Eyeliner czy kredka?
Jeśli nie wiesz, co jest lepsze: eyeliner czy kredka, przede wszystkim zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze w makijażu oczu. Jeśli interesuje cię delikatne podkreślenie linii rzęs, wystarczy ci do tego kredka. Jeśli jednak marzysz o bardziej zdecydowanym makijażu oczu – wybierz eyeliner. Pamiętaj jednak, że nakładanie eyelinera wymaga dużo większej wprawy niż aplikacja innych kosmetyków do twarzy.
1. Kredka do oczu, czyli rozwiązanie tradycyjne
Kredka do oczu to nieco krucha i miękka kredka, przypominająca kredkę do malowania. Kredka w ołówku pozwala na nałożenie na oko miękkiej, nieco rozmytej kreski. Dzięki temu, że nie jest to kreska zdecydowana jak w przypadku eyelinera, nie trzeba mieć wielkiej wprawy, by ładnie ją narysować. Można nawet celowo lekko rozmazać kredkę, aby nadać oczom bardziej naturalny wygląd. Dzięki lekkiemu rozmyciu rzęsy wydają się dużo gęstsze niż w rzeczywistości.
Wadą kredki jest to, że jest to mniej trwały kosmetyk niż eyeliner. Może się dość szybko rozmazać, zetrzeć, a także odbić na powiece. Winić można za to jej tłustą konsystencję. Aby nieco utrwalić ją na powiece, pamiętaj, aby zawsze nakładać ją na primer pod cienie czy podkład, a dopiero później nakładać cienie. Makijaż oka w tym przypadku ma następującą kolejność:
- zalotka,
- baza pod cienie do powiek,
- kredka do oczu,
- cienie do powiek,
- tusz do rzęs.
Wadą kredki jest dużo mniejsza precyzja nakładania. Dzięki kredce do oczu kreska na powiece nie będzie cieniutka, a raczej dość szeroka, a z czasem też rozmazana.
2. Eyeliner, czyli nowoczesny wygląd
Eyeliner daje efekt bardzo zdecydowanej kreski. Ma ona gładką, jednolitą powierzchnię. Dzięki dużej precyzji można nadać oku pożądany kształt – unieść nieco zewnętrzne kąciki i powiększyć zarys oka.
Zaletą eyelinera jest jego trwałość. Nie rozmazuje się on wokół oka i pozostaje dokładnie tam, gdzie został nałożony przez cały dzień. Jego trwałość wynika z tego, że nakłada się go na skórę w postaci półpłynnej, nieco podobnej do tuszu do rzęs. Zasycha on na powiece, dzięki czemu trudniej go później rozmazać. W tym przypadku nie trzeba utrwalać go za pomocą cieni. Wręcz przeciwnie – cienie mogą go niepotrzebnie rozmazać. W końcu w przypadku eyelinera chodzi o wyrazistą kreskę. Kolejność makijażu oczu wygląda inaczej niż w przypadku kredki do powiek:
- zalotka,
- baza pod cienie do powiek,
- cienie do powiek,
- eyeliner,
- tusz to rzęs.
Wadą eyelinera jest to, że aby nałożyć go dobrze, trzeba dużej wprawy. W przypadku nierównej kreski trzeba pomyłkę zmywać dobrym płynem do demakijażu (nałożonym np. na patyczek higieniczny) i nakładać od nowa, podczas gdy nierówną kreskę zrobioną kredką można rozmazać palcem lub pokryć pudrem. Aplikację eyelinera może ułatwić sztywna końcówka czy specjalny eyeliner w pisaku. Generalnie trudniej kreskę nakłada się miękkim pędzelkiem niż twardą końcówką. Najważniejsze, to zrobić identyczne kreski na obu powiekach i trzymać się linii rzęs. Nie rób eyelinerem linii skierowanej w dół, a w górę. Kreska powinna poszerzać się po zewnętrznej stronie oka.