Trwa ładowanie...

Filtry chemiczne - czym są, zalety, filtry mineralne a filtry chemiczne, krem z filtrem dla dzieci

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
24.10.2022 15:26
Filtry chemiczne to substancje pochodzenia organicznego, wykazujące zdolność do absorpcji promieniowania ultrafioletowego.
Filtry chemiczne to substancje pochodzenia organicznego, wykazujące zdolność do absorpcji promieniowania ultrafioletowego. (Pexels)

Filtry chemiczne to substancje pochodzenia organicznego, wykazujące zdolność do absorpcji promieniowania ultrafioletowego typu A (UVA) oraz promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB). Stanowią one składnik wielu kremów z filtrem do twarzy, balsamów przeciwsłonecznych, a także kremów do opalania dla dzieci. W porównaniu z filtrami mineralnymi nie bielą naskórka. Co warto o nich wiedzieć? Czy filtry chemiczne są szkodliwe dla zdrowia? Czym filtry chemiczne różnią się od filtrów mineralnych?

spis treści

1. Czym są filtry chemiczne?

Kremy z filtrami do twarzy mogą zawierać w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne mineralne lub filtry chemiczne.

Filtry chemiczne to substancje pochodzenia organicznego, które posiadają zdolność do pochłaniania szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Zapobiegają wytwarzaniu się określonych reakcji komórek skóry oraz naskórka.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Spośród najpopularniejszych filtrów chemicznych warto wyróżnić następujące:

  • Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone)
  • Benzophenone-3 (Oxybenzone)
  • Benzophenone-4 (Sulisobenzone)
  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine (Tinosorb S)
  • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate
  • Homomenthyl Salicylate (Homosalate / HMS)
  • Methyl Anthranilate
  • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (Tinosorb M/Bisoctrizole)
  • Octocrylene
  • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid
  • 4-Methylbenzylidene Camphor (Enzacamene).

2. Zalety filtrów chemicznych

Zaaplikowanie filtra chemicznego na skórę zapewnia długotrwałą ochronę przeciwsłoneczną. Jest to niewątpliwa zaleta tego rodzaju filtrów. Działają one dłużej od filtrów mineralnych. Jak to się dzieje? Filtry chemiczne przenikają do głębszych warstw skóry i właśnie tam absorbują promieniowanie ultrafioletowe.

Kremów z tego rodzaju filtrami nie trzeba nakładać tak często jak preparatów zawierających filtry mineralne. Jeśli chcemy zakupić krem z filtrem, który nie bieli, wybierzmy ten posiadający w składzie filtr chemiczny.

Tego rodzaju produkt nie wpływa negatywnie na trwałość makijażu, jak dzieje się w przypadku mineralnego odpowiednika, czyli kremu z filtrem mineralnym do twarzy. Chemiczne filtry polecane są przede wszystkim posiadaczom cer tłustych, problematycznych, mieszanych, wytwarzających dużą ilość sebum.

3. Czym filtry chemiczne różnią się od filtrów mineralnych?

Filtry chemiczne to takie substancje pochodzenia organicznego, które wykazują zdolność do pochłaniania promieniowania ultrafioletowego. Szkodliwe światło słoneczne, które pada na skórę jest absorbowane, zanim zdąży zadziałać na skórę w sposób destrukcyjny. Filtry rodzaju chemicznego nieco lepiej radzą sobie z pochłanianiem promieniowania ultrafioletowego typu A od filtrów mineralnych. Nie bielą naskórka i trudniej ze zetrzeć z ciała.

Kremy z filtrami mineralnymi, jak sugeruje sama ich nazwa, wyposażone są w filtry mineralne, zwane także filtrami fizycznymi. Główna różnica w stosunku do filtra chemicznego polega na tym, że mineralny filtr przeciwsłoneczny pozostaje na naskórku i nie wnika w jej głębsze warstwy.

Tworząc pewną barierę fizyczną dla promieniowania, odbija szkodliwe promienie słoneczne w bardzo podobny sposób, co lustro.

Tym samym, zapobiega poparzeniom skórnym. Ten rodzaj filtrów jest najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy cer wrażliwych, delikatnych i naczynkowych. Małą wadą filtra mineralnego jest to, że pozostawia on na skórze białą lub szarawą warstwę, podczas gdy filtr chemiczny jest niemal niewidoczny.

4. Krem z filtrem dla dzieci – który wybrać?

W sezonie wakacyjnym warto zaopatrzyć się w krem z filtrem z dobrym składem. Jest to priorytet w szczególności dla rodziców małych dzieci. Warto zdawać sobie sprawę, że i filtry fizyczne (mineralne) i filtry chemiczne są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Mimo wszystko, specjaliści rekomendują stosowanie u dzieci i niemowląt filtrów mineralnych. Decydując się na zakup kremu z filtrem dla noworodka warto rozważyć właśnie filtr fizyczny, zwany mineralnym. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o kremy przeciwsłoneczne dla niemowlaka.

Krem - czym różnią się kremy do twarzy, odkryj swój typ skóry, jak wybrać najlepszy krem do twarzy?
Krem - czym różnią się kremy do twarzy, odkryj swój typ skóry, jak wybrać najlepszy krem do twarzy?

Zanim zainwestujesz fortunę w drogi krem kosmetyczny, dobrze by było, abyś zorientowała się, jaki krem

przeczytaj artykuł
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze