Trwa ładowanie...

Figury w walcu angielskim

Walc angielski, podobnie jak walc wiedeński, należy do tańców standardowych, zwykle wykonywany jest jako pierwszy podczas zawodów. Dawniej nosił miano wolnego walca. Tańczy się go do wolnej muzyki, optymalnie do 28-30 uderzeń na minutę. Większość kroków wykonuje się w tempie jeden krok na jedno uderzenie. Bardziej zaawansowane figury można wykonywać w tempie nawet dwukrotnie wyższym, dzięki czemu ten taniec jest dynamiczny. Figury w walcu angielskim nie należą do zbyt skomplikowanych, ale ich opanowanie może niektórym osobom zająć trochę czasu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Podstawowe kroki walca angielskiego

Podstawowe kroki do walca angielskiego są proste w wykonaniu. Ruchy nóg przypominają rysowanie kwadratu. Stopy tancerzy wykonują takie same kroki naprzemiennie, to znaczy, że kiedy partnerka wykonuje ruch lewą nogą do tyłu, partner prowadzi prawą nogę do przodu. Następnie następuje zmiana i tym razem to partnerka wykonuje ruch prawą nogą do przodu, a partner lewą nogą do tyłu. Ruchom tym towarzyszy podnoszenie i opadanie ciała. Kroki walca angielskiego są łatwe do nauczenia. Po przyswojeniu sobie pierwszej figury świeżo upieczeni tancerze uczą się kolejnych, na przykład obrotów w prawo i lewo.

2. Najważniejsze figury walca angielskiego

Pierwszą figurą walca, jaką musimy opanować, jest omówiony już krok podstawowy. Oprócz niego wyróżniamy także inne, bardziej skomplikowane figury taneczne, takie jak: obroty w prawo, zmienny krok po obrocie w prawo, obroty w lewo oraz krok zmienny po obrocie w lewo.

  • Krok zmienny

Podczas gdy partner prawą nogą daje krok do przodu, partnerka wykonuje lewą nogą krok do tyłu. Następnie partner lewą, a partnerka prawą nogę kierują w bok, po czym dochodzi do dosunięcia nóg (u partnera – prawa do lewej; u partnerki – lewa do prawej). Później partner lewą nogą daje krok do tyłu, a partnerka prawą do przodu. Pozostałe nogi oboje tańczący stawiają w bok, stawiając nogi obok siebie.

  • Obrót w lewo

Partner stawia lewą nogę do przodu, a partnerka prawą do tyłu. Prawa noga partnera wędruje do przodu, wykonując przy tym skręt w lewo. Partnerka z kolei lewą nogę stawia do tyłu, wykonując przy tym skręt w lewo. Następuje u obojga tańczących dosunięcie nogi prawej do lewej. Kolejny etap wygląda analogicznie, przy czym partner zaczyna od prawej nogi, którą stawia do tyłu, a partnerka lewą do przodu.

3. Historia walca angielskiego

Walca angielskiego tańczy się na zawodach tanecznych od 1923-1924 roku, ale taniec ten ma dużo dłuższą historię. Wywodzi się z tańców różnych narodów europejskich, ale do głównych przodków dzisiejszego walca angielskiego należą Matenick i Furiant wykonywane podczas wiejskich zabaw w Czechach. Z kolei najbardziej zbliżone do walca angielskiego są: francuski Walt i austriacki Linder. W osiemnastym wieku walc stał się bardzo popularny we Francji, po pewnym czasie tancerze zaczęli tańczyć blisko, przyjmując znaną dziś pozycję. Wówczas trzymanie partnerki za talię było uważane za skandaliczne zachowanie, podobnie jak gwałtowne obroty. Religijni przywódcy uznali walc za grzeszny i wulgarny taniec, ale nie zważając na ich zdanie, w 1816 roku walc zatańczono na balu wydanym przez księcia Regenta w Londynie. Starsi ludzie patrzyli na to nieprzychylnym okiem, ale głosy przeciwników tylko zwiększały popularność tańca. W samym Paryżu było około 700 sal balowych, gdzie tańczono walc angielski. Nie wszyscy wiedzą, że angielska królowa Wiktoria była wielką miłośniczką walca angielskiego i świetną tancerką.

Kroki walca angielskiego nie stanowią wielkiego wyzwania. Nawet po jednej lekcji można przyswoić sobie krok podstawowy, w czym znacznie pomaga wyczucie rytmu. Niemal każdy, kto zna podstawowe kroki tańca towarzyskiego wie, że chęć nauczenia się kolejnych to tylko kwestia czasu. Na szczęście ruch i taniec to samo zdrowie. Nawet powolny taniec, jak walc angielski, pozytywnie wpłynie na samopoczucie i figurę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.