Fibryna bogatopłytkowa – działanie, przebieg i efekty zabiegu
Fibryna bogatopłytkowa jest substancją wykorzystywaną do zabiegów kosmetycznych. Jej właściwości i działanie wpływają na poprawę wyglądu twarzy, ponieważ umożliwiają usuwanie zmarszczek, leczenie bruzd nosowo-wargowych czy cieni pod oczami. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest fibryna bogatopłytkowa?
Fibryna bogatopłytkowa (i-PRF, Injectable Platelet Rich Fibrin) to substancja zaliczana do tak zwanych krwiopochodnych preparatów autologicznych, tak samo jak osocze bogatopłytkowe. Ich działanie sprawia, że pobudzane są procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu cera wygląda zdrowo, młodo i promiennie. Iniekcja aktywnej fibryny to jedno z najnowszych odkryć medycyny estetycznej.
Fibryna to osocze wzbogacone o komórki macierzyste, leukocyty i płytki krwi wydzielające naczyniowy czynnik wzrostu. Fibryna bogatopłytkowa ma usieciowaną, trójwymiarową strukturę, dzięki której płytki krwi są dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu i cytokin oraz powodują migrację komórek macierzystych do miejsca podania.
2. Wskazania do zabiegu
Zabieg z użyciem i-PRF jest polecany osobom, które chcą odmłodzić swoją skórę w bezpieczny i naturalny sposób. Tym samym wskazaniem są:
- zmarszczki: kurze łapki, zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki palacza, bruzdy na szyi,
- bruzdy na twarzy: bruzdy nosowo - wargowe, bruzdy marionetki,
- utrata wiotkości skóry twarzy,
- cienie pod oczami,
Zabieg mezoterapii własną krwią sprawdza się nie tylko w przypadku twarzy, ale również szyi, dekoltu czy dłoni. Można go wykorzystywać do leczenia łysienia, usuwania blizn czy do usuwania rozstępów.
3. Działanie fibryny bogatopłytkowej
Fibryna bogatopłytkowa jest zasobna w różnego rodzaju czynniki wzrostu i związki, które stymulują podziały komórkowe i powstawanie tkanek, a także pobudzają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza). Dzięki komórkom macierzystym i aktywowanym płytkom krwi pobudza procesy regeneracyjne na tkanki.
Fibryna bogatopłytkowa wstrzyknięta do tkanek powoli koaguluje, tworząc naturalny żel, który jest materiałem dającym efekt wypełnienia. Z kolei płytki uwalniają czynniki wzrostu, co ma regenerujący wpływ na otaczające tkanki.
4. Jak wygląda zabieg z fibryną bogatopłytkową?
Zabieg z fibryną bogatopłytkową jest bezpieczny, trwa maksymalnie godzinę i składa się z trzech etapów. To:
- pobranie próbki krwi od pacjenta: z żyły w zgięciu łokciowym, przy pomocy specjalnej aparatury, w ilości 1-2 probówek. Procedura wykorzystuje wyłącznie fizjologiczne właściwości krwi,
- odwirowanie krwi: w odpowiednich warunkach, przy niskiej prędkości wirowania, co pozwala na otrzymanie preparatu złożonego z usieciowanej, trójwymiarowej struktury włókien fibryny oraz dużej ilości płytek krwi i czynników wzrostu. Krew jest pobrana i odwirowana bez antykoagulantów oraz sztucznych aktywatorów,
- aplikacja fibryny bogatopłytkowej: linijnie wzdłuż linii zmarszczek lub do tkanki podskórnej przy pomocy mezoterapii igłowej lub kaniuli. Sposób aplikacji fibryny bogatopłytkowej jest dobierany w zależności od oczekiwanego efektu.
5. Efekty zabiegu
Zabieg nie jest bolesny, ponieważ igła wykorzystywana do jej przeprowadzenia ma małą średnicę. Aby uzyskać optymalny efekt, zaleca się wykonanie od 3 do 5 powtórzeń w odstępach co 3 - 4 tygodnie. Po wykonaniu serii zabiegów uzyskuje się długotrwały efekt, który utrzymuje się do 2 lat.
Ponieważ fibryna bogatopłytkowa podana miejscowo do tkanek natychmiast wypełnia przestrzenie od wewnątrz, efektem zabiegu z wykorzystaniem jest:
- wypełnienia zmarszczek, wygładzenie fałd,
- poprawa napięcia i jędrności skóry,
- zwiększenie elastyczności i gęstości skóry (poprzez przebudowę włókien kolagenowych).
- poprawa ukrwienia skóry,
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej.
6. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Ponieważ materiał do zabiegu pochodzi z krwi pacjenta, nie istnieje ryzyko powikłań alergicznych czy zapalnych. Czasem pojawiają się niewielkie ślady po ukłuciu czy też podbiegnięcia krwawe, które ustępują samoistnie maksymalnie po kilku dniach. Niektórzy odczuwają niewielki dyskomfort.
Choć zabieg z fibryną bogatopłytkową jest bezpieczny, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią.
Przeciwwskazaniem są także choroby przewlekłe i schorzenia o ciężkim przebiegu. To na przykład:
- cukrzyca i inne choroby autoimmunologiczne,
- ciężkie przewlekłe choroby układu krążenia, niektóre choroby krwi,
- czynne stany zapalne, antybiotykoterapia, niedawno przebyta ciężka infekcja,
- aktywne choroby nowotworowe.