Dlaczego nie należy myć twarzy gorącą wodą?
Po powrocie do domu o niczym tak nie marzysz, jak o wygrzaniu się pod prysznicem? Jesienią i zimą chętniej fundujemy sobie gorące kąpiele i korzystamy z możliwości ogrzania się w ciepłej wodzie. Niestety zbyt wysoka temperatura nie wpływa pozytywnie na stan skóry. A co z cerą? Mycie twarzy gorącą wodą to zły pomysł. Sprawdź, dlaczego.
1. Gorąca woda podrażnia skórę
Skóra twarzy jest bardzo delikatna i mocno ukrwiona, dlatego jest wręcz bezbronna wobec działania ekstremalnych temperatur zarówno niskich, jak i wysokich. Kiedy myjesz twarz gorącą wodą, osłabiasz naczynia krwionośne, co może skutkować czerwonymi plamami. Jeśli nie chcesz, by pękające naczynka były twoim problemem, zrezygnuj z gorącej wody.
Eksperci uważają, że jednym z czynników wywołujących trądzik u osób z wrażliwą cerą jest właśnie wysoka temperatura wody. Skutkiem może być nawet trądzik różowaty, czyli pojawianie się na skórze zaczerwienień, krostek i pajączków.
2. Gorąca woda wysusza skórę
Myjąc twarz gorącą wodą, pozbawiasz ją naturalnych olejów, co szybko kończy się przesuszeniem i łuszczeniem. Chociaż ciepła woda lepiej usuwa zanieczyszczenia, niestety nie pozostawia na skórze również bariery ochronnej.
Dla kondycji cery lepsze jest używanie letniej lub chłodnej wody do mycia twarzy. Dzięki temu nie wysuszysz nadmiernie skóry, która nie będzie wówczas potrzebowała dużej ilości kosmetyków nawilżających.
3. Gorąca woda przyspiesza starzenie skóry
Sucha skóra szybciej się starzeje. Zmarszczki, kurze łapki i utrata jędrności to typowe symptomy tego procesu. Możesz ich uniknąć, jeśli zrezygnujesz z gorącej wody, która uszkadza jej płaszcz lipidowy na rzecz chłodnej. Uważasz, że zimna woda niedokładnie oczyszcza? Myj twarz letnią wodą z dodatkiem żelu lub emulsji, a następnie spłukuj ją chłodną wodą.
4. Gorąca woda może poparzyć skórę
Wysoka temperatura wody może być naprawdę groźna! Pory skóry nie są dostosowane do radzenia sobie z ekstremalnymi temperaturami, dlatego gorąca woda może nawet wywołać poparzenia. W efekcie skończysz z czerwonymi plamami i łuszczącą się skórą.
Codzienne oczyszczanie twarzy z makijażu, brudu, zanieczyszczeń i potu zajmuje tylko kilka minut. Nawet jeśli jesteś zmarzluchem, możesz wytrzymać mycie twarzy chłodną wodą. To dla ciebie niewielkie poświęcenie, ale ogromna korzyść dla stanu skóry. Jeżeli zauważysz na skórze wyżej opisane objawy, najlepiej zgłosić się do lekarza specjalisty, który pomoże ci pokonać dolegliwości dermatologiczne.