Trwa ładowanie...

Czy przekłuwanie sutków jest bezpieczne?

Avatar placeholder
17.05.2017 07:12
Czy przekłuwanie sutków jest bezpieczne?
Czy przekłuwanie sutków jest bezpieczne?

Dla większości ludzi kolczyki w sutkach to jedynie powód „wariowania” wykrywaczy metalu na lotniskach. Dla pasjonatów jednak posiadanie takich kolczyków ma ogromne znaczenie. Co skłania niektórych ludzi do piercingu sutków? Jedni przekłuwają je sobie dla zwiększenia doznań seksualnych, inni robią to pod wpływem panującej mody lub nacisku znajomych. Są też osoby, dla których kolczykowanie ciała ma kulturowy, a nawet duchowy wyraz.

1. Historia

Przekłuwanie ciała to tradycja wywodząca się ze starożytności. Już rzymiańscy centurionowie nosili kolczyki na sutkach, co miało być symbolem honoru i braterstwa. Przekłuwanie sutków stało się najbardziej popularne w XIV wieku, kiedy kobiety eksponowały piersi, nosząc ubrania z głębokim dekoltem. Kolczyki w sutkach były więc dopełnieniem stroju średniowiecznej kobiety. Po pewnym czasie zainteresowanie kolczykowaniem spadło, pojawiając się na moment w XVIII wieku, tylko po to, aby stać się ogólnoświatowym trendem w latach 70. XX wieku. Moda na kolczykowanie trwa do dziś, a zainteresowanie nią wzrasta z roku na rok.

2. Techniki kolczykowania

Początkowo wiodącym narzędziem do przekłuwania były igły krawieckie. W ostatnich latach całkowicie zmieniono proces, sprawiając, że cała procedura jest bezpieczniejsza i nie powoduje większych komplikacji. Proces przekłuwania jest prosty. Najpierw piercer (profesjonalistów od kolczykowania) znaczy na skórze punkty wejściowe i wyjściowe igły. Następnie obszar jest sterylizowany i zamrożony bądź mocno ściśnięty (nie dotyczy to przekłuwania sutków). Skóra przekłuwana jest przy użyciu cieniutkiej rurki, do której przymocowany jest element biżuterii. Cała procedura nie jest bolesna, jednak biorąc pod uwagę wrażliwość sutków, można spodziewać się znacznego dyskomfortu.

Zobacz film: "WP: Piercing"

3. Pielęgnacja przekłutych sutków

To, że kolczykowanie jest skończone, nie znaczy wcale, że nie trzeba się już tym przejmować. Dopiero po ok. 10 tygodniach obszar w okolicach sutków wraca do normy. Przez ten czas należy dołożyć wszelkich starań, aby proces regeneracji skóry przebiegł bez komplikacji. Oto kilka rad dotyczących pielęgnacji przekłutych miejsc:

  • Myj ręce przed dotknięciem kolczyka.
  • Nie pozwól innym go dotykać.
  • Nie używaj paznokci, aby zdjąć biżuterię (są siedliskiem bakterii).
  • Nie pożyczaj nikomu swych kolczyków.
  • Nie usuwaj strupków (chronią przed infekcjami).
  • Stosuj mydła antybakteryjne na podrażnione miejsca.

4. Zalety kolczykowania

Kolczykowanie – ryzykowne, a zarazem seksowne – staje się szczególnie pomocne w naprowadzeniu rozmowy na tematy związane z seksem. Taka rozmowa może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Niektórzy ludzie twierdzą bowiem, że przekłute sutki są dla nich powodem częstszego współżycia. Wiele osób decyduje się na tego typu kolczyki także w celu zmiany życia seksualnego. Przekłute sutki są bowiem źródłem zwiększonej wrażliwości, co znacznie zwiększa doznania erotyczne. Kolczyki dają także dodatkową frajdę partnerowi, który może muskać je podczas seksu. Niektórych ludzi pieszczenie przekłutych sutków doprowadza do orgazmu.

5. Możliwe skutki uboczne

Zanim zdecydujesz się na przekłucie sutków, powinieneś dokładnie przemyśleć cały proces, biorąc pod uwagę możliwe skutki uboczne oraz przygotowanie sposobów ich uniknięcia. Po pierwsze, może okazać się, że biżuteria zostanie odrzucona przez organizm. Przed pójściem do studia piercingu trzeba więc wziąć pod uwagę to, czy skóra na sutkach jest wystarczająco gruba, tak aby ciało nie odrzuciło kolczyka. Należy także sprawdzić, jaki ciężar biżuterii jest dla nas odpowiedni. Zbyt cienka może nie być tolerowana przez organizm. Decydując się na przekłucie sutków, trzeba także upewnić się, czy umieszczenie kolczyka nie wywoła u nas reakcji alergicznej. Niektórzy są uczuleni na nikiel lub inne metale znajdujące się w taniej biżuterii, dlatego należy wybierać produkty ze tytanu bądź innego metalu nie powodującego uczuleń. Nieodpowiednio dobrane kolczyki mogą doprowadzić do powstania blizn, które z kolei mogą zdeformować sutki. O wiele rzadziej zdarza się, że kolczykowanie tych miejsc skutkuje rozszczepieniem sutka. Jest to jednak domena biżuterii wykonywanej przez amatorów. Dalszymi negatywnymi skutkami przekłucia sutków mogą być: utrata czucia, torbiel sutka lub różnorodne infekcje. Jeśli wystąpią takie efekty uboczne, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

6. Karmienie piersią

U świeżo upieczonych matek proces gojenia się przekłutego obszaru musi być zakończony przed rozpoczęciem karmienia. Wielu piercerów odmawia zabiegu ciężarnym kobietom. Lepiej więc poczekać kilka miesięcy, żeby upewnić się, że wszystko pójdzie dobrze. Istnieje przypuszczenie, że przekłucie sutków może doprowadzić do rozwoju infekcji zarówno u dziecka, jak i u matki. Jeśli mimo to kobieta zdecyduje się na kolczykowanie, zaleca się, aby zdjęła biżuterię przed karmieniem.

7. Przeciwwskazania do przekłuwania sutków

Kolczykowanie jest odradzane osobom zażywającym leki antykoagulacyjne, immunosupresyjne, a także kortykosteroidy. Chemioterapia zmniejsza właściwości obronne organizmu, sprawiając, że ciało jest bardziej skłonne do infekcji. Nie zaleca się także piercingu u kobiet zimplantami piersi. Kolczykowania powinny unikać osoby z wadami zastawek serca, skłonnościami do infekcji skóry oraz gorączki reumatycznej. Trzeba pamiętać jednak, że komplikacje związane z zabiegiem są bardzo rzadkie. Nowoczesne techniki sprawiły, że przekłuwanie sutków jest znacznie bezpieczniejsze niż w przeszłości. Ważne jest jednak, aby zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie taka ingerencja w ciało.

Kolczykowanie jest sprawą wyboru. Jeśli pasuje do twojego stylu życia, może dostarczyć ci wiele przyjemności. Zanim jednak zdecydujesz się przekłuć jakąś część ciała, sprawdź czy to dla ciebie. Przemyśl wszystko na spokojnie, gdyż lepiej jest chwilę poczekać na efekty niż żałować ich przez całe życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze