w kosmetyczce każdej kobiety powinny znaleźć się odżywki do paznokci. Preparaty te wspomagają regenerację płytki oraz wzmacniają ją. Zawierają one często kreatynę, wapń, krzem, magnez i witaminy.
Dzięki kreatynie możliwa jest odbudowa i regeneracja paznokcia, wapń chroni przed kruchością i rozdwajaniem, a witaminy wzmacniają płytkę. Odżywki do paznokci polecane są osobom, które cierpią na kruche, łamliwe, rozdwojone, słabe lub zniszczone paznokcie.
Odżywki można zakupić w wielu formach: lakierów, żeli, kremów, olejków, oliwek i maseczek. Najpopularniejsze są odżywki w formie lakierów, które nakłada się na paznokcie kilka razy w tygodniu, bez konieczności zmywania poprzedniej warstwy.
Mogą również stanowić podkład pod kolorowy lakier. Można wybierać wśród różnych rodzajów odżywek – jedne wzmacniają i odżywiają paznokcie, inne zapobiegają rozdwajaniu i łamliwości płytki lub wspomagają wzrost paznokci.
Oprócz odżywek niezbędne są także zmywacze do paznokci – obecnie promowane są zmywacze bezacetonowe, niepowodujące wysuszenia płytek paznokci i ich łamliwości. Skład zmywaczy został wzbogacony o wyciągi z ziół, witaminy oraz olejki o działaniu pielęgnującym i wzmacniającym.
Aby paznokcie pięknie się prezentowały, konieczna jest również właściwa pielęgnacja skórek. Istnieje wiele kosmetyków do skórek w postaci kremów, żeli i płynów. Wszystkie preparaty do skórek służą do zmiękczania oraz ułatwiają usunięcie skórek, a także spowalniają ich wzrost. Domowym sposobem na usunięcie skórek jest wymoczenie ich w ciepłej wodzie z mydlinami lub z cytryną. To znacznie zmiękczy skórki.
Po wszystkich zabiegach, można w końcu pomalować paznokcie barwnym lakierem, a jego wybór zależy już tylko od nas. W sklepach kosmetycznych dostaniemy lakiery w każdym kolorze tęczy.
Dodatkowo firmy kosmetyczne oferują coraz nowsze kosmetyki. Możemy zatem znaleźć lakiery bezbarwne czy też lakiery z dodatkiem brokatu. Są także lakiery przeznaczone do robienia wzorków.
4. Domowa pielęgnacja paznokci
Zdrowiu paznokci sprzyja mycie dłoni preparatami niezawierającymi mydła, aby nie wysuszać paznokci i skóry dłoni. Po każdym myciu dłoni zaleca się stosowanie nawilżająco-regenerującego kremu, który tworzy na skórze i paznokciach warstwę ochronną przed detergentami.
Podczas wykonywania manicure'u lepiej zrezygnować z metalowych przyrządów, aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Raz w tygodniu warto zastosować kurację natłuszczającą, która polega na zanurzeniu paznokci na kilka minut w ciepłej oliwie z dodatkiem kropel witamin A i E. Dbanie o paznokcie to także przestrzeganie zdrowej diety, bogatej w pierwiastki i witaminy wzmacniające i regenerujące płytkę.
5. Bezpieczny manicure
To nie tylko wymóg estetyczny, ale i zdrowotny – ranki powstające w wyniku zdzierania się i pękania skórek bardzo łatwo zainfekować. Zacznij od oczyszczenia skóry wokół płytki paznokciowej. Jeśli paznokcie są mocno zabrudzone, np. obieraniem warzyw, można wybielić je cytryną.
Rozkrój cytrynę na dwie połówki i zanurz czubki palców na 15 minut. Później posmaruj skórę kremem lub oliwką. Do dalszej części zabiegu potrzebne są: miseczka napełniona ciepłą wodą z mydłem, drewniany patyczek, papierowy pilnik i odżywka.
Najpierw na 15 minut zamocz paznokcie w wodzie z mydłem, następnie bardzo delikatnie odsuń patyczkiem skórki. Lepiej nie wycinaj ich samodzielnie. Mała ranka zrobiona niezdezynfekowanymi cążkami może przekształcić się w zastrzał.
Opiłuj paznokcie pilnikiem. Wymodeluj ich linię uśmiechu, czyli sam czubek. Wystrzegaj się piłowania po bokach, bo odsunięta od skórek krawędź paznokcia jest bardzo podatna na uszkodzenia. Kolejny krok to odtłuszczenie paznokci.
Użyj do tego spirytusu salicylowego albo zmywacza do paznokci. Paznokcie pociągnij odżywką, na odżywkę możesz położyć lakier. Pamiętaj, by nigdy go nie nakładać bezpośrednio na płytkę paznokcia – pod spodem powinna się znajdować warstwa odżywki lub specjalnego podkładu, inaczej paznokcie mają tendencję do żółknięcia.